Język czeski nie należy do zbyt popularnych w Polsce. Mimo to jego znajomość może stworzyć ciekawe możliwości zawodowe. Okazuje się bowiem, że praca z językiem czeskim jest dostępna w różnorodnych firmach i na rozmaitych stanowiskach. W tym względem przoduje kilka rozwiązań. Jakie są najpopularniejsze możliwości pracy z językiem czeskim?

Znajomość języków obcych to współcześnie jedna z najważniejszych umiejętności na rynku pracy. Im więcej się ich zna, tym mocniejszą można sobie wyrobić pozycję. Warto przy tym uczyć się nie tylko popularnych języków, jak angielski, lecz również tych bardziej niszowych – w przypadku rynku zatrudnienia w Polsce, np. tych używanych przez naszych sąsiadów, również z południa, np. z Czech. Praca z językiem czeskim czeka w wielu branżach. Gdzie można ją zdobyć? 

Praca: język czeski na polskim rynku zatrudnienia. Czy warto go znać?

Gdy mowa o językach obcych potrzebnych na rynku pracy, pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj angielski, a następnie np. niemiecki, francuski czy hiszpański. Języki zachodniosłowiańskie są o wiele mniej popularne. Dobry przykład stanowi np. czeski. Mimo że w Polsce jest nieco niszowy, daje ciekawe możliwości, a jego znajomość może być dużym plusem na rynku zatrudnienia. Dodatkowo, jako że nie cieszy się on dużą popularnością, konkurencja w wyścigu o pracę z językiem czeskim zazwyczaj jest mniejsza, co zwiększa szanse na zdobycie satysfakcjonującego zajęcia zarobkowego.

Warto więc wiedzieć, że wpisując w internetową wyszukiwarkę takie frazy, jak „praca język czeski” czy „praca zdalna język czeski” można dotrzeć do wielu różnorodnych ogłoszeń. Są one wystawiane przez rozmaite firmy zlokalizowane w Polsce i to nie tylko przy granicy z Czechami, lecz także np. w centralnej części kraju. Oferty są skierowane zarówno do Polaków komunikatywnie lub biegle władających czeskim, jak i do rodowitych Czechów.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Praca z językiem czeskim w obsłudze klienta

Dość często spotykanym rozwiązaniem jest praca z językiem czeskim w dziale obsługi klienta. Niektóre firmy (polskie lub międzynarodowe), choć znajdują się w Polsce, działają także na rynkach zagranicznych, w tym właśnie w Czechach. Poszukują wówczas specjalistów i konsultantów, którzy będą odpowiedzialni za bieżące kontaktowanie się z odbiorcami (telefoniczne lub mailowe), pozyskiwanie nowych, doradzanie im, przedstawianie oferty danego przedsiębiorstwa, rozwiązywanie problemów i odpowiadanie na zapytania itp.

Praca z językiem czeskim w obsłudze klienta może też dotyczyć kontaktów z kontrahentami i klientami biznesowymi. Wiąże się to zazwyczaj z wyższymi wymaganiami na stanowisku.

Warto wiedzieć: Obsługa klienta – podstawowe informacje. Jak wygląda praca?

Praca z językiem czeskim w sprzedaży, marketingu i e-commerce

Praca z językiem czeskim jest także dostępna chociażby w działach sprzedaży. Ponownie dotyczy to przedsiębiorstw zorientowany na rynek naszych południowych sąsiadów. Podobnie jest też z działami marketingu, które tworzą kampanie skierowane do czeskich odbiorców.

Ciekawe rozwiązanie stanowi też praca z językiem czeskim związana z e-commerce i obsługą sklepów internetowych. Wówczas może polegać m.in. na tworzeniu opisów produktów po czesku, zarządzaniu stroną internetową itp. W takim przypadku często możliwa jest praca zdalna z językiem czeskim.

Praca z językiem czeskim w tłumaczeniach i placówkach edukacyjnych

Typowe rozwiązanie dla osób biegle władających czeskim to praca z językiem czeskim w charakterze tłumacza. Zlecenia z tego zakresu można dostać od prywatnych klientów oraz firm. Tłumaczy czasami szukają też agencje marketingowe.

Można także zdecydować się na pracę z językiem czeskim w charakterze lektora. Choć nauka tego języka niej jest powszechna, w wielu miejscach znajdą się na nią chętni. Można więc uczyć go prywatnie lub współpracować ze szkołą językową. Warto także wiedzieć, że lektoraty z czeskiego oferują niektóre uczelnie wyższe, dzięki czemu w nich również można znaleźć zatrudnienie.

Zobacz również:

  1. Większość Polaków jest przychylna pracy z cudzoziemcami
  2. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi
  3. Mocne i słabe strony pracownika – jak o nich mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę