CV dla osoby bez doświadczenia to ważny dokument, który może zaważyć na tym, czy otrzyma ona pracę. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby prezentował się perfekcyjnie. To jedyna szansa na wyróżnienie się spośród innych kandydatów i zdobycie wymarzonego zatrudnienia. Jak napisać CV bez doświadczenia? Przede wszystkim trzeba zadbać o poprawną strukturę dokumentu, a także w odpowiedni sposób opisać swoje umiejętności. W tym celu warto skorzystać z kilku przydatnych wskazówek.

CV dla osoby bez doświadczenia – o czym należy pamiętać?

Jeden, odgórnie narzucony wzór CV bez doświadczenia nie istnieje. Osoby, które nigdy wcześniej nie przygotowywały tego typu dokumentu, muszą jednak pamiętać, że ma on pewną sformalizowaną strukturę. Klasyczny schemat pisma zakłada, że powinny znaleźć się w nim dane osobowe osoby aplikującej (imię, nazwisko oraz dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail), podsumowanie zawodowe, a także informacje dotyczące doświadczenia, wykształcenia, posiadanych kompetencji oraz zainteresowań.

W przypadku CV dla osoby bez doświadczenia należy delikatnie zmodyfikować tę strukturę. Jako że nigdy wcześniej nie podejmowała ona aktywności na rynku pracy, należy wyeksponować nieco inne elementy. Co napisać w CV bez doświadczenia? Przede wszystkim, zamiast podsumowania zawodowego, na górze dokument powinna pojawić się rubryczka „Cele zawodowe”. Oprócz tego warto zwrócić szczególną uwagę na dopracowanie części życiorysu przedstawiającej posiadane umiejętności i zainteresowania, które można powiązać z ofertą pracy, na którą się aplikuje. Z kolei w miejscu opisu doświadczeń zawodowych, warto umieścić informacje dotyczące wszelkiej działalności dodatkowej, nawet tej niezwiązanej bezpośrednio z pracą.

Oprócz odpowiedniej formy, CV osoby bez doświadczenia musi też odznaczać się nienaganną estetyką. Dokument powinien być czytelny – warto zadbać o ujednoliconą czcionkę, odpowiednie wyjustowanie oraz równe odstępy między poszczególnymi sekcjami. Trzeba też wystrzegać się błędów ortograficznych i literówek.

cele zawodowe w CV osoby bez doświadczenia

Zastanawiając się, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, warto zwrócić uwagę na górną część dokumentu. Powinny znaleźć się tam cele zawodowe osoby aplikującej. Sekcja ta ma na celu pokazanie pracodawcy, że kandydat ma konkretne plany na przyszłość i wie, w jakim kierunku chce się rozwijać. Wystarczy napisać 2–3 zdania dotyczące tego, jak widzi się swoją przyszłą karierę zawodową. Takie informacje mogą przykuć uwagę rekrutera i sprawić, że zdecyduje się on na zaproszenie kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

umiejętności i działalność dodatkowa, czyli jak napisać CV bez doświadczenia?

W kwestii tego, co wpisać w CV bez doświadczenia, najważniejszy jest właściwy opis umiejętności. Należy postawić na konkrety – zamiast pustych słów, jak „kreatywność” czy „odpowiedzialność”, warto odnieść się do stopnia zaawansowania we władaniu jakimś językiem obcym lub w obsłudze programów komputerowych. W przypadku kompetencji miękkich również można je wypisać – najlepiej jednak poprzeć je konkretnymi przykładami. Warto również podkreślić chęć rozwoju i zdobywania nowych umiejętności.

W polu „Doświadczenie” należy zawrzeć wszystkie informacje związane z aktywnościami dodatkowymi. Przykładowe CV bez doświadczenia zawodowego może zawierać dane dotyczące, np. odbycia wolontariatu, działalności w organizacji charytatywnej lub schronisku dla zwierząt, zaangażowania w pomoc sąsiedzką, wykonywania domowych napraw czy prowadzenia bloga. Najważniejsze, aby dostosować wykonywane zajęcia i nabyte podczas  nich umiejętności do oferty pracy, na którą się aplikuje.