kim jest elektryk?

 

W teorii praktycznie każdy wie, czym zajmuje się elektryk. W praktyce jednak zajęcie to ma wiele odcieni. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, zwłaszcza że należy ono do dobrze opłacanych profesji. Jest to przy tym zawód w dużej mierze deficytowy, dlatego pracodawcy poszukujący rąk do pracy są w stanie zaoferować jego przedstawicielom naprawdę dobre warunki zatrudnienia.

Elektryk to bardzo pożądany zawód na rynku pracy. Można go potocznie nazwać specjalistą od prądu. Osoba, która go wykonuje, pracuje przy instalacji oraz montażu instalacji elektrycznych, a także odpowiada za ich bieżące naprawy. Może wykonywać swoje obowiązki zawodowe we wszystkich miejscach, w których znajdują się urządzenia lub systemy elektryczne, a więc np. wewnątrz lub na zewnątrz budynków przemysłowych, lub mieszkalnych, a także w przedsiębiorstwach, hangarach, fabrykach, warsztatach itp. Warto bowiem pamiętać, że elektryk to profesja o niejednym obliczu. Tego typu pracownik może specjalizować się w różnych zadaniach w zależności od tego, jaką ścieżkę kariery wybrał.

Bez względu na to, czym konkretnie zajmuje się elektryk, musi być osobą o odpowiednich kwalifikacjach i predyspozycjach. Mimo że profesja ta nie należy do zawodów regulowanych, wciąż jest niezwykle odpowiedzialna. Z tego względu wymaga szerokiej wiedzy i odpowiednich umiejętności praktycznych.

Widać więc wyraźnie, że choć w świadomości wielu osób utarło się, że elektryk to rzemieślnik o dość niskich kwalifikacjach, prawda jest zupełnie inna. Mimo że wciąż zawód ten bywa uważany za mało prestiżowy, stopniowo coraz więcej osób zaczyna go doceniać. W praktyce bowiem jest on niezwykle ważny i bardzo przyszłościowy – w końcu we współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności, a to właśnie elektryk odpowiada za poprawne funkcjonowanie związanych z nią instalacji.

praca jako elektryk
1

jakie są najważniejsze zadania elektryka?

Zakres obowiązków elektryka może być różny. Najczęstsze zadania na tym stanowisku to m.in.:

  • projektowanie, tworzenie, montowanie i konserwowanie instalacji elektrycznych,
  • regularne kontrolowanie stanu urządzeń lub maszyn elektrycznych,
  • naprawianie maszyn i urządzeń pod kątem elektryki,
  • dbałość o zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • utrzymywanie czystości w miejscu pracy.

To oczywiście najbardziej ogólne ujęcie obowiązków elektryka. Zadania mogą znacząco różnić się między sobą, ponieważ są uwarunkowane konkretnym stanowiskiem oraz specjalizacją danego pracownika, a także wymaganiami stawianymi mu przez firmę lub klientów.

W czym może specjalizować się elektryk?

Praca jako elektryk daje wiele możliwości zawodowych. Warto przy tym pamiętać, że istnieje podstawowe rozróżnienie przedstawicieli tego zawodu ze względu na to, jakie wykształcenie zdobyli. Istnieje więc technik elektryk (osoba po szkole zawodowej lub technikum) oraz inżynier elektryk (osoba, która ukończyła studia inżynierskie). 

W praktyce pracownik zatrudniony w charakterze elektryka może pracować w jednej z kilku gałęzi branży elektrycznej. Najbardziej powszechne specjalizacje to:

  • monter i konserwator sieci elektrycznych – inaczej elektromonter; profesja ta odnosi się do najbardziej potocznego rozumienia tego, kim jest elektryk. To właśnie ta osoba, po którą dzwoni się, gdy potrzebuje się specjalisty np. od prac instalacyjnych czy naprawy systemu elektrycznego w domu. Może jednak również pracować w siedzibie konkretnej firmy. Pracownik tego typu zajmuje się m.in. układaniem kabli, podpinaniem skrzynek elektrycznych, podłączaniem urządzeń elektrycznych, montażem opraw oświetleniowych, instalacją sieci jedno- i trójfazowych itp., a także nadzorowaniem poprawnego działania wszystkich elementów;
  • elektroinstalator – inaczej elektryk budowlany; przedstawiciel tego zawodu odpowiada za projektowanie oraz tworzenie instalacji elektrycznych w nowo wybudowanych budynkach różnego typu. Co istotne, nie jest on zobowiązany do sprawowania późniejszej kontroli nad tym, czy instalacja działa poprawnie;
  • elektryk przemysłowy – osoba na tym stanowisku odpowiada za stworzenie instalacji elektrycznej oraz jej późniejsze konserwowanie, naprawianie. Kompleksowo nadzoruje ona wytwarzanie energii w przedsiębiorstwach przemysłowych, a także sprawdza działanie wszystkich urządzeń elektrycznych, prowadzi stosowną dokumentację itp.;
  • elektroenergetyk – pracownik tego typu pracuje najczęściej dla elektrowni lub pogotowia energetycznego i zajmuje się m.in. naprawianiem awarii związanych z przesyłaniem prądu;
  • elektromechanik – odpowiada za kwestie związane z elektryką w pojazdach samochodowych (wtedy jest to elektryk samochodowy) lub innych urządzeniach (np. w sprzęcie gospodarstwa domowego, urządzeniach chłodniczych itp.).

Jak widać osoby, które myślą o wykonywaniu zawodu elektryka, mają szerokie możliwości wyboru ścieżki kariery. Ułatwia to dostosowanie jej do własnych predyspozycji i zainteresowań. 

Pracownik fizyczny_lewo
Pracownik fizyczny_lewo
aktualne oferty pracy
2

czym charakteryzuje się praca jako elektryk?

To, jak wygląda praca elektryka, zależy od jego specjalizacji. Co do zasady, nie wymaga ona jednak nadzwyczajnej sprawności fizycznej. W zależności od obowiązków na konkretnym stanowisku może być wykonywana wewnątrz budynków i pomieszczeń albo na zewnątrz – np. przy systemach o charakterze energetycznym.

Zazwyczaj elektryk samodzielnie wykonuje swoje codzienne obowiązki. Jest tak przede wszystkim wtedy, gdy jego głównymi zadaniami jest naprawianie i konserwowanie instalacji i urządzeń elektrycznych. Czasami może jednak należeć do większego zespołu – musi wówczas współpracować z jego pozostałymi członkami. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadku pracy jako elektroenergetyk, a czasami również elektroinstalator.

3

jak zostać elektrykiem?

Bez względu na to, czy chce się zostać elektrykiem mieszkaniowym, budowlanym, samochodowym czy innym, w pierwszej kolejności należy zadbać o stosowne wykształcenie. W zawodzie tym koniecznym minimum jest uzyskanie dyplomu zasadniczej szkoły zawodowej (inaczej branżowej) kształcącej w kierunku profesji elektryka. Opcjonalnie można ukończyć kierunkowe technikum lub szkołę policealną. Dzięki edukacji w jednej z wymienionych placówek zdobywa się stosowne umiejętności potrzebne do pracy jako technik elektryk. Jeżeli chce się związać swoją przyszłość z tą profesją, warto również pomyśleć o studiach inżynierskich na wydziale elektrycznym.

Alternatywną drogą do wykonywania zawodu elektryka jest ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Można także pokusić się o zdobycie określonych uprawnień w ośrodkach państwowych.

4

ile zarabia elektryk?

Wynagrodzenie na stanowisku elektryka zależy od tego, w jakiej firmie jest zatrudniony – liczy się jej wielkość, lokalizacja i branża. Istotne jest też oczywiście doświadczenie samego pracownika. Według danych początkujący elektryk może liczyć na zarobki rzędu około 4500 zł brutto. Z kolei rynkowa mediana pensji regularnych specjalistów to 4980 zł brutto, a seniorów 5960 zł brutto. Pracownik wyższego szczebla, taki jak główny elektryk, może natomiast liczyć na 7050 zł brutto miesięcznie. W przypadku najlepszych w branży kwota ta rośnie. Wynosi nawet 9760 zł brutto miesięcznie i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

 

sprawdź oferty pracy

thank you for subscribing to your personalised job alerts.