Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną należy przede wszystkim sprawdzić, jaki poziom znajomości języka angielskiego wpisaliśmy do CV, zwłaszcza jeżeli przez długi czas nie uaktualnialiśmy swojego życiorysu. Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiednie pierwsze wrażenie, dlatego warto jeszcze w domu przygotować sobie uniwersalny wstęp. Bardzo ważne jest przypomnienie sobie odpowiednich zwrotów i słów. Warto sprawdzić stronę internetową pracodawcy i dokładnie ją przeczytać, zwłaszcza jej wersję w języku angielskim!

przeczytaj też: najczęstsze błędy kandydatów na rozmowie o pracę

Zdarza się, że pierwszym etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przez telefon. Może ona być przeprowadzana przez native speakera, czyli osobę, której językiem ojczystym jest właśnie angielski. W takiej sytuacji należy przygotować się na pytania dotyczące zainteresowań i ogólnych doświadczeń zawodowych. Dopiero w trakcie rozmowy z bezpośrednim przełożonym pojawiają się konkretne pytania dotyczące stanowiska pracy, obowiązków i motywacji kandydata.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, czyli dialog z rekruterem

Jeśli chodzi o strukturę i zakres tematyczny, to rozmowa rekrutacyjna w języku obcym jest bardzo podobna do rozmowy w języku polskim. Każda rozmowa kwalifikacyjna polega na stworzeniu dobrego wrażenia i na dialogu z rekruterem. Oznacza to, że rozmowa kwalifikacyjna nie może być monologiem (ani kandydata do pracy, ani rekrutera). W trakcie wywiadu rekruter stara się sprawdzić nie tylko doświadczenie kandydata, jego znajomość języków obcych i motywację do pracy, ale także kompetencje społeczne, w tym zdolność komunikacji. Pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku dotyczą kilku głównych sfer: poprzednich miejsc pracy, radzenia sobie z problemami (na przykład w kontaktach z klientami), motywacji do pracy, hobby, a także oczekiwanych zarobków.

Mamy dla Ciebie pracę

Szukasz pracy, w której wykorzystasz swoje zdolności językowe? W Randstad codziennie szukamy takich talentów jak Ty! Sprawdź nasze oferty pracy i znajdź swoje wymarzone stanowisko.

znajdź pracę

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku: przykłady pytań i zwrotów

Istnieje wiele przydatnych zwrotów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Można wyróżnić kilka pytań, które pojawiają się w trakcie większości rozmów rekrutacyjnych:

●     Tell me something about yourself. / How are you today? („Proszę opowiedzieć coś o sobie.” / „Jak dziś się masz?”) – to wstępne pytania, które mają na celu stworzenie luźniejszej atmosfery i odprężenie kandydata.

●     What did you do in your previous job? („Czym się zajmowałeś w poprzedniej pracy?”) – jest to pytanie o nazwę stanowiska i konkretne obowiązki.

●     How do you cope with stressful situations? („Jak sobie radzisz ze stresującymi sytuacjami?”) – to pytanie często pojawia się w trakcie wywiadu behawioralnego, w którym należy podać przykłady sytuacji oraz własnych zachowań i rozwiązań problemów.

●     What are your salary expectations? („Jakiej pensji oczekujesz?”) to pytanie o oczekiwane zarobki, które zwykle pojawia się pod koniec rozmowy.

przeczytaj też: jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w dobie rekrutacji zdalnych?

Nie należy obawiać się rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, ponieważ pod względem treści i formy jest ona praktycznie taka sama jak w języku polskim. Warto jednak przygotować sobie podstawowe zwroty oraz przykłady własnej wypowiedzi, aby pod wpływem stresu nie zabrakło nam słów.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę