Zadowolony  i uśmiechnięty pracownik to najlepszy pracownik.  Nie od dziś wiadomo, że nie tylko wysokie wynagrodzenie jest w stanie uszczęśliwić ludzi w Twojej firmie. Wręcz przeciwnie, bez atrakcyjnych benefitów pozapłacowych w obecnych czasach coraz ciężej o zatrzymanie największych talentów w obecnym miejscu pracy.

Benefity pozapłacowe to obszar, w którym co chwilę powstają nowe rozwiązania. Pracodawcy coraz częściej wpadają na nowe pomysły, jak dobrać pakiet pozapłacowych benefitów do potrzeb swoich pracowników. W ostatnich latach pakiety takie często składały się z dwóch części: standardowych dodatków oraz oryginalnych, nieszablonowych elementów, które swoją atrakcyjnością przyciągają talenty, a pracowników zatrzymują w firmie na dłużej.

benefitów pozapłacowych
benefitów pozapłacowych

wybrałam 10 najbardziej imponujących benefitów z którymi spotkałam się na swojej drodze zawodowej (jest to oczywiście moje subiektywne zestawienie). Oto one:

  1. Apartament w pięknym zakątku świata – do swobodnego korzystania dla pracowników firmy przez cały rok. Wystarczy tylko wpisać się na listę i zarezerwować datę. Proste, prawda?
  2. Od motocykla po SUV, czyli czy flota samochodowa musi zawsze składać się z białych aut średniej klasy? Otóż nie. Branże, w których auto nie jest najważniejszym narzędziem pracy inwestują w różnorodne auta, którymi dysponują później pracownicy. Chcąc zatem odwiedzić klienta można wybrać się do niego motocyklem, sportowym cabrio, czy  terenowym SUV-em.
  3. Camper – mobilny hotel, dostępny również podczas delegacji. Pracodawcy dają możliwość korzystania z campera podczas wyjazdów służbowych, ale też prywatnych wojaży.
  4. Możliwość dłuższego urlopu: 4 tygodnie z rzędu dla osób pracujących np. minimum 4 lata, a dla osób z największym stażem - wolne piątki w wakacje.
  5. Darmowy fryzjer – ale nie tylko. Pracodawcy oferują także różne usługi upiększające w ramach pozapłacowego pakietu benefitów, takie jak: solarium, manicure/pedicure, a nawet wstrzyknięcie botoksu!
  6. Zwierzaki w biurze, a także darmowa usługa wyprowadzania psów. Dla miłośników zwierząt, którzy nie chcą rozstawać się ze swoimi pupilami – jak znalazł.
  7. Joga, masaż, akupresura, świeże kwiaty codziennie na biurku – to przykłady benefitów, jakie oferują pracodawcy w ramach już bardzo popularnego trendu „less stress”.
  8. „Załatwiacz spraw”. Firmy, doceniając ciężką pracę swoich pracowników, oferują im pomoc w załatwieniu domowych obowiązków, takich jak: pranie, sprzątanie, naprawa obuwia czy zakupy - tak, aby po pracy mogli oni jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek i regenerację. Bywa również, że specjalnie zatrudniana jest w tej roli osoba pełniąca obowiązki tzw. „concierge” pracowników.
  9. Loteria raz w miesiącu dla wszystkich pracowników – a w niej do wygrania najróżniejsze nagrody, na przykład… obiad z szefem!
  10. Przychodnia medyczna i lekarz na miejscu pracy. Czysta wygoda.

Pamiętaj, że motywacja do pracy może wzrosnąć już na samą myśl o nadchodzącej nagrodzie i otrzymaniu atrakcyjnego benefitu. Zmotywowany pracownik podwyższa dochody firmy, wpływa na jej kulturę i konkurencyjność na rynku. Unikalne benefity podnoszą wartość oferty pracy, a przede wszystkim pozwalają wyróżnić się z tłumu proponujących ciągle te same rozwiązania pracodawców.

blog hr randstad

subskrybuj blog hr randstad

zapisz się
o autorze
Joanna Kubik
Joanna Kubik

Joanna Kubik

strategic business key account manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się