Przez ostatnie lata bardzo często spotykaliśmy się z określeniem ‘rynek kandydata’. Pracownicy w większości pozytywnie postrzegali swoją sytuację. Szanse na znalezienie nowej pracy oceniane były jako duże, a ryzyko utraty zatrudnienia niskie. Nowa rzeczywistość, w jakiej od niedawna funkcjonujemy, wpływa jednak na to, jak pracownicy czują się dziś. 

jak pracownicy postrzegają dziś swoją sytuację na rynku pracy
jak pracownicy postrzegają dziś swoją sytuację na rynku pracy

obawy pracowników największe od lat 

Jeszcze 3 miesiące temu tylko 9% pracowników oceniało ryzyko utraty pracy jako duże. Najczęściej o swoje zatrudnienie obawiają się osoby młode, do 29. roku życia.

Dziś odsetek ten wynosi 26%. Co druga osoba natomiast obawia się, że jej wynagrodzenie zostanie zmniejszone, a 16%, że firma, w której pracuje ulegnie likwidacji. Niepewność Polaków o pracę jest najwyższa od 10 lat. To tylko część informacji z najnowszej, 39. edycji badania Monitor Rynku Pracy, w całości poświęconej wpływowi epidemii COVID-19 na polski rynek pracy.

Niezależnie od tego, jakie obawy mają Twoi pracownicy możesz podjąć kroki, które będą je ograniczać. Pamiętaj, że to, w jaki sposób zachowuje się zarząd, a także menedżerowie może w ogromnym stopniu wpływać na poczucie bezpieczeństwa pracowników. Warto zadbać także o komunikację. Jeśli jest to możliwe powiedz pracownikom, jakie są plany organizacji na najbliższy czas. Informacja, że nie planujesz redukcji etatów czy obniżki wynagrodzeń pozytywnie przełoży się na motywację i dobrostan psychiczny zespołu

jakie działania podejmują firmy? 

Obecna sytuacja wpływa na zmiany w organizacji pracy. Firmy podejmują szereg działań zapobiegawczych. Najwięcej, bo 51% przedsiębiorstw wprowadziło dodatkowe środki czystości i dezynfekujące. Niemal 40% z kolei nakazało tym pracownikom, którzy mogą pracować zdalnie wykonywanie obowiązków właśnie w ten sposób. Co trzecia firma ograniczyła także działania związane z bezpośrednią obsługą klienta. 

w najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy pokazujemy, jak pracownicy postrzegają dziś swoją sytuację na polskim rynku pracy:

pobierz raport
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się