Znajomość języka angielskiego to współcześnie jedna z podstawowych umiejętności na rynku pracy.  Starając się o zatrudnienie, warto uwypuklić ją w swoim CV. Dobrze więc, aby mieć certyfikat z języka angielskiego. Taki dokument stanowi oficjalne potwierdzenie posiadanych zdolności językowych.

Certyfikaty językowe z angielskiego są doskonałym uzupełnieniem dokumentów aplikacyjnych do pracy. Przydają się również w innych przypadkach. Każdy z nich określa inną biegłość językową – od poziomu A1 do C2. Aby otrzymać konkretny certyfikat z języka angielskiego, należy zdać odpowiedni egzamin, a także uiścić za niego opłatę.

Czy warto mieć certyfikat z języka angielskiego?

Certyfikat znajomości języka angielskiego to bardzo przydatny dokument. Przede wszystkim może ułatwić zdobycie zatrudnienia. Z perspektywy pracodawców zdanie odpowiedniego egzaminu jest sygnałem, że dany kandydat nie tylko faktycznie odznacza się dobrą znajomością języka obcego, lecz także to, że jest osobą ambitną i pracowitą. Certyfikat z języka angielskiego wpisany do CV sprawia też, że życiorys zawodowy od razu prezentuje się bardziej profesjonalnie.

Tego typu dokument pomaga również w wyjeździe za granicę. Międzynarodowy certyfikat języka angielskiego jest często przepustką do otrzymania zatrudnienia w innym kraju, a także ułatwia staranie się o wizę lub obywatelstwo.

przeczytaj też: rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

Oprócz tego certyfikaty językowe z angielskiego przydają się na studiach. Jeśli chodzi o polskie uczelnie, czasami mogą zwalniać z konieczności odbywania lektoratów, natomiast w przypadku zagranicznych uniwersytetów ułatwiają proces rekrutacji.

Popularny certyfikat języka angielskiego B2 – co trzeba o nim wiedzieć?

Najbardziej znanym egzaminem jest FCE (First Certificate English), czyli certyfikat języka angielskiego B2 opracowywany przez Cambridge Assessment English będący częścią University of Cambridge. Jego zdanie potwierdza biegłość językową na poziomie średniozaawansowanym.

Certyfikat języka angielskiego B2 składa się z kilku części, czyli czytania, pisania, słuchania, mówienia oraz wykorzystywania struktur językowych. Egzamin trwa 3,5-4 godziny, a przystąpienie do niego kosztuje około 600 zł. Sesje egzaminacyjne odbywają się kilka razy w roku. Co istotne, tego typu certyfikat wydawany jest bezterminowo.

W ramach przygotowania do certyfikatu z języka angielskiego istnieje możliwość zapisania się na kurs FCE. Osoby, które czują się pewnie, mogą uczyć się samodzielnie, wykorzystując do tego podręczniki oraz rozwiązując egzaminy z ubiegłych lat.

Certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie C1 i C2

Cambridge Assessment English przygotowuje również inne certyfikaty językowe z angielskiego na odpowiednio wyższych poziomach. Ich przebieg jest bardzo podobny do FCE, a otrzymany dyplom również ma charakter bezterminowy.

Jednym z nich jest certyfikat znajomości języka angielskiego CAE (Cambridge English: Advanced) potwierdzający biegłość językową na poziomie C1, czyli zaawansowanym. Jego uzyskanie uprawnia do nauczania oraz studiowania za granicą, a także zwiększa szansę na otrzymanie atrakcyjnej pracy. W tym przypadku egzamin trwa 4 godziny i kosztuje ponad 600 zł.

przeczytaj też: CV po angielsku – jak przygotować dobry życiorys zawodowy?

Kolejny certyfikat z języka angielskiego, czyli CPE (Certificate of Proficiency in English), stanowi potwierdzenie biegłej znajomości języka (poziom C2). Umożliwia więc m.in. wykładanie na uczelniach wyższych czy objęcie stanowiska managera w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Aby go otrzymać, trzeba zdać egzamin, który trwa 4 godziny i kosztuje około 600 zł.

Jaki inny międzynarodowy certyfikat języka angielskiego warto wybrać?

Istnieją także inne certyfikaty językowe z angielskiego. Ciekawie prezentuje się np. TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Egzamin trwa 4 godziny i kosztuje ponad 700 zł. Jego wynik pokazuje, na jakim poziomie (od A1 do C2) zna angielski dana osoba.

Podobnie działa też IELTS (International English Language Testing System). Ten międzynarodowy certyfikat języka angielskiego ma dwie postaci: Academic i General Training. Egzamin trwa 2 godziny 45 minut i kosztuje prawie 800 zł.

Warto przy tym dodać, że zarówno TOEFL, jak i IELTS to terminowe certyfikaty z angielskiego. W obu przypadkach egzamin jest ważny 2 lata.

mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy z językiem angielskim. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych.

poznaj nasze oferty pracy