Wszyscy ludzie mają jakieś plany i dążenia, związane nie tylko z życiem prywatnym, ale i z zawodowym. W środowisku pracy, aspiracje te powinny być ściśle określone. Cele zawodowe pracownika świadczą bowiem o jego zaangażowaniu i chęci rozwoju,  a cechy te są cenione przez większość pracodawców.

Czym są cele zawodowe pracownika?

Cele zawodowe pracownika to jego dążenia i planowane osiągnięcia. Ich wyznaczenie w znaczący sposób może pomóc w stopniowym budowaniu kariery. Pokazuje też potencjalnym pracodawcom, że kandydat do pracy ma sprecyzowaną wizję siebie i wie, czego chce. Dzięki temu jawi się jako osoba zdecydowana, ambitna i chętna do ciągłego rozwoju oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Tacy pracownicy są bardzo cenieni na rynku pracy, w związku z czym warto wyeksponować swoje cele zawodowe już na poziomie CV.

W jaki sposób opisać cele zawodowe w CV?

Cele zawodowe w CV stanowią połączenie paru elementów. W tej części życiorysu można umieścić kilka zdań na temat posiadanego doświadczenia, najważniejszych kompetencji  (czasami wraz z uzasadnieniem chęci ich dalszego szlifowania), a także informacje związane z wymarzonym stanowiskiem pracy oraz planami na przyszłość dotyczącymi rozwoju kariery. Sekcja „cele zawodowe” w CV czasami zawiera też największe dotychczasowe osiągnięcia pracownika.

Opisując plany i dążenia w życiorysie zawodowym, warto zrobić to w przemyślany sposób. Rubryka ta powinna znaleźć się na samej górze dokumentu lub w miejscu pod zdjęciem. Dzięki temu rekruter od razu zobaczy, jakie są cele zawodowe pracownika. Jeżeli odpowiadają one konkretnej ofercie pracy, istnieje duża szansa na to, że kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Cele zawodowe muszą być jednak opisane w sposób zwięzły i konkretny. Nie należy się więc rozpisywać – wystarczą 2-3 zdania, zawierające kluczowe informacje. Cztery linijki tekstu to absolutne maksimum.

Trzeba pamiętać, że cele zawodowe do CV warto dodać bez względu na to, w jakiej branży się pracuje. Należy to zrobić również wtedy, gdy nie posiada się jeszcze doświadczenia. Wówczas najlepiej skupić się wyłącznie na swoich planach i ambicjach zawodowych.

Cele zawodowe – przykłady dla wybranych branż

Aby lepiej zrozumieć, jak opisać cele zawodowe w CV, warto poznać kilka prostych przykładów. Pomogą one w stworzeniu ciekawego życiorysu, który przykuje uwagę rekrutera.

  • Sekretarka: Jestem pracowniczką sektora administracyjnego z 5-letnim stażem pracy. Moją zaletą jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego i francuskiego. Chcę wykorzystać swoje doświadczenie w pracy w międzynarodowej firmie, która pozwoli mi na dalszy rozwój kompetencji.
  • Informatyk: Jestem doświadczonym front-end developerem. Przez ostatnie 4 lata pracowałem w firmie XYZ. Chcę rozwijać swoją karierę w przedsiębiorstwie słynącym z wdrażania nowoczesnych rozwiązań informatycznych.
  • Sprzedawca: Jestem sprzedawcą z 2-letnim doświadczeniem w sektorze nieruchomości. Specjalizuje się w aktywnym pozyskiwaniu nowych klientów. Szukam zatrudnienia w firmie, która da mi możliwość rozwoju kariery w tym obszarze.
  • Księgowa: Od roku pracuję w dziale księgowości w międzynarodowej firmie XYZ. Chcę podjąć zatrudnienie w firmie, która umożliwi mi rozwój moich kompetencji oraz poszerzenie wiedzy kierunkowej.

 

To oczywiście przykładowe cele zawodowe. Opisując je w CV, warto dokładnie przeanalizować własną karierę oraz konkretną ofertę pracy i to do niej dopasować swoje dążenia. Jeżeli aspiracje pracownika pokrywają się z oczekiwaniami firmy, szanse na zdobycie pracy znacząco rosną.