Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria i Brazylia. Co łączy te państwa? Mieszczą się tam główne siedziby firm, których centra usług biznesowych działają w Opolu. Przedsiębiorcy coraz chętniej przenoszą lub rozwijają centra BPO, SSC, IT oraz R&D do tego miasta. Zatrudnionych jest już tam łącznie 1 400 osób. Zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 3 lat liczba ta wzrośnie aż o 40% - czytamy w raporcie „Usługi biznesowe w Opolu 2018” przygotowanym dla Urzędu Miasta Opole przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z ekspertami Randstad Polska oraz JLL.

pobierz raport „usługi biznesowe w opolu 2018” »

atutem dostępność wykwalifikowanych pracowników płynnie posługujących się językiem niemieckim

W Opolu działają 4 wyższe uczelnie, których mury opuszcza rocznie blisko 7 tys. osób (dane za rok akademicki 2015/2016). Uczelnie te oferują studia na kierunkach ekonomiczno- administracyjnych, informatycznych, inżynieryjno-technicznych oraz filologicznych, na których studenci mogą zdobywać umiejętności przydatne do pracy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie rynkiem opolskim wśród wiodących firm z sektora IT. Taki stan jest pochodną wielu czynników, wśród nich dostępu do wykwalifikowanej kadry, co jest zasługą czterech opolskich szkół wyższych. Również lokalizacja Opola, bliskość terenów rekreacyjnych, wpływa na komfort życia i zachęca ludzi do osiedlania się w mieście i jego bezpośredniej okolicy – podkreśla Roman Dziedzic, Branch Manager Technologies w Randstad Polska. 

szukasz pracy w SSC/BPO? poznaj nasze oferty »

Obok angielskiego, który jest językiem korporacyjnym w większości centrów usług, często oczekiwana jest również biegła znajomość języka niemieckiego. To ważny wyróżnik dla całego województwa, ponieważ znaczna część mieszkańców tego regionu włada tym językiem biegle.

zobacz także: Bydgoskie centra IT numerem jeden w Polsce pod względem udziału w strukturze zatrudnienia sektora

szybko rozwijający się rynek przestrzeni biurowych

W mieście powstaje coraz więcej powierzchni biurowych. Całkowita podaż waha się w granicy 40 tys. metrów kwadratowych, a współczynnik niewynajętej powierzchni to 12,1%. Oznacza to, że 4,8 tys. mkw powierzchni biurowych dostępnych jest do wynajęcia od zaraz. Co ważne, czynsze wciąż są na atrakcyjnym poziomie. Stawki wahają się między 9 a 10,5 EUR/mkw./mies.

pobierz raport „usługi biznesowe w opolu 2018” »

ratusz z kompleksowym wsparciem dla inwestorów

Efektywna współpraca na linii biznes – władze lokalne – nauka sprzyja rozwojowi centrów usług w Opolu. Przykładem tego typu współpracy mogą być działania podejmowane przez firmę Future Processing z Politechniką Opolską. Organizowane są cykle wykładów „Nowoczesne technologie w informatyce” czy konferencje, jak Academic Day Opole, na których studenci uczą się jak łączyć zdobytą wiedzę z działaniami w praktyce (np. tworzyć oprogramowanie, które będzie odpowiadało realnym potrzebom biznesowym).

zobacz także: centra usług wspólnych w Polsce rozszerzają zakres świadczonych usług. rosną wynagrodzenia



Miasto oferuje kompleksowe wsparcie dla inwestorów. Zapewnia doradztwo i pomaga w nawiązywaniu współpracy z instytucjami z otoczenia biznesu, np. Parkiem Naukowo-Technologicznym, urzędami pracy i agencjami doradztwa zawodowego czy miejscowymi uczelnie i jednostkami badawczymi. Magistrat opracował również specjalny system ulg dla przedsiębiorców, obejmujących m.in. zwolnienie z podatku dochodowego po spełnieniu określonych warunków).

dowiedz się więcej pobierając raport „usługi biznesowe w opolu 2018” »

Publikacja powstała dzięki współpracy Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) z ekspertami Randstad Polska oraz agencją nieruchomości JLL.

Czytaj także: