Dzisiaj praca szuka człowieka, a kandydaci dyktują warunki. Coraz częściej podkreśla się znaczenie pozapłacowych bodźców motywujących i nagradzających pracowników. Oczekują, że ich docenisz, udowodnisz, że jesteś zadowolony z ich pracy i świadomy ich udziału w osiąganiu sukcesów Twojej firmy.

MagnifyingGlassData

top 10 benefitów, które docenią Twoi pracownicy

pobierz

Niefinansowe gratyfikacje są nie tylko nagrodą, ale przede wszystkim sposobem na integrację pracowników z przełożonymi, przyczyniają się do przyjaznej atmosfery w firmie i kształtują jej wizerunek – skoro troszczysz się o własny zespół, zapewne troszczysz się również o swoich klientów. Jak możesz nagradzać pracowników, niekoniecznie proponując im premię lub podwyżkę? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które możesz wykorzystać w swojej firmie.

warsztaty i szkolenia

Koniec edukacji szkolnej nie oznacza końca nauki w ogóle. Wręcz przeciwnie! Wielu młodych ludzi jest zdania, że dopiero w pracy mogą nauczyć się praktycznych i potrzebnych im umiejętności. Teoria przekazywana na studiach jest przez nich postrzegana jako fundamenty, na których buduje się w późniejszym czasie doświadczenie. Inwestuj w rozwój osobisty swoich pracowników. Dla nich możliwość uczestnictwa w szkoleniu czy ciekawych warsztatach jest bardzo cenną nagrodą. Nie tylko poszerzą swoją wiedzę i zakres swoich umiejętności, ale też będą mieli okazję spędzić czas w pracy inaczej niż zwykle.

benefity pozapłacowe
benefity pozapłacowe

integracyjne wyjazdy i spotkania

Człowiek, często nieświadomie, zmienia swoje zachowanie wraz ze zmianą środowiska. Inaczej zachowujemy się w biurze, a inaczej podczas sobotniego wyjścia do baru ze znajomymi. Twój zespół tworzą ludzie, bardzo różni i o ciekawych osobowościach. Warto jest ich poznać od tej innej strony, przekonać się, jacy są, kiedy opuszczają biuro, a office look zamieniają na casual clothes.

Świętujcie każdy większy sukces – może to być ukończenie ważnego dla Was projektu, realizacja zamierzonego miesięcznego planu, a nawet awans jednego z pracowników. Poza biurem jesteśmy innymi ludźmi, czujemy się swobodniej, możemy porozmawiać dłużej na tematy niedotyczące kariery zawodowej i bieżących obowiązków. To umocni więzi między pracownikami, a także zwiększy ich sympatię do Ciebie jako człowieka i przełożonego. Jak możesz zaplanować Wasz wspólny czas? Wyjście na mniej oficjalną kolację, zabawa w escape roomie, może basen lub wycieczka rowerowa… Zapewne masz jeszcze kilka pomysłów, Ty najlepiej znasz swoich pracowników i wiesz, gdzie i jak mogą się dobrze bawić.

Spotkanie integracyjne możesz zorganizować nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Inaczej jest z integracyjnymi wyjazdami, jednak nie warto z nich rezygnować. Dwa lub trzy dni w górach, na Mazurach czy nad morzem dobrze zrobią Wam wszystkim. Zespół pozna się lepiej, a Ty będziesz miał okazję przekonać się, kto w nim jest najbardziej kreatywny, szczególnie ambitny, dominujący i wpadający na najbardziej szalone pomysły.

pakiet benefitów

Karnet na siłownię i pakiet prywatnej opieki medycznej w polskich firmach jest już standardem. Pracodawca, który nie proponuje ich swoim pracownikom, powinien liczyć się z tym, że wkrótce pożegna się z częścią z nich. Czy masz się czego obawiać?

Najlepszych pracowników nagradzaj dodatkowo, to na pewno zmotywuje tych mniej zaangażowanych do wzmożonej pracy i poświęcenia się swoim obowiązkom. Mogą to być np. bony zakupowe – w okresie letnim do sklepu z walizkami i akcesoriami przydatnymi w podróży, zimą do sklepu ze sprzętem narciarskim. To oczywiście tylko propozycje. Dla lubiących dobrze zjeść miłym zaskoczeniem będzie voucher na kolację w dobrej restauracji. W kobiecym zespole świetnie sprawdzi się voucher na zabieg kosmetyczny. Coraz większą popularnością cieszą się również bilety do kina, teatru czy opery.

owocowy dzień tygodnia

Dostrzegasz, że Twój zespół pracuje z dużym zaangażowaniem i poświęceniem, czego efektem są satysfakcjonujące dla Ciebie wyniki z ostatnich miesięcy. Zadbaj o przyjazne i zdrowe środowisko pracy, które sprzyja samopoczuciu pracowników i tym samym ich efektywności. Zaplanuj owocowy dzień tygodnia, w którym zapewnisz wszystkim dostęp do świeżych owoców. Drugie witaminowe śniadanie od szefa na pewno ucieszy nie tylko miłośników zdrowego odżywiania. „Skutkiem ubocznym” jest mniejsza absencja pracowników, którzy cieszą się lepszym zdrowiem i odpornością.

Nagradzanie pracowników nie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych, niekiedy wystarczy dobre słowo i pochwała. Twój zespół to jednak najważniejsze ogniwo w Twojej firmie. Jeżeli w niego inwestujesz, doceniasz każdy najmniejszy sukces i starania, to możesz liczyć na bardziej wydajną i efektywną pracę, a nawet na sympatię!

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, zapisz się na subskrypcję naszego bloga i przeczytaj więcej podobnych wpisów. Znajdziesz tu informacje między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów oraz budowaniu atrakcyjnej marki pracodawcy. 

MagnifyingGlassData

top 10 benefitów, które docenią Twoi pracownicy

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się