Osoby, które kontynuują naukę na studiach wyższych, często chcą zacząć budować swoją karierę zawodową oraz po prostu dorobić sobie. Na szczęście nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Praca dla studentów dostępna jest m.in. w branży gastronomicznej czy handlowej.

W Europie większość studentów łączy naukę z pracą zawodową. W Polsce również wielu młodych ludzi decyduje się na takie rozwiązanie. Praca dla studenta dziennego czy zaocznego oferowana jest przez wiele różnych firm – wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Praca dla studenta – dlaczego warto?

Praca dla studentów to popularne rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. Osoby uczące się mogą dzięki niej zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe oraz nowe kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie. Bardzo przyda im się to w przyszłej karierze zawodowej. Pracodawcy poszukują bowiem pracowników proaktywnych i zaangażowanych, którzy mają przynajmniej minimalne doświadczenie. W wielu przypadkach trudniej jest więc znaleźć stałą pracę po studiach, jeśli w ich trakcie nie podejmowało się żadnej aktywności zawodowej. Sam dyplom szkoły wyższej jest dziś zazwyczaj niewystarczający.

przeczytaj też: ile zarabia stewardessa? jak nią zostać?

Niezaprzeczalną zaletą pracy dla studentów jest też możliwość zarobienia własnych pieniędzy. W przypadku osób, które utrzymują się same, znalezienie zajęcia zarobkowego jest niezbędne. Warto jednak pamiętać, że również ci, którzy mają wsparcie rodziców, powinni pomyśleć o dodatkowej pracy dla studenta. Nawet zatrudnienie się na niewielką część etatu może pomóc w podreperowaniu domowego budżetu lub w zebraniu oszczędności np. na wymarzoną podróż.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying

Popularna praca dla studentów – na jakie zawody zwrócić uwagę?

Oferty pracy dla studentów mają różny charakter. Może to być zarówno zajęcie pełnoetatowe, kierowane do osób uczęszczających na studia zaoczne, jak i dodatkowe, w niepełnym wymiarze godzin, które sprawdzi się jako praca dla studenta dziennego. Często jest to także zatrudnienie na określony czas (np. praca dla studenta na wakacje).

W jakich branżach najłatwiej o znalezienie zajęcia zarobkowego? W przypadku stacjonarnej pracy dla studentów dobrymi rozwiązaniami mogą być:

  • udzielanie korepetycji,
  • zatrudnienie w charakterze sprzedawcy (np. w sklepie spożywczym lub odzieżowym, drogerii itp.),
  • praca w gastronomii (najczęściej w charakterze kelnera w restauracji lub kawiarni, sprzedawcy w sieciach fast food lub barmana w pubie),
  • opiekowanie się dziećmi,
  • praca jako telemarketer,
  • zatrudnienie się jako kurier (np. rowerowy),
  • praca w kinie.

przeczytaj też: umiejętności w CV – co wpisać do życiorysu, by przykuć uwagę pracodawcy?

Należy pamiętać, że zarówno stała, jak i dorywcza praca dla studentów może być także związana z kierunkiem, w którym kształcą się młode osoby. W takim przypadku firmy najczęściej oferują staże i praktyki. Warto przyjrzeć się im bliżej, zwłaszcza że niektóre z nich są płatne.

Praca zdalna dla studenta – jakie są możliwości?

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej formy wykonywania obowiązków zawodowych jest praca zdalna dla studentów. W dzisiejszym świecie Internet daje szerokie możliwości – wiele zależy jednak od umiejętności i zainteresowań konkretnej osoby. Typowa praca online dla studenta to udzielanie korepetycji za pośrednictwem wideoczatu na internetowym komunikatorze. To jednak niejedyny pomysł. Praca dla studenta przez Internet to także telemarketing, zatrudnienie w administracji biurowej jako wirtualny asystent czy wprowadzanie danych do systemu. Osoby, które mają odpowiednie kompetencje, mogą też zatrudnić się jako copywriterzy, graficy komputerowi, tłumacze, programiści czy pracownicy odpowiedzialni za obsługę mediów społecznościowych danej firmy. 

Gdzie szukać ofert pracy dla studentów?

Aby znaleźć odpowiednią ofertę pracy dla studentów, warto działać wielotorowo. Podstawą jest oczywiście przeglądanie portali z ogłoszeniami. Oprócz tego dobrym pomysłem jest poszukiwanie ofert na grupach w social mediach. Można też zwrócić się do jednostki funkcjonującej przy uczelni, czyli do biura karier. Na stronach internetowych tego typu podmiotów publikowanych jest wiele ogłoszeń z rozmaitych branż. 

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę