Rzeczywistość biznesowa przeobraża się na naszych oczach. Kryzys pandemiczny i inflacyjny przyspieszył urzeczywistnienie się wielu zmian. W ciągu ostatnich lat byliśmy m.in. świadkami upowszechnienia się i normalizacji zdalnych i hybrydowych modeli pracy oraz przyspieszonej transformacji cyfrowej. Rewolucja nie ominęła także rynku pracy. Konkurencja o najlepsze talenty w wielu branżach jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej. A wraz ze wzrostem niepewności i niepokoju wynikającego z toczących się zmian spada zaangażowanie pracowników. Coraz częściej – zwłaszcza wśród młodszych pracowników – mamy także do czynienia z tzw. quiet quittingiem, czyli porzucaniem ambicji zawodowych na rzecz balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

To wszystko sprawia, że pracownicy w nowej, naznaczonej zmianami rzeczywistości biznesowej mają coraz bardziej sprecyzowane oczekiwania dotyczące dobrego samopoczucia w miejscu pracy. W jaki sposób pracodawcy mogą na nie odpowiedzieć? Jak w rozproszonym środowisku pracy zadbać o wysoki poziom motywacji, zaangażowania i lojalności zatrudnionych? Warto posiłkować się w tej kwestii umiejętnie dobraną do potrzeb pracowników ofertą benefitów pozapłacowych.

wsparcie

poznaj 11 nieoczywistych benefitów online, które warto wprowadzić do oferty.

pobierz materiał

jakie korzyści dają pracodawcy benefity pozapłacowe?

Według najnowszej edycji raportu Randstad Employer Brand Research atrakcyjne świadczenia pozapłacowe i wynagrodzenie to najbardziej pożądane przez polskich pracowników aspekty zatrudnienia. Wskazuje je dziś niemal 3 na 4 zatrudnionych, zapytanych o to, co powinien oferować pracodawca, by jego oferta pracy była atrakcyjna.

Wniosek? Wprowadzenie do firmy benefitów pozapłacowych to jedna z potwierdzonych metod, dzięki którym pracodawcy mogą odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane przez pracowników – i w ten sposób zwiększyć szanse organizacji na podniesienie zaangażowania i motywacji zatrudnionych. Jakich jeszcze korzyści z wprowadzenia tego rodzaju świadczeń mogą spodziewać się pracodawcy?

Dla przykładu, benefity pozapłacowe pod postacią pakietów medycznych czy elastycznych godzin pracy mogą przyczynić się do poprawienia samopoczucia i ogólnego dobrostanu pracowników.

Z kolei benefity związane z rozwojem osobistym i zawodowym mogą zaowocować wzrostem efektywności zatrudnionych i ich lojalności wobec firmy.

 

jak wybrać odpowiednie benefity pozapłacowe?

Jak mogliśmy przekonać się chociażby w czasie pandemii, oferta benefitów pozapłacowych powinna być regularnie i starannie aktualizowana oraz dopasowywana do aktualnych wyzwań i potrzeb pracowników. Nikt na początku 2020 roku nie spodziewał się, że świadczenia pozapłacowe pod postacią kart sportowych i zniżek do kina z dnia na dzień przestaną spełniać swoją rolę, gdy w marcu 2020 roku siłownie i instytucje kulturalne zostały zamknięte na wiele miesięcy. Pracownicy stracili w tym czasie możliwość korzystania z dużej części benefitów.

Doświadczenia pandemiczne pokazały, że warto zapewnić pracownikom dostęp do różnorodnych świadczeń pozapłacowych. Samo podejście do komponowania oferty benefitów powinno być elastyczne i otwarte na nowe możliwości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy środowisko pracy, za sprawą nowych technologii i sposobów współpracy, zmienia się tak dynamicznie.

Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej nowej grupie świadczeń pozapłacowych: benefitom online.

Smiling woman looking at someone.
Smiling woman looking at someone.

benefity online: nowa generacja świadczeń pozapłacowych

Benefity online to świadczenia pozapłacowe, które są dopasowane zarówno do potrzeb współczesnego biznesu (który często opiera dziś na zdalnym i hybrydowym modelu pracy), jak i do aktualnych oczekiwań pracowników, którym coraz częściej towarzyszą na co dzień nowe technologie oraz cyfrowe formy interakcji i rozrywki.

Ten rodzaj benefitów wykorzystuje możliwości internetu i urządzeń mobilnych do dostarczania pracownikom świadczeń pozapłacowych, których ci oczekują od pracodawców. Zatrudnieni mogą korzystać z nich z każdego miejsca na świecie i w niemal każdych warunkach. Zazwyczaj wystarczy jedynie dostęp do internetu oraz smartfon. Właśnie dlatego benefity online to rozwiązanie, które w szczególny sposób doceniają organizacje składające się z zespołów współpracujących na odległość oraz firmy, które wysoko cenią elastyczność.

Przeczytaj artykuł: dlaczego warto dbać o employer branding i znać oczekiwania pracowników w niepewnych czasach?

 

pomysły na benefity online, które warto wprowadzić w firmie

Chcesz dowiedzieć się więcej o benefitach online? Zastanawiasz się, jakie benefity online wybrać dla swojej organizacji? 

Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik po 11 świadczeniach pozapłacowych online, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie i motywację pracowników.

wsparcie

poznaj 11 nieoczywistych benefitów online, które warto wprowadzić do oferty.

pobierz materiał
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się