Innowacje technologiczne, coraz bardziej zdigitalizowany świat, sprawiają, że planowanie personelu staje się łatwiejsze. Niezależnie jednak od skali postępu cyfrowego, zawsze będzie wymagało ludzkiego pierwiastka. Fakt, że stratedzy planujący zasoby ludzkie w organizacji mają nowych sprzymierzeńców w postaci technologii, powoduje, że mogą jeszcze szerzej przyjrzeć się potrzebom firmy, szansom i wyzwaniom, które mogą się pojawić. Gdzie zatem, w przypadku pozyskiwania i zarządzania talentami, technologia okazuje się pomocna?

planowanie zasobów ludzkich w erze cyfrowej
planowanie zasobów ludzkich w erze cyfrowej

pozyskiwanie talentów

Jeśli planowanie personelu polega na pozyskiwaniu osób, które umożliwią firmie realizację jej celów, przyjętej strategii, to bez cienia wątpliwości pozyskiwanie talentów powinno być jednym z głównych priorytetów. Dziś technologie pozwalają zidentyfikować luki w kompetencjach, a także określić braki, które mogą pojawić się w przyszłości. Coraz więcej procesów zostaje przeniesionych w wirtualny świat, także tych związanych z pozyskiwaniem nowych osób. Wyszukiwanie kandydatów na konkretne stanowiska może odbywać się za pomocą baz danych czy platform. Jest to widoczne zwłaszcza w obszarze pracy tymczasowej czy gig economy.

Cały proces zatrudnienia może w całości odbyć się online - od składania aplikacji, przez jej śledzenie, wirtualny spacer po biurze, testy weryfikujące umiejętności i podpisanie umowy. Jednocześnie firma w dalszym ciągu zyskuje konkretne informacje o tym, którzy kandydaci najlepiej wpisują się w poszukiwany profil

zarządzanie talentami

Poza wspomnianym wyszukiwaniem talentów, pracodawcy mogą korzystać z nowych technologii, by ułatwić pracownikom osiągnięcie pełnego potencjału. Na najbardziej podstawowym poziomie innowacje mogą pomóc w odpowiednim wdrożeniu pracowników, komunikacji z przełożonym i - co może być dziś najistotniejsze - pracy zdalnej

Cyfryzacja może być także ogromnym wsparciem w utrzymaniu talentów. A to dla wielu firm jest podstawą planowania personelu. Poza badaniami satysfakcji pracowników, technologia pozwala upewnić się, że pracownicy są odpowiednio przygotowani do osiągnięcia sukcesu. Z kolei skilling, reskilling i upskilling umożliwiają pracownikom pozyskiwać nowe umiejętności - czy to w zakresie bieżącego stanowiska czy w ramach przebranżowienia się.

jeżeli obecna sytuacja wpłynęła także na Twoją działalność i szukasz rozwiązań, które ułatwią Ci funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, porozmawiaj z naszymi ekspertami:

 

porozmawiaj z naszymi ekspertami
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się