Bydgoskie centra usług BPO, SSC, IT oraz R&D udostępniają miejsca pracy 9,5 tys. pracowników. To stawia stolicę województwa kujawsko-pomorskiego na 8. miejscu pod względem liczby zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu – szczegółowe dane przytaczają autorzy raportu „Usługi biznesowe w Bydgoszczy 2018”. Prezentują w nim potencjał miasta jako istotnego ośrodka nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce.

pobierz raport: usługi biznesowe w bydgoszczy 2018 »

specjalizacja w kierunku IT

Cechą charakterystyczną Bydgoszczy jest specjalizacja w kierunku IT. Analizując udział usług IT w strukturze zatrudnienia całego sektora zobaczymy, że Bydgoszcz zajmuje 1. miejsce, wyprzedzając tym samym 11 największych ośrodków usług biznesowych w kraju. Atos, Nokia czy iQor - to tylko wybrane centra o profilu działalności IT, które prowadzą i rozwijają swój biznes w Bydgoszczy.

zobacz także: 6 państw. łączą je centra usług biznesowych w Opolu

- Bydgoszcz doskonale wykorzystuje możliwości związane z rozwojem sektora, w szczególności szeroko rozumianych usług IT, coraz mocniej zaznaczając swoją obecność na krajowej mapie usług biznesowych. W naszej ocenie, realizując strategię miasta przyjaznego mieszkańcom i przedsiębiorcom, Bydgoszcz w dalszym ciągu będzie się rozwijać jako regionalny lider nowoczesnych usług biznesowych. Szacujemy, że w roku 2020 roku będzie tu działać ponad 50 centrów usług biznesowych, a zatrudnienie wzrośnie do 12 tys. osób, mówi Paweł Panczyj, członek zarządu ABSL.

bydgoszcz przyciąga – coraz więcej osób decyduje się na powrót

W aglomeracji bydgosko-toruńskiej działalność prowadzi 12 uczelni wyższych, kształcąc tym samym blisko 56 tys. osób. Ich absolwenci to potencjalni pracownicy centrów nowoczesnych usług dla biznesu. Z perspektywy dostępności kandydatów dodatkowym atutem staje się bliskie położenie Torunia. Spore grono pracowników dojeżdża bowiem stamtąd do bydgoskich centrów usług.

zobacz również: centra usług wspólnych w Polsce rozszerzają zakres świadczonych usług. rosną wynagrodzenia

- Bydgoski rynek pracy dynamicznie się rozwija, nawet na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, widać duże zmiany w zwiększającej się ilości ofert pracy i coraz większych oczekiwań kandydatów. Dzięki temu kandydaci mogą liczyć na coraz więcej zróżnicowanych propozycji zawodowych, co powoduje większy przepływ pracowników pomiędzy poszczególnymi firmami. Pracodawcy, aby stać się jak najbardziej atrakcyjni i konkurencyjni oferują nowe programy benefitowe i chętniej rozważają atrakcyjniejsze wynagrodzenia. Mając do wyboru różne możliwości zawodowe i dobrą koniunkturę rynku pracy kandydaci rzadziej rozważają wyjazdy do większych aglomeracji, co więcej można zaobserwować coraz większą liczbę osób, które decydują się na powrót. – zauważa Aneta Nowak, Service Delivery Manager w Randstad Sourceright.

kompleksowe wsparcie dla inwestorów

Przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w obsłudze procesów inwestycyjnych oraz poinwestycyjnych ze strony Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - czytamy dalej w raporcie „Usługi biznesowe w Bydgoszczy 2018”. Do kluczowych działań podejmowanych przez Agencję zalicza się m.in.: utworzenie nowej roli Projekt Menagera dla każdego projektu inwestycyjnego, doradztwo na etapie rekrutacji pracowników, zwolnienie z podatku od nieruchomości po spełnieniu określonych warunków, jak tworzenie nowych miejsc pracy czy dostęp do rządowych grantów inwestycyjnych.



Poznaj więcej dowodów na atrakcyjność Bydgoszczy jako ośrodka usług dla biznesu

pobierz raport: usługi biznesowe w bydgoszczy 2018 »

 

Publikacja to wynik współpracy Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) z Randstad Polska i Randstad Sourceright oraz agencją nieruchomości JLL.