Budowa zespołów złożonych z wyjątkowych talentów, uelastycznianie marki pracodawcy i myślenie długoterminowe – wszystko to pomaga firmie osiągać lepsze wyniki.

Światowy rynek pracy staje się coraz bardziej złożony, a to sprawia, że zmienia się podejście samych pracowników. Korzystanie z usług elastycznych pracowników – niezależnie czy mówimy o pracownikach etatowych, tymczasowych czy niezależnych kontraktorach – umiejętne zarządzanie nimi staje się nieodzownym elementem strategii.

working together - people connecting in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

angażowanie pracowników tymczasowych

pobierz

Jak podaje McKinsey, nawet 162 mln osób w Europie i Stanach Zjednoczonych – czyli aż 30% osób w wieku produkcyjnym – wykonuje jakiegoś rodzaju pracę niezależną. Spółka Staffing Industry Analysts szacuje, że wartość rynku zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych przekroczy w 2019 roku 153 miliardów dolarów, z czego 132 miliardów zostanie wygenerowane przez rynek zatrudnienia pracowników tymczasowych. To bardzo duży wzrost w porównaniu do 2017 roku, kiedy to liczby te wyniosły odpowiednio 142 miliardy i 123 miliardy. Coraz większe znaczenie pracowników tymczasowych widoczne jest także w Polsce. W 2002 roku ich odsetek w ogólnej strukturze zatrudnienia wynosił 14,8%, podczas gdy w 2018 roku było to już 24%.

Jednak zmiany na rynku pracy dotyczą nie tylko pracy tymczasowej. Postępująca cyfryzacja biznesu, rosnące znaczenie znaczenie freelancerów, w tym gig economy – wszystko to sprawia, że pracodawcy zaczynają myśleć o talentach w inny sposób i wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Zatrudniając elastycznych pracowników, mogą oni szybciej uzyskać dostęp do zasobów, wiedzy i sprawniej reagować na potrzeby biznesowe, a także optymalizować koszty prowadzenia działalności.

Współpraca z osobami ceniącymi sobie elastyczne zatrudnienie może przynieść wiele korzyści. Dlatego też kreując swoją markę pracodawcy warto upewnić się, że swoje działania kierujesz nie tylko do pracowników i kandydatów na stałe zatrudnienie, ale także do pracowników tymczasowych. Czas, który przeznaczysz na zrozumienie ich preferencji i potrzeb przełoży się na stały dopływ lojalnych i elastycznych pracowników.

zatrudnianie pracownikow tymczasowych
zatrudnianie pracownikow tymczasowych

stwórz zespół złożony z wyjątkowych talentów

Chcesz wyznaczać kierunek, być innowatorem i zwiększać swoje szanse na osiągnięcie sukcesu? Twórz zespoły, w których skład wchodzić będą wyjątkowe talenty. Zgodnie z badaniem Randstad Sourceright Talent Trends, 85% liderów odpowiedzialnych za zarządzanie kapitałem ludzkim w 17 krajach uważa, że podejmuje kroki, poświęca swój czas i środki, by tworzyć właśnie takie zespoły.

Silna i nieustannie pielęgnowana społeczność wartościowych, elastycznych pracowników może stanowić dla Twojej firmy nieocenione wsparcie. Bez względu na to, czy korzystasz z pracy tymczasowej czy freelancerów, mając kontakt z kręgiem zaufanych specjalistów ograniczasz wydatki i zyskujesz czas. Kontynuując współpracę z takimi osobami omijasz nie tylko etap poszukiwania potrzebnego pracownika, ale również jego wprowadzenie do obowiązków. Od razu zaczynasz współpracę z kimś, kogo już dobrze znasz i kto doskonale zna Ciebie. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Z dnia na dzień wracacie do wspólnej pracy – tak po prostu.

No dobrze, co zatem musisz zrobić, by zbudować taką wspaniałą społeczność? Przede wszystkim powinieneś zachęcić jej potencjalnych członków do działania razem z Tobą. 

Pamiętaj, że takich rzeczy nie tworzy się z dnia na dzień. Pielęgnuj relacje. Nie pozwól też, by o Tobie zapomniano: regularnie informuj te osoby o osiągnięciach Twojej firmy i możliwościach rozwoju, jakie zapewniasz. Bądź dostępny i autentyczny: umożliwiaj zadawanie pytań i zawsze dostarczaj na nie szczerych i wyczerpujących odpowiedzi.

»pobierz nasz przewodnik i dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć zaangażowanie pracowników tymczasowych:

working together - people connecting in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

angażowanie pracowników tymczasowych

pobierz
o autorze
Kamila Strzelec
Kamila Strzelec

Kamila Strzelec

commercial manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się