praca jako kierowca c+e

 

Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem różnego typu towarów prężnie rozwijają się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zatrudniają one zawodowych kierowców. Każdy z nich powinien posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, które odpowiada rodzajowi kierowanego pojazdu. Jednym z popularnych zawodów jest kierowca C+E, który prowadzi największe samochody. Biorąc pod uwagę sytuację w branży transportowej i logistycznej, jego przedstawiciele nie mają problemów ze zdobyciem zatrudnienia. Praca jako kierowca C+E jest dostępna w różnych regionach kraju, a także chociażby w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, jak wygląda w praktyce i kto może zdobyć takie stanowisko.

aktualne oferty pracy
1

kto to jest kierowca C+E?

Kierowca C+E określany bywa również mianem kierowcy samochodów ciężarowych. Taka osoba ma bowiem kwalifikacje i kompetencje do kierowania dużymi pojazdami, których masa wynosi ponad 3,5 tony. Ich przeznaczeniem jest publiczny transport drogowy. Co istotne, mogą być one wyposażone w przyczepy lub ich pozbawione. Taki pracownik obsługuje więc zarówno ciągniki siodłowe z naczepami, jak i ciężarowe samochody skrzyniowe. Należy jednak podkreślić, że choć kierowca C+E prowadzi wielkogabarytowe pojazdy, nie posiada uprawnień do wykonywania przejazdów autobusami.

Kwintesencją pracy kierowcy C+E jest transportowanie różnego typu towarów między firmami a odbiorcami. Przejazdy opiewają często na setki, a nawet tysiące kilometrów. Mogą być realizowane na trasach krajowych lub międzynarodowych. Kwestie te zależą od wymogów konkretnego przedsiębiorstwa.

Poza wykonywaniem przejazdów kierowca C+E jest zobowiązany do wypełniania wielu innych obowiązków. Może odpowiadać m.in. za zagadnienia związane z planowaniem oraz chociażby nadzorowaniem czy zabezpieczeniem przewożonych produktów. Jego zawód jest więc odpowiedzialny i wymagający.

mamy dla Ciebie pracę

Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Kierowca c+e i aplikuj już dziś! 

znajdź pracę
2

jak wygląda praca jako kierowca C+E?

Praca kierowcy C+E wiąże się oczywiście z ciągłymi wyjazdami. Wymaga zatem dużej dyspozycyjności i gotowości do długiego przebywania w trasie. Miejscem wykonywania zadań zawodowych takiego pracownika jest przede wszystkim kabina samochodu ciężarowego. W przypadku transportu międzynarodowego na czas pracy staje się ona wręcz drugim domem kierowcy C+E.

Codzienne obowiązki kierowcy C+E wymagają wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej. Ważne jest zatem odpowiednio ergonomiczne stanowisko pracy. Dzięki temu długa jazda może być wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Co do zasady, praca kierowcy C+E ma charakter indywidualny. To on jest odpowiedzialny za poprawne i sprawne realizowanie zadań dotyczących transportu towarów. Wciąż jednak wymaga to komunikowania się m.in. z przełożonymi, dyspozytorami czy klientami. Jednocześnie w przypadku długich tras bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ograniczony.

Należy przy tym zaznaczyć, że przewóz towarów może być zorganizowany w różny sposób. Wszystko zależy od ustaleń danego przedsiębiorstwa. Kierowca C+E może więc wyruszyć w trasę sam lub w załodze składającej się, np. z dwóch osób. Wówczas realizuje przewóz na jednej trasie na zmianę ze swoim współpracownikiem.

Warto wiedzieć: Praca dla kierowcy C+E bez doświadczenia – jak zacząć wykonywać zawód?

3

ile zarabia kierowca C+E?

Zarobki w pracy kierowcy C+E zależą od kilku istotnych zmiennych. Wpływ na nie ma:

  • region, w którym znajduje się dana firma,
  • wielkość przedsiębiorstwa i liczba zatrudnianych przez nie kierowców,
  • zakres obowiązków kierowcy (głównie to, na jakich trasach będzie jeździł – krajowych czy międzynarodowych),
  • poziom doświadczenia pracownika (kierowca C+E bez doświadczenia może na początku otrzymać niższą stawkę),
  • rodzaj umowy podpisany z firmą.

Warto jednak poznać rynkową medianę wynagrodzeń. Zgodnie z dostępnymi danymi zarobki kierowców C+E wynoszą 4770 zł brutto miesięcznie. Wielu pracowników dostaje jednak wyższe pensje. Najlepiej opłacani z nich mogą liczyć na 6290 zł brutto miesięcznie i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Jakie dodatki do wynagrodzenia może otrzymać kierowca C+E?

Na dzisiejszym rynku pracy duże znaczenie ma również pozapłacowa motywacja pracowników. Coraz częściej na pozafinansowe dodatki do wynagrodzenia mogą także liczyć kierowcy C+E. Przedsiębiorstwa oferują im przede wszystkim prywatną opiekę zdrowotną oraz dodatkowe ubezpieczenie. Czasami jednak pakiet bonusów jest o wiele szerszy. Mogą się na niego składać, np. karnety sportowo-rekreacyjne, służbowy telefon komórkowy czy dodatki socjalne. W niektórych przedsiębiorstwach przysługują też premie uznaniowe.



Przeczytaj również: Benefity w pracy - które z nich lubimy, a z których nigdy nie skorzystamy?

znajdź nową pracę
4

jak zostać kierowcą C+E?

Chcąc zostać kierowcą kat. C+E, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zawód ten wymaga zdobycia konkretnych uprawnień, a ich wyrobienie zajmuje sporo czasu. Oczywiście podstawą wykonywania zawodu jest odpowiednie prawo jazdy. W pierwszej kolejności należy zdobyć dokument kat. B, który uprawnia do prowadzenia pojazdów osobowych. O jego wyrobienie może postarać się każdy, kto skończył 18. rok życia oraz otrzymał zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do jego uzyskania. Konieczne jest też oczywiście odbycie kursu na prawo jazdy, a następnie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Następnie należy zdobyć prawo jazdy kat. C na samochody ciężarowe. Aby to zrobić, trzeba mieć minimum 21 lat (lub 18, jednak wtedy trzeba dodatkowo przygotować się na odbycie kursu kwalifikacji wstępnej). Trzeba też legitymować się orzeczeniem lekarskim i psychologicznym stwierdzającym brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz wyrobić profil w Wydziale Komunikacji, który pokazuje, że jest się kandydatem na kierowcę. Oprócz tego trzeba przejść kurs na prawo jazdy kat. C i zdać stosowne egzaminy.

Dopiero ostatnim krokiem jest wyrobienie prawa jazdy kat. C+E. W tym przypadku również trzeba odbyć kurs i zdać egzamin – oba składają się jednak wyłącznie z etapu praktycznego. Warto przy tym pamiętać, że istnieje szansa na połączenie kursu kat. C z kursem kat. C+E. Pozwala to na przyspieszenie całego procesu.

Gdy kierowca C+E zdobędzie stosowną kategorię prawa jazdy, musi jeszcze wyrobić specjalne świadectwo kwalifikacji zawodowej. W tym celu jest zobowiązany do przejścia kolejnego szkolenia oraz zdania stosownego egzaminu. Wówczas do jego prawa jazdy wpisywany jest kod 95. Dopiero on daje uprawnienia do pracy jako kierowca C+E.



Zobacz: Kierowca zawodowy – wymagania i kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu

thank you for subscribing to your personalised job alerts.