Branża HR pod względem przemian technologicznych w niczym nie różni się od pozostałych gałęzi gospodarki. Innowacyjność stała się najważniejszą kategorią, która napędza sektor. Cyfrowa rewolucja dokonuje się jednak nie tylko za sprawą dużego biznesu, ale także, a może przede wszystkim, dzięki start-upom. Innowatorzy stają motorem rozwoju i otwierają przed tradycyjnym biznesem drzwi do ery postcyfrowej.

odważne innowacje z myślą o kandydatach

Kreatywne pomysły, zwinność, elastyczność, dynamika zmian – to cechy, bez których innowacyjne rozwiązania pewnie by nie powstawały. W naturalny sposób te atrybuty mają start-upy, które za ich pomocą wdrażają z powodzeniem rozwiązania ułatwiające nam życie, mobilne i dopasowane do naszych potrzeb i przyzwyczajeń.

Nasze oczekiwania wobec takich rozwiązań budują głównie nasze doświadczenia jako konsumentów, bo to ta sfera relacji nadała rytm przemianom cyfrowym w dostępie do produktów i usług. I w tych właśnie przemianach prym wiodą start-upy. Dotyczy to także branży HR.

Jednak to, co jest przewagą start-upów, może być także dla nich wyzwaniem. Kroki podejmowane przez małe innowacyjne firmy mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. Czasem bywają to świeże projekty, którym brakuje dostępu do wiedzy i doświadczeń gromadzonych przez lata przez duże organizacje za sprawą zespołów swoich fachowców – podkreśla Marcin Sieńczyk, Chief Technology Innovation Officer w Randstad Polska. Trudnością dla start-upów może być zatem brak dostępu do wnikliwej analizy rynkowej. W tej drodze po omacku intuicja nie zawsze może uchronić małe firmy.

pomocna dłoń dla start-upów

Drogą, która daje start-upom w branży HR większy komfort, staje się współpraca  z dużymi organizacjami. Dla biznesu to szansa, aby w większym stopniu reagować na rynkowe zmiany, przyzwyczajenia klientów i kandydatów. Start-upy otrzymują swoisty parasol ochronny, który pozwala im realizować innowacyjne projekty, korzystać z doświadczeń dużego gracza na rynku, ale też nie ogranicza pól działania.

W Randstad mamy już takie doświadczenie. Działający z powodzeniem Randstad Innovation Fund jest takim inkubatorem dla młodych przedsiębiorców, którzy pracują nad pomysłami ułatwiającymi życie kandydatom, pracownikom i pracodawcom. Pod skrzydłami Randstad rozwijają się projekty wykorzystujące w tym celu analizę big data, Machine Learning czy AI.

środowisko, które wspiera rozwój innowacji

W tym roku Randstad po raz kolejny bierze też udział w ABSL Start-Up Challenge. To wyjątkowy konkurs dla innowatorów, także w branży HR – organizatorzy poszukują start-upów, które są  już gotowe, by nawiązać współpracę z partnerami biznesowymi. Ich twórcy dzięki konkursowi mają szansę pracować ze specjalistami, którzy przecierali szlaki dla start-upów w największych korporacjach.

zgłoś swój projekt do ABSL start-up challenge »