Coraz więcej osób kontaktuje się z trenerami personalnymi, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu dobrej formy fizycznej i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Wykonywanie tej profesji może wiązać się z wysokimi zarobkami. Warto więc wiedzieć, jak zostać trenerem personalnym.

Trener personalny to osoba, która zajmuje się układaniem indywidualnych zestawów ćwiczeń, a także uczeniem, w jaki sposób należy je poprawnie wykonywać. Oprócz tego wciela się często w rolę dietetyka, który dopasowuje odpowiednią dietę do potrzeb swoich klientów. Jednym z zadań jest również monitorowanie postępów współpracujących z nim osób i motywowanie ich do dalszych starań. Kwestia tego, co trzeba zrobić, żeby zostać trenerem personalnym, jest dość złożona. Choć przedstawicielem tego zawodu teoretycznie może zostać każdy, w praktyce wymaga to zdobycia naprawdę szerokiej wiedzy i umiejętności.

Kto może zostać trenerem personalnym? Cechy potrzebne do wykonywania zawodu.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na zawody, których reprezentanci pomagają zmotywować się do aktywności fizycznej, wiele osób zastanawia się, jak zostać trenerem personalnym na siłowni lub w klubie fitness. Ta ścieżka kariery może być bardzo ciekawa, a przy tym opłacalna, pod warunkiem, że posiada się odpowiednie predyspozycje. Aby wykonywać tę profesję, oprócz doskonałej formy trzeba bowiem odznaczać się konkretnymi cechami charakteru.

Trenerzy personalni mają ciągły kontakt z ludźmi. W związku z tym muszą być bardzo komunikatywni, a przy tym cierpliwi i odporni na stres – dzięki temu będą mogli porozumieć się nawet z wyjątkowo wymagającymi osobami. Ważna jest także duża charyzma i indywidualne podejście do swoich klientów. Reprezentanci tego zawodu odgrywają bowiem rolę mentorów, których zadaniem jest motywowanie podopiecznych do działania.

Wykonując zawód trenera personalnego, trzeba wyróżniać się dużą odpowiedzialnością oraz umiejętnością stawiania na pierwszym miejscu dobra i zdrowia osób, z którymi się współpracuje. Warto również być ambitnym. Chcąc zostać dobrym trenerem personalnym, trzeba pamiętać, że profesja ta wymaga ciągłego dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Jak zostać trenerem personalnym fitness?

Kwestia tego, co zrobić, żeby zostać trenerem personalnym, jest złożona. Oprócz odpowiednich predyspozycji liczy się posiadanie dużej wiedzy i kompetencji. W teorii nie ma żadnych odgórnych wymogów dotyczących wykonywania tego zawodu, co oznacza, że nie trzeba legitymować się konkretnym wykształceniem. Mimo to trenerami personalnymi są często absolwenci AWF-u, dietetyki lub fizjoterapii. Inną drogą do objęcia tej posady jest ukończenie specjalnego kursu na trenera personalnego. Mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie, które skończyły szkołę średnią, odznaczają się dobrym stanem zdrowia i nienaganną kondycją. Takie szkolenie pozwala na zdobycie szerokiej wiedzy związanej z zagadnieniami dotyczącymi m.in. anatomii, fizjologii, technik ćwiczeń, dietetyki oraz fizjoterapii. Po takim przygotowaniu i zdobyciu odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego posiadane kwalifikacje można zacząć pracę z klientami.

Ile zarabia trener personalny?

Wiele osób zastanawia się, jak zostać trenerem personalnym, ponieważ liczy na dobre zarobki związane z wykonywaniem tego zawodu. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 4000 zł brutto. Wiele jednak zależy od miejsca, w którym jest się zatrudnionym. Na najwyższe zarobki mogą zazwyczaj liczyć trenerzy personalni pracujący na własny rachunek, czyli freelancerzy. Takie rozwiązanie umożliwia im współpracowanie z wieloma siłowniami i klubami fitness, a godzinowa stawka, jaką otrzymują, jest wyższa niż w przypadku stałego zatrudnienia w jednym miejscu.