Poszukiwanie pracy jest współcześnie ułatwione. Wszystko za sprawą Internetu – na różnego typu stronach bez trudu można znaleźć oferty  z różnych branż. To jednak niejedyny sposób. Ciekawym rozwiązaniem są też targi pracy. Uczestnictwo w takim wydarzeniu pozwala na lepsze poznanie pracodawcy i uzyskanie cennych informacji na temat proponowanych przez niego warunków zatrudnienia.

Co to są targi pracy?

Targi pracy to wydarzenie, które ułatwia nawiązanie kontaktu między pracownikami a pracodawcami. Innymi słowy, umożliwia znalezienie nowego zatrudnienia poprzez bezpośrednie spotkanie kandydatów z rekruterami. Uczestnictwo w takim evencie jest więc korzystne dla obu stron – osoby szukające pracy mogą znaleźć ciekawe oferty, a przedsiębiorcy zyskać wykwalifikowanych specjalistów.

Jakie korzyści przynoszą targi pracy?

Jeśli chodzi o pracodawców, targi pracy umożliwiają im zaprezentowanie oferty przedsiębiorstwa w atrakcyjny sposób. Stanowią więc formę promocji firmy oraz jej ogłoszeń rekrutacyjnych czy programów stażowych. Oprócz tego pozwalają przedsiębiorcom na lepsze poznanie potencjalnych pracowników i zbadanie panujących wśród nich trendów. Określenie tendencji kandydatów jest wyjątkowo istotne zwłaszcza w przypadku osób młodych, dla których organizowane są np. akademickie targi pracy.

Podczas klasycznych targów pracy, każda firma ma własne stanowisko, do którego mogą podejść kandydaci. Przedsiębiorstwo reprezentowane jest przez doświadczonych specjalistów, najczęściej z sektora HR.  Ich zadaniem jest udzielanie zainteresowanym osobom wszystkich niezbędnych informacji na temat firmy i oferowanych w niej stanowisk, a także zachęcanie do zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie.

Targi pracy przynoszą więc wiele korzyści pracownikom. Mogą oni poznać różne firmy, a także porozmawiać z ich przedstawicielami, zadać im pytanie czy porównać ich ofertę z ofertami konkurencji. W znaczny sposób ułatwia to znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Oprócz tego targi pracy często udostępniają dodatkowe atrakcje, np. wykłady fachowców, spotkania ze znanymi ludźmi, warsztaty z przygotowywania dokumentów aplikacyjnych czy konsultacje z doradcami zawodowymi.

Targi pracy i ich rodzaje

Targi pracy można podzielić na kilka rodzajów, które wyróżnia się na podstawie wielu rozmaitych kryteriów. Zastanawiając się nad pójściem na takie wydarzenie, warto dostosować jego typ do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli chodzi o targi pracy sklasyfikowane na podstawie ich organizatora, istnieją:

  • akademickie targi pracy – czyli targi pracy dla studentów, organizowane przez konkretną uczelnię wyższą;
  • targi pracy organizowane przez Powiatowe lub Wojewódzkie Urzędy Pracy – ich adresatami są wszystkie osoby poszukujące zatrudnienia. Wydarzenia tego typu mogą promować lokalnych pracodawców, choć w ich ramach odbywają się też międzynarodowe targi pracy;
  • targi pracy organizowane przez firmy z sektora prywatnego – tego typu wydarzenia są najczęściej bardzo rozbudowane. Skierowane są do różnego typu grup. Istnieją więc zarówno targi pracy dla studentów, jak i dla doświadczonych specjalistów z konkretnej dziedziny.

 

Z kolei targi pracy podzielone ze względu na tematykę wydarzenia to:

  • targi pracy o tematyce ogólnej – wydarzenia skupiające się na prezentacji firm z wielu różnorodnych branż,
  • specjalistyczne targi pracy – np. informatyczne czy inżynierskie targi pracy, dotyczące konkretnej dziedziny, które przeznaczone są dla fachowców z danej branży.

 

Ciekawym, acz wciąż nietypowym rozwiązaniem są internetowe targi pracy. Polegają na nawiązaniu kontaktu między pracownikami a pracodawcami za pośrednictwem wirtualnej sieci, np. poprzez rozmowę na czacie.