kim jest operator wózka widłowego?

 

Praca jako operator wózka widłowego to odpowiedzialne zajęcie. Daje jednak perspektywę stabilnego zatrudnienia i możliwości rozwoju, a także szansę na satysfakcjonujące zarobki. Warto więc rozważyć karierę na tym stanowisku. W pierwszej kolejności należy jednak dowiedzieć się, na czym polega praca operatora wózka widłowego oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby ją wykonywać. Jako że jest to zawód regulowany, konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków.

Operator wózka widłowego to jedna z profesji regulowanych. Oznaczona jest kodem zawodu 834401. Osoba obejmująca takie stanowisko jest kierowcą przemysłowego, jezdniowego wózka podnośnikowego, który może być napędzany różnymi paliwami takimi jak benzyna, prąd elektryczny czy ciekły gaz. Pojazd charakteryzuje się tym, że jest wyposażony w specjalne elementy konstrukcji pozwalające na podnoszenie, przewożenie i rozmieszczanie różnego typu towarów.

Co istotne, operator wózka widłowego może obsługiwać różnorodny sprzęt. Istnieje bowiem kilka rodzajów takich pojazdów. Obsługa każdego z nich wymaga jednak zdobycia konkretnych uprawnień dostosowanych do kategorii konkretnej maszyny.

sprawdź oferty pracy
1

jakie obowiązki ma operator wózka widłowego?

Operator wózków widłowych ma przed sobą wiele różnorodnych obowiązków. Ich konkretny zakres zależy oczywiście od profilu i wymagań konkretnego przedsiębiorstwa. Głównymi zadaniami pracownika na tym stanowisku są zazwyczaj:

  • kompleksowa obsługa wózka widłowego – kierowanie i sterowanie pojazdem według stosownych instrukcji, a także ustawianie jego elementów w taki sposób, aby praca była bezpieczna,
  • wykonywanie prac eksploatacyjnych związanych z pojazdem (np. tankowanie zbiorników),
  • rozładowywanie i załadowywanie towarów,
  • transportowanie i rozmieszczanie towarów w odpowiednich miejscach,
  • dbanie o stan techniczny wózka widłowego i jego regularne kontrolowanie,
  • zgłaszanie wszelkich awarii pojazdów pracownikom zajmującym się serwisowaniem maszyn,
  • dokonywanie drobnych prac konserwacyjnych,
  • dbanie o czystość wózka widłowego i swojego otoczenia pracy,
  • przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim regulacji BHP,
  • wypełnianie stosownych dokumentów związanych z codzienną pracą (np. książki obsługi lub eksploatacji wózka widłowego).



Ponadto kierowca wózka widłowego może być czasami odpowiedzialny za drobne prace magazynowe. W niektórych firmach tacy pracownicy zajmują się np. inwentaryzacją, etykietowaniem, klasyfikacją oraz rejestracją składowanych towarów.

aktualne oferty pracy
2

jak wygląda praca jako operator wózka widłowego?

Praca jako operator wózka widłowego ma charakter fizyczny. Choć przede wszystkim polega na kierowaniu pojazdem, czasami wymaga również użycia własnej siły. Z tego względu o wiele częściej wykonują ją mężczyźni. W praktyce jednak kobiety również mogą rozwijać się w tym zawodzie – wszystko zależy od ich predyspozycji, uwarunkowań i kondycji.

 

1081.jpg
1081.jpg
3

jak zostać operatorem wózka widłowego?

Aby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba przygotować się na konieczność spełnienia szeregu ścisłych wymogów. W tym zawodzie konieczne są bowiem zarówno stosowne predyspozycje i umiejętności, jak i odbycie odpowiedniego kursu, a następnie egzaminu, po którym otrzymuje się uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego (w skrócie UDT). Ponadto trzeba spełnić określone wymagania medyczne. W tym celu wykonuje się badania, które mają stwierdzić, czy stan zdrowia nie stanowi przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu.

Chcąc rozpocząć drogę do profesji operatora wózka widłowego, wystarczy legitymować się wykształceniem podstawowym. Oczywiście mile widziane jest ukończenie szkoły średniej lub zawodowej, najlepiej o profilu technicznym. Głównym wymogiem jest też ukończenie 18. roku życia. Do kursu na kierowcę wózka widłowego mogą bowiem podejść wyłącznie osoby pełnoletnie.

Zobacz także: Gdzie szukać pracy? Sposoby na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia

 

sprawdź oferty pracy
4

ile zarabia operator wózków widłowych?

Zarobki kierowcy wózka widłowego często się od siebie różnią. Wpływ na to mają rozmaite czynniki. Wysokość wynagrodzenia uwarunkowana jest m.in. lokalizacją przedsiębiorstwa (a co za tym idzie poziomem bezrobocia w danym regionie oraz statusem profesji na danym terenie), a także wielkością firmy, jej sytuacją finansową oraz liczbą zatrudnionych w niej osób. Wiele zależy też od samego operatora wózków widłowych. Na jego pensję wpływa oczywiście jego doświadczenie i staż pracy, posiadane umiejętności oraz to, czy posiada on dodatkowe kursy i szkolenia.

Według danych rynkowa mediana wynagrodzeń operatorów wózków widłowych wynosi 4130 zł brutto miesięcznie. W przypadku osób z dużym doświadczeniem pracujących w większych firmach kształtuje się ona na poziomie 4700 zł brutto lub więcej. Oczywiście operator wózka widłowego za granicą ma szansę zarobić o wiele więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Na jakie benefity pozapłacowe może liczyć operator wózka widłowego?

Operator widlaka może zazwyczaj liczyć także na szereg benefitów pozapłacowych, które stanowią dla niego dodatkowy motywator do działania. Wśród tego typu świadczeń popularnością cieszy się m.in. prywatna opieka zdrowotna, dofinansowanie karty sportowej, bony towarowe i świąteczne (również dla rodzin pracowników) oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie (oferowane zwłaszcza pracownikom, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach).

 

 

thank you for subscribing to your personalised job alerts.