Majowy długi weekend był dla nas wyjątkowo łaskawy – dni wolne od pracy w kalendarzu ułożyły się tak, że wystarczyły 3 dni urlopy, by cieszyć się 9-dniowym nieprzerwanym wypoczynkiem. Ale to jeszcze nie koniec, by – przy niewielkiej stracie przysługującego nam urlopu – nieco dłużej regenerować siły.

dłuższe wolne w cieplejsze dni

Kolejny przedłużony weekend wypada już na początku czerwca. 31 maja w czwartek wypada Boże Ciało, a więc część z nas weźmie zapewne urlop 1 czerwca. Dla rodziców to szczególna okazja, by Dzień Dziecka obchodzić z pociechami trochę dłużej.

zobacz także: wolne dni w 2021 roku. jak dobrze zaplanować urlop?

W sierpniu znów może powtórzyć się sytuacja z maja, ale tym razem będziemy musieli poprosić pracodawcę o 4 dni urlopu. W środę 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, a więc razem z weekendami i urlopem, możemy cieszyć się 9-dniowym wolnym.

zobacz również: Kiedy urlop w 2020 roku? jak najwygodniej ułożyć sobie kalendarz urlopów?

W listopadzie zazwyczaj wypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy, ale w tym roku dla osób, które pracują od poniedziałku do piątku, dodatkowym dniem wolnym będzie tylko 1 listopada. Jeśli dodatkowo weźmiemy urlop w piątek 2 listopada, będziemy mogli wydłużyć przerwę związaną ze świętem Wszystkich Świętych.

Święto Niepodległości wypada natomiast w niedzielę. W zeszłym roku pracownicy mogli z tego powodu odebrać dodatkowy dzień wolny. W tym roku, zgodnie z przepisami, nie ma takiej możliwości. Pracownikom przysługuje bowiem tylko dzień wolny za święto, które przypada w sobotę lub inny dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Więcej wolnego przyniosą święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Wystarczy wziąć cztery dni wolnego, aby przerwa świąteczna wydłużyła się do 11 dni.

13 dni wolnych w roku – jesteśmy europejskimi liderami

Wśród europejskich krajów pod względem dniu ustawowo wolnych od pracy jesteśmy w czołówce. Mamy ich 13, podobnie jak liderzy zestawienia – Austriacy i Portugalczycy. W Hiszpanii czerwona kartka wypada w kalendarzu 12 razy, we Włoszech – 11, a w Niemczech i Belgii – 10.

zobacz także: sposoby na więcej wolnego w 2019 roku – jak zaplanować urlopy?