W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej polecenie „opowiedz coś o sobie” jest używane w konkretnym celu. Rekruterzy chcą rozluźnić atmosferę, a także „wybadać teren”. Pierwsza odpowiedź kandydata zapada w pamięć, a rekruter odbiera pierwsze sygnały werbalne i niewerbalne.

Opowiedz coś o sobie – rozmowa kwalifikacyjna

W trakcie rozmowy o pracę należy przestrzegać wielu zasad. Właśnie dlatego do wszystkich pytań, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, należy dobrze się przygotować. „Opowiedz coś o sobie” to zwykle pierwsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zdarza się, że kandydaci wpadają w panikę i nie wiedzą, o czym mówić. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest opowiadanie całej historii swojego życia lub powielanie informacji z CV. Zdaniem Skipa Freemana, który zarządza HTW Group, należy taką wypowiedź podzielić na trzy główne części:

  1. zwięzła historia kariery, z uwzględnieniem najważniejszych stanowisk i miejsc pracy,
  2. opisanie kilku zawodowych osiągnięć,
  3. zakończenie wypowiedzi opisem marzeń zawodowych i tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.

przeczytaj też: jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w dobie rekrutacji zdalnych?


Wypowiadając się na temat „opowiedz coś o sobie” na rozmowie kwalifikacyjnej, należy pokazać rekruterowi, że jest się odpowiednią osobą na dane stanowisko. Warto krótko opowiedzieć o swoich kompetencjach i umiejętnościach, a także wymienić kilka przykładów, w których były one potrzebne. Wiele osób zastanawia się nad tym, co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej i poszukuje przykładów w Internecie oraz na forach internetowych. Najlepiej jednak samodzielnie stworzyć swoją wypowiedź i skoncentrować się na własnym doświadczeniu zawodowym, osiągnięciach i najważniejszych umiejętnościach.

Mamy dla Ciebie pracę

Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.

aktualne oferty pracy

Powiedz coś o sobie – jak odpowiedzieć?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wiele osób improwizuje, jednak dobrze pamiętać o tym, że w każdym momencie może pojawić się stres. Właśnie dlatego warto wcześniej przygotować się do rozmowy o pracę, zwłaszcza że wiele pytań można przewidzieć. Sposób odpowiedzi nawet na proste pytania, takie jak „opowiedz coś o sobie”, może przekonać rekrutera do konkretnego kandydata. Wśród najważniejszych wskazówek dotyczących tego, co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także tego, jak to zrobić, można wymienić:

●     bycie swobodnym i spokojnym,

●     mówienie w sposób szczery,

●     nienadużywanie przymiotników,

●     bycie konkretnym i skoncentrowanym na temacie rozmowy,

●     rozważne selekcjonowanie informacji.

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

Specjaliści do spraw HR podają różne przykłady odpowiedzi na pytanie „opowiedz coś o sobie”. Należą do nich np.:

●     „Z wykształcenia jestem ekonomistą, dlatego przez 5 lat pracowałem w jednej z międzynarodowych korporacji i zajmowałem się planowaniem dużych inwestycji. Wśród moich najważniejszych umiejętności mogę wymienić zaangażowanie, rzetelność i dokładność. Swoją przyszłość wiążę ze stanowiskiem managerskim w Państwa firmie”.

●     „Mój poprzedni szef powiedziałby, że jestem osobą niezwykle skuteczną i skoncentrowaną na osiągnięciach zawodowych. Mam nadzieję, że będę miał okazję to potwierdzić w trakcie pracy w Państwa firmie”.

przeczytaj też: 5 trudnych pytań, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej - jak na nie odpowiadać?

Odpowiadając na pierwsze pytania rekrutera, należy być pewnym siebie i skoncentrowanym na swoim celu. Dzięki temu możliwe jest wzbudzenie zainteresowania u osoby prowadzącej rozmowę i zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Warto pamiętać o efektywnej komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także o entuzjastycznym podejściu. Do każdej sytuacji, którą się opisuje, należy podawać przykłady z życia zawodowego. Dzięki temu można zaprezentować się jako osoba autentyczna i szczera.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę