Pytania pracodawcy do potencjalnego pracownika dotyczą wielu różnych kwestii, związanych z doświadczeniem zawodowym, edukacją, cechami osobowymi, oczekiwaniami finansowymi. Zwykle jednak pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zadaje dosyć trudne pytanie do kandydata: „czy ma Pani/ Pan jakieś pytania?”. Pytania do przyszłego pracodawcy powinny być nie tylko przemyślane, ale także odpowiednio sformułowane.

Jaki cel mają pytania do pracodawcy?

Kandydat do pracy ma prawo do zadawania pytań. Celem tych pytań jest przede wszystkim uzyskanie wielu potrzebnych informacji, dotyczących stanowiska pracy, miejsca pracy, obowiązków, godzin pracy, możliwości rozwoju i awansu. Pytania do pracodawcy mają jednak na celu także pokazanie się z jak najlepszej strony potencjalnego pracownika. Kandydat, który zadaje pytania, wydaje się być osobą zainteresowaną, pełną energii, zaangażowania i chęci do podjęcia pracy. Ponadto, pytania do pracodawcy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mogą być oznaką dużej wiedzy, dotyczącej danej branży i zwyczajów w niej panujących. Rekruterzy często oczekują od kandydatów zadawania pytań, a milczenie ze strony kandydata lub odpowiedź „nie wiem” nie jest dobrym predyktorem zatrudnienia. Pytania do pracodawcy na rozmowie mogą zaważyć o wyniku całego postępowania rekrutacyjnego.

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej: o co zapytać

Pytania pracownika do potencjalnego pracodawcy powinny dotyczyć tych kwestii, które nie zostały poruszone w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zdarza się, że rekruter opisuje na początku lub na końcu rozmowy warunki w firmie, dokładne obowiązki, godziny pracy i zwyczaje panujące w firmie, dlatego warto skoncentrować się na jego słowach, a później dostosować swoje pytania do uzyskanych informacji. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto zadać następujące pytania do pracodawcy:

●     Jakie są możliwości rozwoju w firmie, a także szanse na awans?

●     Jak można opisać kulturę organizacyjną firmy?

●     Jakie są standardowe godziny pracy, czy istnieje możliwość pracy zdalnej?

●     Ile osób pracuje w dziale, do którego kandyduję?

●     Czy jest możliwość poznania osób z działu lub managera?

●     Jakie są następne kroki rekrutacji?

●     Jakie dodatki oferuje Państwa firma, na przykład benefity?

●     Czy mogą mi Państwo opowiedzieć o typowym dniu pracy, obowiązkach?

●     Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej?

Warto pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem formalnym i profesjonalnym, dlatego kandydat powinien zadawać bardzo poważne pytania. Zwykle nie należy pytać o spodziewane zarobki, ponieważ w wielu rekrutacjach wynagrodzenie jest ujawniane dopiero po ostatnim etapie rekrutacji. Zadając pytania o ścieżkę kariery, obowiązki i możliwości awansu, kandydat daje rekruterowi znać, że jest zainteresowany rozwojem osobistym, a także wiąże przyszłość z konkretną firmą i jest nastawiony na sukces. Dobrze pamiętać o tym, aby nie zadawać pytań wskazujących na ignorancję i brak wiedzy na temat firmy, na przykład: Od ilu lat firma funkcjonuje na rynku, jakie są najważniejsze wartości firmy, kto jest największym konkurentem przedsiębiorstwa. Takie pytania mogą wskazywać na to, że kandydat nie sprawdził podstawowych informacji o organizacji. Pytania do pracodawcy powinny być więc przemyślane i dostosowane do konkretnej sytuacji, a także reakcji rekrutera.