Obecnie w wielu miejscach zatrudnienia pracodawcy poszukują osób otwartych, które lubią pracę zespołową i są ekspansywne. Może to stanowić spory problem dla introwertyków, którzy nie przepadają za kontaktami towarzyskimi i hałasem. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje sporo zawodów, w których introwertycy sprawdzą się doskonale.

Charakterystyka introwertyka

Introwertyzm jest cechą, która po raz pierwszy została opisana przez Carla Gustava Junga, a później dokładnie przeanalizowana przez Hansa Eysencka w jego teorii osobowości. Zgodnie z większością koncepcji psychologicznych można uznać, że introwertycy charakteryzują się następującymi cechami:

  • wolą spędzać czas w samotności lub z bliskimi osobami;
  • nie lubią tłumów, hałasu;
  • odczuwają dyskomfort w czasie pracy w open space lub w dużym zespole;
  • są nieśmiali, małomówni, wycofani;
  • unikają miejsc, w których są zmuszeni do znacznych kontaktów z innymi ludźmi;
  • dotrzymują terminów, są precyzyjni, skoncentrowani na celu;
  • mają analityczny lub kreatywny umysł;
  • bardzo dobrze pracują w samotności, przede wszystkim w formie zdalnej;
  • lubią pracować w ciszy, nie zagadują innych osób.

 

Można więc uznać, że introwertycy mają wiele pozytywnych cech, które czynią z nich doskonałych pracowników.

Praca dla introwertyka – co wybrać dla siebie?

Jaka praca dla introwertyka będzie najlepsza? Okazuje się, że istnieje wiele zawodów, w których osoby o takiej osobowości świetnie się odnajdą. Oto kilka najważniejszych przykładów takich zawodów:

  1. Programista lub administrator baz danych – introwertycy często lubią koncentrować się na konkretnych problemach, potrafią myśleć analitycznie oraz preferują pracę w ciszy i samotności. Zawód programisty idealnie wpisuje się więc w profil introwertyka. Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o zatrudnienie w dużej korporacji i przebywanie w open space, tylko raczej pracę w małej firmie lub zatrudnienie w formie zdalnej.
  2. Copywriter, pisarz, korektor, tłumacz języka – to kolejny typ zawodów, w których doskonale sprawdzi się introwertyk. Spora część osób zamkniętych w sobie ma zdolność do kreatywnego myślenia, a także bogatą wyobraźnię. Praca na stanowisku copywritera, pisarza lub korektora pozwoli introwertykowi na rozwinięcie skrzydeł i zrelaksowanie. W końcu takie osoby wykonują zadania w samotności i skupieniu. Również w tym przypadku najlepsza będzie praca z domu, a nie z biura.
  3. Kierowca ciężarówki – spędzanie długich godzin w trasie w samotności dobrze sprawdzi się w przypadku introwertyka. Taka praca wymaga dużej koncentracji oraz dobrej organizacji czasu, czyli tych zdolności, które mają introwertyczne osoby. Warto jednak zaznaczyć, że niewskazane jest zatrudnienie się jako kierowca komunikacji miejskiej, ponieważ w wielu wypadkach wymaga to dodatkowych kontaktów ze współpracownikami i pasażerami.
  4. Laborant – taka osoba zajmuje się indywidualnie badaniami, a czasami także eksperymentami. Na tym stanowisku pracy introwertyk sprawdzi się bardzo dobrze, ponieważ wymagane jest tu skupienie, koncentracja i umysł analityczny.
  5. Księgowy, audytor – takie stanowiska pracy są odpowiednie dla introwertyków, jednak tylko wtedy, gdy nie zakładają dodatkowych kontaktów międzyludzkich oraz pracy w zespole.

 

Można uznać, że dla introwertyka zdecydowanie najlepsza jest praca zdalna i indywidualna, w której wymagana jest koncentracja, zarządzanie czasem, kreatywność oraz zdolność do myślenia analitycznego.