Choć zawody przyszłości kojarzą się z czymś odległym i nietypowym, w rzeczywistości poszukiwane profesje znane są od lat. Specjaliści zajmujący się prognozowaniem rozwoju rynku pracy nie wybiegają bowiem zbyt daleko. Zamiast tego, skupiają się na przewidywaniu zmian w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. Dzięki temu możliwe jest bieżące kontrolowanie sytuacji i stopniowe przystosowywanie się do niej.

Zawody przyszłości – jakie kompetencje będą cenione na rynku pracy?


Zawody przyszłości w Polsce w 2020 roku będą związane ze specjalistyczną wiedzą oraz odpowiednimi zdolnościami. Wśród nich znajdują się nie tylko umiejętności twarde, takie jak kompetencje cyfrowe, ale również miękkie. Podstawową kwestią w tym przypadku ma się okazać duża elastyczność i szybkie dostosowywanie się do zmian. Oprócz tego, zawody przyszłości będą wymagały wypracowania w sobie kreatywności i krytycznego myślenia, umiejętności współpracy z ludźmi oraz chęci do ciągłej nauki i podnoszenia kwalifikacji.

Tego typu zdolności będą mile widziane w każdej branży. Warto jednak poznać konkretne profesje, które tworzą swoisty ranking zawodów przyszłości.

Zawody przyszłości w 2020 roku – lista profesji


Jeśli chodzi o zawody przyszłości, lista profesji stanowi istotne wskazanie kierunku, w którym może rozwinąć się rynek pracy. Pod wpływem analiz specjalistów można więc wyznaczyć konkretne obszary, które ułatwią znalezienie dobrze płatnej posady. Zgodnie z prognozami, najbardziej pożądane zawody przyszłości 2020 roku to m.in.:

  • specjalista z branży IT (np. programista, developer czy architekt IT) – ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, na rynku pracy pojawiają się coraz to nowe posady dla informatycznych speców. Dodatkowo, przedsiębiorcy już teraz zmagają się z niedoborem fachowców z tej dziedziny, dlatego też znalezienie lukratywnego stanowiska nie powinno stanowić problemu;
  • dietetyk – wzrost zainteresowania sportem oraz rosnąca w społeczeństwie świadomość dotycząca zdrowego trybu życia sprawia, że zawód ten może niebawem stać się nie tylko dochodowy, ale również prestiżowy;
  • lekarz oraz fizjoterapeuta – w Polsce bezrobocie w tych grupach zawodowych już teraz jest bardzo niewielkie. W przyszłości może też zwiększyć się znaczenie innych zawodów związanych z ochroną zdrowia, np. opiekunów medycznych;
  • analityk – na najbardziej intratne stanowiska mogą liczyć tzw. analitycy big data, którzy wykorzystując swoje umiejętności z takich dziedzin, jak ekonomia i matematyka, analizują dane i na tej podstawie przedstawiają strategię rozwoju przedsiębiorstw;
  • grafik komputerowy – ta profesja wymaga nie tylko zdolności artystycznych i dużej kreatywności, ale też wiedzy dotyczącej odpowiednich programów komputerowych. Osoby, które posiadają takie umiejętności, mogą jednak liczyć na wiele ofert pracy i dobre zarobki.

 

To oczywiście jedynie przykłady zawodów przyszłości 2020 roku. Do dobrych profesji zalicza się także stanowisko biotechnologa, terapeuty czy pracownika naukowego. Z kolei stosunkowo nowe zawody przyszłości to m.in. broker informacji, zajmujący się zbieraniem i opracowywaniem danych na jakiś temat, traffic manager, odpowiedzialny za kontrolowanie ruchu na stronie internetowej czy coolhunter,  badający trendy rynkowe i konsumenckie.

Czy istnieją zawody przyszłości dla humanistów?


Niektóre zawody w przyszłości będą także związane z wiedzą humanistyczną. Na ciekawą pracę mogą liczyć m.in. absolwenci filologii języków obcych, zwłaszcza tych mniej popularnych (np. chińskiej czy arabskiej). Oprócz tego humaniści mają szansę rozwijać się w takich profesjach, jak researcher czy animator czasu wolnego.