Postęp technologiczny to stały element naszej codzienności. W ostatnim czasie digitalizacja nabrała znacznego tempa. Ogromny wpływ miała na to pandemia COVID-19, która zmieniła nasz styl funkcjonowania zarówno w pracy, jak i w życiu. Dla wielu firm wprowadzanie usprawnień w postaci automatyzacji to inwestycja, która pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić koszty oraz czas pracowników. Personel odciążony zadaniami, które zostały zautomatyzowane, będzie mógł poświęcić więcej czasu na działania wymagające ludzkiego zaangażowania i te, które realizują cele biznesowe organizacji. Cyfryzacja procesów zdecydowanie pomaga firmie się rozwijać, jednak bez pracowników o odpowiednich kompetencjach nie możemy mówić o wykorzystaniu pełnego potencjału nowoczesnych technologii. Warto, aby pracodawcy zaczęli przygotowywać swoich pracowników do nowych ról i zadań poprzez szkolenia i rozwój niezbędnych kompetencji. 

Sprawdź, czy Twoje oferty pracy wciąż są adekwatne do realiów panujących na rynku pracy. Dowiedz się, jakie są minimalne i maksymalne wynagrodzenia oferowane na wybranych stanowiskach z obszaru HR i administracji. Umów się na spotkanie online z ekspertem Randstad, by bezpłatnie odebrać raport płacowy.

friends

raport płacowy z obszaru HR i administracji

umów się na spotkanie online
Woman smiling while sitting behind her desk, screens displaying financial information.
Woman smiling while sitting behind her desk, screens displaying financial information.

nowoczesne technologie w służbie HR

Sztuczna inteligencja, robotyzacja, digitalizacja zmieniły spojrzenie na biznes. Korzystając z nowoczesnej technologii, przedsiębiorcy podejmują trafniejsze decyzje w oparciu o dane, a procesy prowadzone są coraz bardziej wydajnie. Dziś już wiemy, że technologia nie tylko ułatwia pracę, ale też zmienia sposób, w jaki ją wykonujemy. Nie mówilibyśmy o wirtualnych biurach, gdyby nie postęp w obszarze AI. Inwestycja w sztuczną inteligencję i przechowywanie danych w chmurze pozwalają na szybsze przetwarzanie treści, obrazu oraz danych, do których dostęp mamy tu i teraz. Praca zdalna, która stała się nową rzeczywistością dla wielu pracowników, nie może odbywać się w efektywny sposób bez nowoczesnej technologii.

Wirtualna rzeczywistość (VR) oraz wspomniana wcześniej sztuczna inteligencja (AI) wykorzystywane są także w przeprowadzaniu szkoleń wprowadzających, czy doskonalące umiejętności nowych pracowników. Firmy prześcigają się we wdrażaniu coraz bardziej innowacyjnych pomysłów. Świetnym przykładem takiego nowatorskiego podejścia może być wykorzystanie gogli wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu pracowników sieci Biedronka z pieczenia chleba.

Nie sposób nie dostrzec możliwości i zalet, jakie daje wykorzystanie nowoczesnych technologii w obszarze HR. Warto jednak pamiętać, z jakimi wyzwaniami wiąże się stale postępująca digitalizacja. 

wyzwania w obszarze HR

Każda organizacja, w zależności od branży, specyfiki pracy i stopnia rozwoju technologicznego mierzy się nie tylko z globalnymi wyzwaniami, trendami rynku pracy, ale także z własnymi, wewnętrznymi ograniczeniami.

Od wielu lat nasila się trudność pozyskania oraz rozwoju niezbędnych talentów, które pozwolą na dalszy rozwój organizacji. To wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się działy HR. Nowoczesne narzędzia, bazy danych, oprogramowania zdecydowanie pomagają w szybszym i efektywniejszym pozyskaniu właściwych kandydatów. Nie należy jednak zapominać, że inwestycja w nowoczesne technologie to nie jedyny element sukcesu organizacji. Nawet najbardziej nowoczesne narzędzia i technologie nie zagwarantują firmie sukcesu, jeżeli nie będzie posiadała w swojej załodze kompetentnych, zaangażowanych pracowników, którzy potrafią te możliwości technologiczne wykorzystać. Pracodawcy powinni pamiętać, że transformacje cyfrowe to także wyzwanie dla ludzi, którzy muszą dostosować się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. 

konsekwencja cyfryzacji - zmiany w zatrudnieniu

Umiejętności i oczekiwania pracowników zaczynają się zmieniać, a pracodawcy muszą być gotowi do odpowiedzi na te zmiany. Działy HR zawsze odpowiadały za identyfikacje ról, kompetencji i talentów, innymi słowy wspierały procesy biznesowe, zapewniając kadrę o właściwych kwalifikacjach. Dziś działy HR są także zaangażowane w identyfikację ról, które mogą zostać zautomatyzowane.

Automatyzacja, która przyspieszyła rozwój wielu firm, w naturalny sposób określa nową rolę zespołów odpowiadających za procesy rekrutacji i zatrudnienia. Przyszłość organizacji będą kształtować nowoczesne działy HR, które rozumieją potrzeby biznesu, mapują umiejętności, kompetencje, role oraz postawy pracowników wymagane oraz pożądane przez organizacje. Pracownicy działów HR powinni jednocześnie w odpowiedni sposób zarządzać talentami - zarówno dbając o rozwój pracowników pracujących już w firmie, jak i rekrutować kandydatów o właściwych kompetencjach. Tym samym pomagać w dostosowaniu się do nowej rzeczywiści, do nowego świata pracy.

Wspomniana w naszym raporcie płacowym, a także w innych publikacjach, rola analityki HR stale rośnie i staje się koniecznością wydajnego funkcjonowania organizacji. Umiejętność odpowiedniego zbierania oraz analizowania danych, nie tylko w ujęciu lokalnym, staje się podstawą określenia celów i lepszego zrozumienia niemal każdego aspektu funkcjonowania rekrutacji, zarządzania czasem pracy i rozwojem pracowników.

Postępująca digitalizacja jest potrzebnym elementem każdej części biznesu. Zmiany wywołane przez COVID-19 na nowo nakreśliły role HR jako strategicznego partnera oraz mentora zmiany. Zautomatyzowane, nowoczesne firmy nadal potrzebują i będą potrzebować pracowników, którzy wykorzystując możliwości, jakie zapewnia technologia, przyczynią się do wzrostu i rozwoju firmy. 

Umów się na spotkanie online z ekspertem Randstad, by bezpłatnie odebrać raport płacowy z obszaru HR i administracji. Poznaj trendy w wynagrodzeniach oferowanych w 11 wybranych miastach w Polsce.

friends

raport płacowy z obszaru HR i administracji

umów się na spotkanie online

Autor: Aneta Łyszkowicz

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się