Video CV na rynku rekrutacji w Polsce stanowi nadal pole do rozwoju i rozpowszechnienia. O tym jak Video CV wpłynąć może na pozytywny wynik rekrutacji od strony kandydata powstało już całkiem sporo ciekawej literatury, ale czy zdajesz sobie sprawę z korzyści płynących z tego rozwiązania dla pracodawcy?

Zacznijmy jednak od historii. Otóż jak informują nas źródła internetowe, Video CV powstały w Stanach Zjednoczonych już w latach 80-tych XX wieku! Pierwsze nagrania kandydaci wykonywali na kasetach VHS przy użyciu sprzętu, który często był wypożyczany na taką okazję. W związku z tym były one zarezerwowane dla osób wysoce wyspecjalizowanych, głównie od managerów średniego szczebla wzwyż. Bardzo często nawet w dzisiejszych czasach mylnie utożsamia się Video CV właśnie z rekrutacjami wyłącznie na szczeblu managerskim. Jest to szczególnie często podkreślane na rynkach mniej zaawansowanych technologicznie (takich jak m.in. Polska).

Wracając jednak do historii, rozwój Video CV to tak naprawdę lata od 2005 do czasów obecnych. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem technologii i wypuszczenia na rynek smartfonów oraz laptopów z wbudowaną kamerą. Obecnie, według raportu Deloitte Digital 2018, ponad połowa globalnego społeczeństwa ma dostęp i aktywnie korzysta z chociaż jednego urządzenia mającego dostęp do kamery (najczęściej jest to smartphone – 53%). To daje możliwość nagrania się ponad 2 bilionom ludzi na świecie!

właściwie wdrożyć podnoszenie kwalifikacji w swojej organizacji
właściwie wdrożyć podnoszenie kwalifikacji w swojej organizacji

Jak to się ma na rynku polskim? Otóż 70% naszego społeczeństwa (a więc ponad 26,5 mln ludzi) aktywnie korzysta z co najmniej jednego narzędzia z wbudowaną kamerą. Najczęściej jest to laptop lub smartphone.  Polacy bardzo często korzystają również z social media (łącznie mamy ponad 17 mln użytkowników) oraz komunikatorów VoIP-owych, gdzie udostępniają swój wizerunek. Świadczy to więc o naszej otwartości do nowoczesnych technologii i możliwości.

Dlatego już teraz warto pomyśleć nad dokonaniem ewolucji w Twoim procesie rekrutacyjnym i wprowadzeniu dla kandydatów możliwości nagrania swojego życiorysu. Dlaczego warto i co sprawia, że trend ten będzie się rozwijał?

powszechny dostęp do nowoczesnych technologii

Jeszcze raz chciałbym podkreślić, iż możliwości do nagrania swojego CV ma obecnie prawie 3/4 Polaków. To czyni Video CV czymś powszechnym, nie tylko zarezerwowanym dla elit. Możemy więc poprosić zarówno kandydata na dyrektora zarządzającego, jak i kandydata do pracy na wózku widłowym o to, aby przygotował nam swoje nagranie. Równie ważne jest to, że udostępnianie swojego wizerunku nie jest dla nas obecnie czymś, czego się obawiamy. Wręcz przeciwnie, skoro rok do roku nasz lokalny rynek pracy będzie coraz bardziej zdominowany przez generacje Millenialsów i post-Milllenialsów, należy się przestawić z formy tradycyjnej na coraz bardziej zdigitalizowaną. Video CV to pierwszy krok cyfrowej rewolucji.

oszczędność Twojego czasu i czasu kandydata

Często słyszę, że firma jest innowacyjna, ponieważ do tradycyjnej formuły spotkania face to face wprowadza dodatkowo video interview (najczęściej wykorzystując do tego Skype’a). To oczywiście krok w dobrą stronę, jest jednak pewne „ale”. Wykorzystanie technologii ma przede wszystkich skrócić czas i sprawić, że cały proces rekrutacji będzie przyjazny dla obu stron. Skoro więc umawiamy spotkanie nawet w świecie wirtualnym, to mimo wszystko tracimy swój i kandydata czas.

Moja propozycja – poproś kandydata o nagranie CV, wyznaczcie sobie dogodny dla obu stron deadline, a następnie w momencie, gdy masz na to czas i możliwości obejrzyj nagranie i oceń wartość merytoryczną kandydata oraz kompetencje miękkie. Czy to nie zapewni obu stronom większego komfortu?

zapytaj o co tylko chcesz

Jak często kandydaci skarżą się na rekruterów, że nie rozumiemy co tak naprawdę robią? Jak często dla nas, osób związanych zawodowo z HR-em, ciężko jest zinterpretować zapisy w CV („co autor miał na myśl”)? Oba te przypadki mogą spowodować, że potencjalny dobry kandydat może zostać odrzucony w procesie rekrutacyjnym.

Wykorzystując odpowiednie narzędzia do tworzenia Video CV masz możliwość zadania kandydatowi już na pierwszym etapie najbardziej wartościowych pytań z punktu widzenia Twojej firmy. Kandydatowi natomiast daje to możliwość udzielenia szczerej i prostej odpowiedzi. Przecież każdy z nas doskonale wie co robi w swoim miejscu pracy, nie każdy jednak ma odpowiednie zdolności do przelania tych informacji na papier. Video CV daje nam zdecydowanie większe możliwości dopasowania merytorycznego.  

zweryfikuj zaangażowanie i inne kompetencje miękkie

Jeśli poprosisz kandydata o przygotowanie Video CV lub otrzymasz je zamiast tradycyjnego CV, już na wstępie możesz sądzić, że taka osoba jest zaangażowana. Ale nie tylko to możesz zweryfikować. Mowa ciała, mimika, sposób wypowiedzi – video CV daje nam o wiele więcej niż nawet najlepiej sporządzony tradycyjny życiorys.Już na początku drogi masz pewną wizję kandydata. Jeśli jest ona tożsama z oczekiwaniami, jakie Twoja firma ma wobec kandydatów, wtedy bez wahania możesz zaprosić taką osobę na ostatni etap rekrutacji. To zdecydowanie przyśpieszy cały proces.

zaufaj specjalistom

Możemy bez wątpliwości stwierdzić więc, iż Video CV daje nam zdecydowanie lepiej dopasowanego kandydata niż tradycyjny model rekrutacji. Aby zwiększyć skuteczność Video CV, zachęcam do połączenia go z innymi zdigitalizowanymi narzędziami (głownie z zakresu marketingu rekrutacyjnego). Ważne jest również bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych. Decydując się na outsourcing rekrutacji, przede wszystkim zweryfikuj czy firma posiada odpowiednie zasoby, wiedzę i doświadczenie w dziedzinie digital HR. Dzięki temu oszczędzisz czas i pieniądze dla Twojej firmy.

Na koniec jeszcze raz chciałbym podkreślić, że żyjemy w czasach, gdzie firmy mogą, a nawet powinny stawiać na video CV jako normalny etap rekrutacji wszystkich kandydatów na wszelkie szczeble. Korzyści to przede wszystkim lepsze dopasowanie, wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Dlatego już dzisiaj warto wprowadzić video nagrania do swojej strategii rekrutacji, aby być o krok przed konkurencją. To pierwszy krok w kierunku digitalizacji i nastawienia na nowych kandydatów na rynku pracy.

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, zapisz się na subskrypcję naszego bloga i przeczytaj więcej podobnych wpisów. Znajdziesz tu informacje między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów oraz budowaniu atrakcyjnej marki pracodawcy. 

Staying home - Available for a blue, Turquoise and white background. Please use the version for the background color as indicated in the file name. The zip file contains the illustration in EPS, PNG, SVG and AI format.

subskrybuj blog hr randstad

zapisz się

Autor: Rafał Kaczmar

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się