Zadowolony i uśmiechnięty pracownik to najlepszy pracownik.  Nie od dziś wiadomo, że nie tylko wysokie wynagrodzenie jest w stanie uszczęśliwić ludzi w Twojej firmie. Wręcz przeciwnie, bez atrakcyjnych benefitów pozapłacowych w obecnych czasach coraz ciężej o zatrzymanie największych talentów w obecnym miejscu pracy.

Benefity pozapłacowe to obszar, w którym co chwilę powstają nowe rozwiązania. Pracodawcy coraz częściej wpadają na nowe pomysły, jak dobrać pakiet pozapłacowych benefitów do potrzeb swoich pracowników. W ostatnich latach pakiety takie często składały się z dwóch części: standardowych dodatków oraz oryginalnych, nieszablonowych elementów, które swoją atrakcyjnością przyciągają talenty, a pracowników zatrzymują w firmie na dłużej.

benefitów pozapłacowych
benefitów pozapłacowych

Wybrałam 10 najbardziej imponujących benefitów z którymi spotkałam się na swojej drodze zawodowej (jest to oczywiście moje subiektywne zestawienie). Oto one:

1. Apartament w pięknym zakątku świata – do swobodnego korzystania dla pracowników firmy przez cały rok. Wystarczy tylko wpisać się na listę i zarezerwować datę. Proste, prawda?

2. Od motocykla po SUV, czyli czy flota samochodowa musi zawsze składać się z białych aut średniej klasy? Otóż nie. Branże, w których auto nie jest najważniejszym narzędziem pracy inwestują w różnorodne auta, którymi dysponują później pracownicy. Chcąc zatem odwiedzić klienta można wybrać się do niego motocyklem, sportowym cabrio, czy  terenowym SUV-em.

3. Camper – mobilny hotel, dostępny również podczas delegacji. Pracodawcy dają możliwość korzystania z campera podczas wyjazdów służbowych, ale też prywatnych wojaży.

4. Możliwość dłuższego urlopu: 4 tygodnie z rzędu dla osób pracujących np. minimum 4 lata, a dla osób z największym stażem - wolne piątki w wakacje.

People%20high%20low_illustration_UseBackgroundWhite_RGB.png

top 10 benefitów pracowniczych.

pobierz

5. Darmowy fryzjer – ale nie tylko. Pracodawcy oferują także różne usługi upiększające w ramach pozapłacowego pakietu benefitów, takie jak: solarium, manicure/pedicure, a nawet wstrzyknięcie botoksu!

6. Zwierzaki w biurze, a także darmowa usługa wyprowadzania psów. Dla miłośników zwierząt, którzy nie chcą rozstawać się ze swoimi pupilami – jak znalazł.

7. Joga, masaż, akupresura, świeże kwiaty codziennie na biurku – to przykłady benefitów, jakie oferują pracodawcy w ramach już bardzo popularnego trendu „less stress”.

8. „Załatwiacz spraw”. Firmy, doceniając ciężką pracę swoich pracowników, oferują im pomoc w załatwieniu domowych obowiązków, takich jak: pranie, sprzątanie, naprawa obuwia czy zakupy - tak, aby po pracy mogli oni jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek i regenerację. Bywa również, że specjalnie zatrudniana jest w tej roli osoba pełniąca obowiązki tzw. „concierge” pracowników.

9. Loteria raz w miesiącu dla wszystkich pracowników – a w niej do wygrania najróżniejsze nagrody, na przykład… obiad z szefem!

10. Przychodnia medyczna i lekarz na miejscu pracy. Czysta wygoda.

Pamiętaj, że motywacja do pracy może wzrosnąć już na samą myśl o nadchodzącej nagrodzie i otrzymaniu atrakcyjnego benefitu. Zmotywowany pracownik podwyższa dochody firmy, wpływa na jej kulturę i konkurencyjność na rynku. Unikalne benefity podnoszą wartość oferty pracy, a przede wszystkim pozwalają wyróżnić się z tłumu proponujących ciągle te same rozwiązania pracodawców.

o autorze
Joanna Kubik
Joanna Kubik

Joanna Kubik

senior strategic business development manager w randstad polska

Senior Strategic Business Development Manager with more than 15 years of experience in the recruitment sector of white and blue-collar candidates. Business Advisor with a strong background in both sharing expertise and discussing the local labor market to help investors to choose the best location for a particular project from the standpoint of labor availability and to create the most successful recruitment strategies in the North and Central part of Poland.
Reliable partner acting as a strategic point for acquiring human resources, who maintains and optimizes business relations with key prospects from the production, logistics, and supply chain sectors as well as the sector of Business Services Sector. Passionate about the collaboration with business partners from all over the world.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się