kto to jest pracownik porządkowy? Kod zawodu i najważniejsze informacje

 

Obecnie można spotkać się z wieloma ofertami zatrudnienia związanymi ze sprzątaniem. Na rynku funkcjonuje bowiem mnóstwo firm, które dynamicznie się rozwijają i coraz częściej decydują się na skorzystanie z profesjonalnych usług z tego zakresu. Jedną z osób, która je świadczy, jest tzw. pracownik porządkowy. Warto wiedzieć, czym zajmuje się on na co dzień i na jakie zarobki może liczyć.

Pracownik porządkowy to stanowisko, które może funkcjonować pod różnymi nazwami. Obejmujące je osoby czasami określa się mianem sprzątaczy. Niektórzy też utożsamiają je z zawodem robotnika gospodarczego. To dobry trop. W takim ujęciu kod zawodu pracownika porządkowego to 515303.

Opis stanowiska pracownika porządkowego jest dość prosty. Taka osoba – zgodnie z nazwą profesji – zajmuje się pracami o charakterze porządkowym, a więc głównie sprzątaniem. Robi to w profesjonalny sposób – korzysta z odpowiedniego sprzętu i produktów, dostosowując je do różnych powierzchni, by działały jak najskuteczniej w określonych warunkach. Pracownik porządkowy pracuje przede wszystkim wewnątrz budynków. Może tam sprzątać różne przestrzenie w zależności od potrzeb i wymagań pracodawcy. Do jego zadań należy więc sprzątanie i dezynfekowanie toalet, zamiatanie i mycie podłóg, odkurzanie różnych powierzchni (w tym dywanów), mycie okien, polerowanie powierzchni drewnianych, opróżnianie koszy na śmieci itp. Ponadto pracownik porządkowy dba o konserwowanie sprzętu, zgłasza usterki w budynkach i wskazuje na konieczność ich naprawienia lub wymiany jakichś elementów.

Warto pamiętać, że pracownik porządkowy rozumiany jako robotnik gospodarczy może też niekiedy zajmować się zadaniami na zewnątrz budynku, a więc wokół danej nieruchomości (np. na parkingu, w ogrodzie). Niekiedy odpowiada również za samodzielne dokonywanie niewielkich i mało skomplikowanych napraw. Oprócz tego może zajmować się pomocą w innych, drobnych sprawach, takich jak ustawianie mebli czy wieszanie zasłon w oknach.

Rodzaje pracowników porządkowych – opis poszczególnych stanowisk

Pracownik porządkowy może być zatrudniony w różnych miejscach. Od tego, w jakiej firmie wykonuje swoje obowiązki, zależy charakter jego codziennej pracy. Ważne są też oczekiwania konkretnego pracodawcy. Istnieje więc możliwość pracowania jako:

  • zwykły pracownik porządkowy (nazywany też woźnym) – świadczone przez niego usługi obejmują nadzorowanie oraz sprzątanie i są wykonywane w określonych odstępach czasu, w zależności od profilu działalności danej firmy i tego, jak intensywnie użytkowana jest przestrzeń budynku, w którym ma ona swoją siedzibę. Taki pracownik porządkowy dba wówczas o kompleksowe zadania związane z utrzymaniem porządku w pomieszczeniach komercyjnych – od mycia okien poprzez odkurzanie i mycie podłóg aż po oczyszczanie ścian;
  • pracownik porządkowy pracujący przy różnego typu wydarzeniach – taka osoba wykonuje swoje obowiązki po zakończeniu jakiegoś wydarzenia, np. po konferencjach, targach itp. Świadczy swoje usługi w określonym czasie i przestrzeni – może przy tym odpowiadać za różne zadania, np. czyszczenie podłóg i dywanów w miejscach natężonego ruchu itp.;
  • komercyjny pracownik porządkowy wynajmowany do wykonania konkretnego zadania – firmy nie muszą podpisywać z nim długoterminowej umowy, tylko mogą wynająć go do jednorazowego posprzątania danej przestrzeni. Tacy pracownicy często zajmują się np. czyszczeniem elewacji budynku lub myciem zewnętrznych okien;
  • przemysłowy pracownik porządkowy – odpowiada za czyszczenie powierzchni obiektów przemysłowych, również obszarów potencjalnie niebezpiecznych, których utrzymywanie w czystości wymaga stosowania się do specjalnych procedur;
  • pracownik porządkowy zajmujący się sprzątaniem po różnego typu wypadkach – odpowiada m.in. za doprowadzanie do porządku budynków po pożarach i powodziach, może też zajmować się sprzątaniem miejsc zbrodni.

Jak widać, pracownik porządkowy ma szansę specjalizować się w sprzątaniu różnych przestrzeni i powierzchni. Wpływa to na zakres jego obowiązków oraz zarobki.

Co robi pracownik porządkowy? Zakres obowiązków na stanowisku

Obowiązki pracownika porządkowego koncentrują się na utrzymywaniu danego miejsca w czystości oraz zgłaszaniu przełożonym konieczności wykonania różnego typu prac konserwacyjnych. Ich konkretny zakres zależy od wymagań pracodawcy. Wśród najważniejszych zadań znajduje się jednak zazwyczaj:

  • usuwanie kurzu z różnych powierzchni – dotyczy to zarówno otworów wentylacyjnych, jak i blatów, stołów, półek czy podłóg;
  • odkurzanie i mycie podłóg – pracownicy porządkowi mogą dbać o czystość różnego typu podłóg, w tym laminowanych, drewnianych, wyłożonych kafelkami itp. Oczyszczają też znajdujące się na nich wykładziny i dywany, nie tylko przy pomocy odkurzacza, lecz także detergentów pozwalających na usuwanie zabrudzeń i plam;
  • opróżnianie koszy na śmieci – pracownik zajmuje się segregowaniem odpadów i opróżnianiem pojemników, w których się znajdują. Regularnie myje także kosze na śmieci;
  • uzupełnianie zapasów – pracownik dba o to, aby w konkretnych miejscach (np. w toaletach) znajdowały się środki czystości i artykuły higieniczne.

Zakres obowiązków pracownika porządkowego może też obejmować wiele innych kwestii. W przypadku zatrudnienia w hotelu trzeba m.in. dbać o pranie pościeli i ręczników. Oprócz tego, jeśli pracodawca wymaga od pracownika również zapewnienia porządku na zewnątrz budynku, w ramach zadań zawodowych należy np. kosić trawę, grabić liście, zamiatać lub odśnieżać parking i chodnik.

aktualne oferty pracy
1

jak wygląda codzienna praca pracownika porządkowego?

To, jak wygląda praca pracownika porządkowego, zależy od tego, gdzie wykonuje on swoje codzienne obowiązki. Najczęściej robi to wewnątrz budynków – zazwyczaj są to siedziby firm, w których pracuje wielu ludzi. Sprząta wówczas w biurach, pokojach socjalnych, pomieszczeniach zaopatrzenia, na korytarzach i w łazienkach. Najczęściej są to klimatyzowane budynki z odpowiednią wentylacją i oświetleniem. Pracownik porządkowy, który pracuje na zewnątrz, musi z kolei przygotować się na wykonywanie obowiązków służbowych w różnych warunkach atmosferycznych, również tych niekorzystnych (np. w trakcie zimy czy podczas opadów deszczu itp.).

Bez względu na miejsce świadczenia usług związanych ze sprzątaniem pracownik porządkowy wykonuje pracę fizyczną. Wymaga ona od niego przebywania w pozycji stojącej, a także chodzenia i schylania się, co może być obciążające dla organizmu. W codziennej pracy należy więc przestrzegać przepisów BHP oraz nosić odpowiednią odzież roboczą i stosować środki ochrony indywidualnej.

Podczas wykonywania codziennych zadań, pracownik porządkowy używa różnego typu sprzętu. Mogą to być np. odkurzacze, myjki, maszyny czyszczące, miotły, grabie, łopaty, zmiotki itp. Korzysta również z detergentów przeznaczonych do czyszczenia rozmaitych powierzchni.

Pracownik porządkowy zazwyczaj pracuje samodzielnie. Czasami jednak robi to w większym zespole. Zawsze podlega przełożonemu, który nadzoruje jego pracę i wyznacza mu konkretne zadania do wykonania. W zależności od miejsca zatrudnienia pracownik porządkowy może współpracować i stykać się z różnymi osobami, np. śmieciarzami, lokajami, dozorcami, recepcjonistami, konserwatorami.

Zobacz też: Recepcjonistka – czym się zajmuje i jak nią zostać?

Na jakie warunki zatrudnienia może liczyć pracownik porządkowy?

Pracownik porządkowy może być zatrudniony na umowę o pracę bezpośrednio przez firmę, w której dba o porządek lub w zewnętrznym podmiocie sprzątającym, który świadczy usługi rozmaitym klientom (zarówno prywatnym, jak i z sektora firm). To wygodne rozwiązanie, które gwarantuje wiele udogodnień takich jak płatne urlopy, dodatek za nadgodziny i pracę w godzinach nocnych itp. Istnieje również opcja zawarcia umowy-zlecenia. Oprócz tego pracownik porządkowy może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i w jej ramach podejmować współpracę z różnymi klientami.

Harmonogram pracy osoby wykonującej tę profesję może być różny. Na tym stanowisku można być zatrudnionym na cały etat lub tylko jego część. W przypadku przedsiębiorstw o dużej powierzchni konieczne jest codzienne sprzątanie. W mniejszych podmiotach często nie ma takiej potrzeby. Z tego względu rzadko zatrudniają one pracowników porządkowych na stałe lub w pełnym wymiarze godzin, natomiast firmy sprzątające świadczące usługi różnym klientom często oferują elastyczne warunki współpracy.

W tym zawodzie pracuje się w systemie jedno- lub dwuzmianowym. W wielu przypadkach konieczne jest wykonywanie obowiązków bardzo wcześnie rano lub wieczorem, a nawet w godzinach nocnych. Dotyczy to zwłaszcza sprzątania biurowców. Większość pracodawców woli, by pracownicy porządkowi zajęli się sprzątaniem wtedy, gdy nikogo innego nie ma w firmie. Ułatwia to cały proces, a przy tym nie rozprasza innych podwładnych firmy ani nie odciąga nikogo od wypełniania obowiązków. Warto tu podkreślić, że z tego powodu zdarza się, że od pracownika porządkowego wymaga się pracy również w weekendy.

W niektórych miejscach pracownik porządkowy może jednak pracować w standardowych godzinach. Dotyczy to np. urzędów czy szkół.

Przeczytaj również: Koronawirus – praca w dobie epidemii. Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Gdzie może się zatrudnić pracownik porządkowy?

Pracownik porządkowy znajdzie zatrudnienie w wielu miejscach. Może pracować w firmach z różnych branż (finansowej, IT, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, elektronicznej itp.), które mają stacjonarne siedziby – w końcu w przestrzeni biurowej zawsze trzeba utrzymywać porządek. Oprócz tego praca czeka na niego w sektorze hotelarskim oraz w zakładach przemysłowych lub hurtowniach. Istnieje też szansa na podjęcie zatrudnienia w szkole, na uczelni, w urzędzie, klubie sportowym i wielu innych miejscach. Pracownik porządkowy może zasilić kadry firmy sprzątającej świadczącej profesjonalne usługi osobom prywatnym i przedsiębiorstwom. Jeżeli ma doświadczenie, ma również możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czy pracownik porządkowy ma szansę na awans?

Pracownik porządkowy może specjalizować się w sprzątaniu przestrzeni biurowych, mieszkań prywatnych lub obiektów przemysłowych. Zmianę specjalizacji można traktować jako pewnego rodzaju rozwój zawodowy. W profesji tej nie występuje bowiem tradycyjnie rozumiana ścieżka kariery. W przypadku zatrudnienia w firmie sprzątającej istnieje jednak szansa, by w przyszłości zostać kierownikiem. Inną możliwością jest rozwijanie się w kierunku zawodów pokrewnych, np. dozorcy.

2

ile zarabia pracownik porządkowy?

Zarobki pracowników porządkowych są zróżnicowane. Wszystko zależy od miejsca, w którym są zatrudnieni. Liczy się wielkość oraz region, w którym funkcjonuje dana firma. Ważny jest także główny profil jej działalności. Inne wynagrodzenia proponują podmioty oferujące usługi sprzątające, a inne przedsiębiorstwa, które bezpośrednio zatrudniają w swoich strukturach pracownika porządkowego. Można jednak odwołać się do danych* pokazujących medianę zarobków w tym zawodzie. Zgodnie z tymi informacjami pracownicy porządkowi zarabiają nieco ponad 3300 zł brutto miesięcznie.

* Dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl z 2022 roku.

3

jak zostać pracownikiem porządkowym?

Aby zostać pracownikiem porządkowym, nie trzeba spełniać żadnych odgórnie narzuconych warunków. Nie jest wymagane osiągnięcie konkretnego poziomu edukacji – najczęściej wystarczy więc ukończyć szkołę podstawową. Osoba, która chce pracować w takim charakterze, nie musi mieć żadnych certyfikatów ani kursów. Szkolenia z obszaru obsługi urządzeń czyszczących są jednak mile widziane.

Chcąc pracować jako pracownik porządkowy, warto wykazać się doświadczeniem. Nie zawsze musi być ono wyniesione z pracy zawodowej – czasami wystarczy np. prowadzenie domu lub pomoc sąsiedzka. Powinno się tylko dobrze opisać to w CV. Warto również wiedzieć, że stanowisko pracownika porządkowego czasami można otrzymać jako pracę lub staż z urzędu pracy. Lepiej więc nie tylko aplikować na ogłoszenia dostępne w internecie, lecz także zarejestrować się jako bezrobotny.

Czym powinien wyróżniać się pracownik porządkowy?

Choć pracownik porządkowy nie musi mieć konkretnego wykształcenia ani złożonych kompetencji, powinien wyróżniać się określonymi cechami i predyspozycjami. Na tym stanowisku kluczowe są:

  • sprawność fizyczna – pracownik porządkowy wykonuje pracę fizyczną, dlatego musi być sprawny i wytrzymały. Nie może mieć problemu z przemieszczaniem się, schylaniem itp.;
  • znajomość środków czyszczących i ich działania – wiedza na temat dostępnych detergentów i sposobu ich stosowania jest bardzo przydatna, ponieważ używa się ich na co dzień. Trzeba także wiedzieć, jak je przechowywać, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z nich oraz zapewnia ich skuteczność;
  • dbałość o szczegóły – w tej pracy trzeba wypełniać swoje obowiązki dokładnie i rzetelnie. Należy być uważnym podczas sprzątania różnych powierzchni, aby nie ominąć żadnego miejsca;
  • umiejętność pracy w zespole – choć pracownik porządkowy często pracuje samodzielnie, musi umieć współpracować z innymi, zwłaszcza że wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem przełożonego. Ważne są więc jego kompetencje interpersonalne, komunikatywność i zdolność odpowiedniego dogadania się z szefem;
  • bardzo dobra umiejętność zarządzania czasem – dzięki niej pracownik porządkowy może dobrze zaplanować swoje działania i wywiązać się z nich we właściwym terminie.

Oprócz tego na tym stanowisku przydaje się obowiązkowość i pracowitość. Ważna może się okazać wiedza na temat działania i obsługi maszyn czyszczących, również tych najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych.

4

przeciwwskazania do pracy jako pracownik porządkowy

Istnieją pewne przeciwwskazania do pracy w zawodzie pracownika porządkowego. Stanowiska tego nie powinna objąć osoba, która ma alergie lub skłonności do uczuleń, choroby skóry lub poważne zaburzenia sprawności układu kostno-stawowego. Oprócz tego z pracy w tej profesji mogą wykluczyć zaawansowane wady wzroku niepodlegające korekcie, a także choroby związane z układem krążenia i zaburzenia zmysłu równowagi. Decyzję o tym, czy dana osoba może podjąć zatrudnienie w charakterze pracownika porządkowego, zawsze podejmuje specjalista, czyli lekarz medycyny pracy.

5

jak zacząć w branży cyberbezpieczeństwa?

Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest odpowiedzialna i wymagająca. Aby ją wykonywać, należy zdobyć stosowne umiejętności i kompetencje. Pomaga w tym posiadanie wykształcenia wyższego. Większość pracodawców preferuje absolwentów takich kierunków studiów jak m.in. informatyka, telekomunikacja, elektronika, bezpieczeństwo systemów informatycznych, matematyka lub kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Mile widziane jest też ukończenie studiów podyplomowych.

W praktyce tajników cyberbezpieczeństwa można spróbować nauczyć się samemu. Warto wówczas korzystać z branżowej literatury i materiałów dostępnych w sieci. Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na ofertę szkoleniową. Na rynku dostępne są kursy online i stacjonarne – różnią się one czasem trwania, obszarem przekazywanej wiedzy oraz ceną. Dość łatwo znaleźć coś, co odpowiada potrzebom danej osoby. Ponadto warto zdobywać branżowe certyfikaty, które ułatwiają znalezienie zatrudnienia.

W branży cyberbezpieczeństwa ważne jest także wcześniejsze doświadczenie. Najlepiej wynieść je z pracy w IT. Na tym stanowisku często pracują byli inżynierowie oprogramowania, web developerzy, administratorzy baz danych itp. Osoby, które nie mogą pochwalić się backgroundem informatycznym, mogą pomyśleć o rozpoczęciu przygody z zawodem specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa od stażu. Pod okiem mentora mają szansę na szybki i efektywny rozwój.

Co powinien umieć ekspert ds. cyberbezpieczeństwa?

Specjalista od cyberbezpieczeństwa musi mieć wiedzę i umiejętności z różnych obszarów. Najważniejsze są:

  • znajomość języków programowania (np. Python, Java, C++, PHP, C);
  • zainteresowanie światem nowych technologii;
  • znajomość rozwiązań chmurowych;
  • wiedza na temat sztucznej inteligencji (AI) i internetu rzeczy (IoT);
  • umiejętności w zakresie uczenia maszynowego (tzw. machine learning);
  • kompetencje związane z technologią szyfrowania;
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

To oczywiście podstawowe umiejętności. Stanowią one fundament w profesji eksperta od cyberbezpieczeństwa.

Czym powinien wyróżniać się specjalista od cyberbezpieczeństwa?

Poza sprecyzowanymi kompetencjami twardymi ekspert ds. cyberbezpieczeństwa powinien mieć zestaw uniwersalnych umiejętności. Wśród nich znajdują się:

  • zdolność rozwiązywania problemów – odgrywa ogromną rolę podczas wypełniania codziennych obowiązków. Pracownik musi przy tym być kreatywny i myśleć w innowacyjny sposób, aby radzić sobie nawet ze złożonymi trudnościami;
  • predyspozycje i kompetencje techniczne – bez nich praca w branży cyberbezpieczeństwa jest niemożliwa, ponieważ cały ten sektor opiera się na działaniu złożonych technologii;
  • dokładność i dbałość o szczegóły – ważna jest czujność oraz umiejętność zauważania nawet najdrobniejszych rzeczy. Znacznie zwiększa to efektywność działań związanych m.in. z wyszukiwaniem luk w systemach komputerowych;
  • komunikatywność i umiejętności interpersonalne – są one potrzebne podczas podejmowania współpracy z różnymi ekspertami i specjalistami oraz wspólnego rozwiązywania ważnych kwestii dotyczących cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo przydają się, gdy należy wytłumaczyć złożone zagadnienia w nietechniczny sposób pracownikom, którzy nie są biegli w zagadnieniach IT.

Oprócz tego na tym stanowisku przydaje się wytrwałość, cierpliwość i odporność na stres. Ważne są także elastyczność i chęć do ciągłej nauki.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.