kim jest front-end developer?

 

Front-end developer to specjalista, który odpowiada za wizualny aspekt oprogramowania, a więc za to, jak wygląda dana aplikacja czy strona internetowa. Jeszcze nie tak dawno temu nazwa tego stanowiska niewiele mówiła większości osób – dziś jednak za sprawą szybkiego rozwoju IT jest już dość dobrze znana. Myśląc o wykonywaniu tego zawodu, należy poznać bardziej szczegółowe informacje na jego temat. Warto więc wiedzieć nie tylko ile zarabia front-end developer, lecz także, jakie są warunki i specyfika jego pracy.

Czym jest front-end development?

 

Front-end development to zajęcie z sektora IT. Dotyczy ono tworzenia oprogramowania na potrzeby witryn internetowych lub aplikacji mobilnych. Ta dziedzina skupia się na jednym obszarze. Jest nim tworzenie graficznego interfejsu. Wykorzystuje się w niej do tego odpowiednie języki programowania. Dzięki działaniom z zakresu front-end development użytkownicy mogą bez przeszkód nie tylko przeglądać dane strony, lecz także wchodzić z nimi w interakcje.

Mówiąc jeszcze prościej, pojęcie front-end odnosi się do widocznej części witryny internetowej lub aplikacji, która wyświetla się na ekranie komputera, smartfona czy innego urządzenia mobilnego. Dziedzina ta pozwala więc na tworzenie estetycznych i funkcjonalnych stron WWW lub aplikacji mobilnych. Skoncentrowana jest jednak nie tylko na tym, by wyglądały we właściwy sposób, lecz także by były wygodne, funkcjonalne i szybkie, a przy tym responsywne (czyli takie, które poprawnie wyświetlają się na sprzęcie mającym różną rozdzielczość).

Przeczytaj również: Praca w IT: wiele ścieżek rozwoju na miarę potrzeb i umiejętności

sprawdź oferty pracy
1

kto to jest front-end developer?

Front-end developer jest więc specjalistą zajmującym się pisaniem kodów, których celem jest przygotowanie estetycznej, interaktywnej, responsywnej i użytecznej aplikacji webowej lub mobilnej. Dba on o stworzenie i poprawne wyświetlanie się takich elementów, jak interfejs, różnego typu grafiki, a także m.in. animacje, przyciski, menu, tekst, nawigacja główna i boczna itp. Ponadto nadaje im konkretne funkcjonalności, np. odpowiada za to, jak zachowują się buttony, określa rodzaj czcionki wyświetlającej się na stronie i to jaką ma ona wielkość, dodaje różne efekty (np. rozwijania menu) itp. Front-end developer odpowiada więc za całokształt zagadnień związanych z wyglądem witryny WWW lub aplikacji oraz intuicyjność ich obsługi i nawigacji. Dba także o to stworzenie przejrzystego i przykuwającego uwagę layoutu.

Działania specjalisty z tego zakresu nie wystarczą jednak do pełnego przygotowania strony internetowej lub aplikacji, choć niewątpliwie stanowią niezbędny element całego procesu. Z tego względu front-end developer współpracuje z całym zespołem zaangażowanym w dany projekt.

Jakie obowiązki ma front-end developer?

Front-end developer staje przed wieloma wyzwaniami. Ich zakres zależy od specyfiki danego projektu, a także wymagań konkretnego przedsiębiorstwa. Najpopularniejsze obowiązki specjalisty zatrudnionego na tym stanowisku to m.in.:

 • przygotowywanie projektu struktury oraz wizualnej prezentacji witryn internetowych lub aplikacji mobilnych,
 • rozwijanie rozwiązań webowych i dbałość o ich dużą wydajność,
 • tworzenie i utrzymywanie istniejących funkcjonalności, które wpływają na wygodę korzystania ze stron lub aplikacji i tym samym poprawiają tzw. UX (User Experience; z angielskiego doświadczenia użytkownika),
 • wyznaczanie i dbałość o równowagę pomiędzy estetycznym wyglądem a odpowiednią funkcjonalnością danej strony lub aplikacji,
 • przeprowadzanie testów nowych lub istniejących rozwiązań,
 • wdrażanie potrzebnych zmian i modyfikacji w oprogramowaniu,
 • usuwanie ewentualnych błędów,
 • optymalizowanie zastosowanych rozwiązań m.in. pod względem poprawy szybkości działania lub skalowalności,
 • dostosowywanie wyglądu stron internetowych do urządzeń mobilnych,
 • podejmowanie współpracy z innymi członkami działu IT (przede wszystkim back-end developerami oraz web designerami),
 • prowadzenie stosownej dokumentacji i pisanie raportów.

Zakres obowiązków jest więc dość szeroki. Osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w tym zawodzie (a więc są na stażu lub obejmują posadę junior front-end developera), mają oczywiście mniej zadań. Ich liczba i poziom trudności rośnie wraz ze zdobywaniem doświadczenia i osiąganiem kolejnych szczebli rozwoju zawodowego.

aktualne oferty pracy
2

jak wygląda praca jako front-end developer?

Front-end developer często pracuje z biura, które znajduje się w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Jest członkiem większego zespołu projektowego, z którym musi ściśle współpracować. Przede wszystkim kontaktuje się z back-end developerami, którzy odpowiadają za to, czego nie widać – mówiąc w skrócie, zajmują się tworzeniem struktury danego projektu oraz zapisywaniem, obróbką i przetwarzaniem danych.

Oprócz tego front-end developer może współpracować z web designerami, którzy zajmują się planowaniem tego, jak ma wyglądać dana strona lub aplikacja. Takie obowiązki leżą czasem po stronie front-endowca, jednak w większych zespołach najczęściej są przydzielone pracownikom z zespołu graficznego. Analogicznie jest w przypadku współpracy ze specjalistami z zakresu UX/UI.

Ponadto specjalista od front-end development kontaktuje się z testerami oprogramowania. Jeżeli pracuje nad projektem w dużym przedsiębiorstwie, musi też współpracować z project managerem, który odpowiada za sukces całego przedsięwzięcia.

Jak widać, praca jako front-end developer wymaga ścisłej współpracy fachowców z tego zakresu z innymi specjalistami. Mimo to jej ogólny charakter sprawia, że bez problemu można wykonywać ją zdalnie. Z tej szansy chętnie korzysta wielu programistów od front-endu.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
3

jak wygląda ścieżka kariery front-end developera?

Osoby, które myślą o zajęciu się programowaniem z obszaru front-end development, mogą rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem od stażu. Na szczęście wiele firm oferuje praktyki i to na dogodnych warunkach. Staż front-end developera często jest bowiem płatny. Dzięki temu można zarabiać już od początku kariery, a przy tym zdobywać przydatne umiejętności w praktyce pod okiem wysoko wyspecjalizowanych fachowców.
 

Gdy praktyki front-end developera się zakończą, ma on szansę przejść przez standardową ścieżkę kariery w branży informatycznej. Sektor IT gwarantuje możliwość zdobycia takich stanowisk jak:

 • junior front-end developer – osoba na takim stanowiska ma zazwyczaj do 2 lat doświadczenia w zawodzie. Jest młodszym specjalistą, dlatego wciąż poznaje tajniki tej profesji, a także pracy w danej firmie oraz stosowanej w niej metodyki projektowej. Zakres obowiązków jest tu w pewien sposób ograniczony, a zadania wykonuje się pod okiem starszych stażem pracowników. Co ważne, w tym przypadku można dostać pracę nawet jako junior front-end developer bez doświadczenia i wcześniejszego stażu, o ile udowodni się posiadane przez siebie umiejętności. Wszystko zależy jednak od wymagań konkretnej firmy;
 • mid front-end developer (inaczej regular front-end developer) – regularny specjalista to pracownik, który ma między 2 a 5 lat doświadczenia w zawodzie. W pełni samodzielnie odpowiada za realizowanie zleconych mu obowiązków związanych z tworzeniem własnego kodu;
 • senior front-end developer – taka osoba ma zazwyczaj minimum 5 lat doświadczenia. Starszy specjalista wyróżnia się rozległą wiedzą i szeroko rozwiniętymi umiejętnościami. Często odpowiada nie tylko za tworzenie kodu, lecz także dopasowanie go do konkretnych, szczegółowych oczekiwań i wytycznych przedstawionych przez klienta na spotkaniach oraz za całościowe organizowanie projektów. Bywa także mentorem dla młodszych stażem fachowców.

Front-end developer może także rozwijać się w kierunku objęcia posady full-stack developera. Wymaga to jednak zdobycia wiedzy i umiejętności również z zakresu back-endu, ponieważ stanowisko to łączy dwa obszary programowania.

Dowiedz się: Kim jest front end developer i jak nim zostać?

4

ile zarabia front-end developer?

Praca jako front-end developer gwarantuje bardzo atrakcyjną pensję. Jej ostateczna wysokość zależy od wielkości firmy, z którą się współpracuje, a także głównego przedmiotu jej działalności oraz miejsca, w którym jest zlokalizowana. Istotne jest też oczywiście doświadczenie pracownika i rodzaj obejmowanego przez niego stanowiska. Ile zarabia front-end developer? Zgodnie z dostępnymi danymi rynkowa mediana zarobków prezentuje się następująco:

 • junior front-end developer: 5250 zł brutto miesięcznie,
 • mid front-end developer: 8180 zł brutto miesięcznie,
 • senior front-end developer: 12 940 zł brutto miesięcznie.

Najlepsi specjaliści zatrudnieni w dużych firmach już na poziomie mid mogą liczyć na zarobki powyżej 10 000 zł brutto. Z kolei najlepiej opłacani seniorzy otrzymują 15 780 zł brutto i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Na jakie benefity pozapłacowe może liczyć front-end developer?

Poza satysfakcjonującym wynagrodzeniem front-end developer często otrzymuje szereg atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Pracodawcy wiedzą bowiem, że specjaliści z tego zakresu są bardzo wartościowi, dlatego na różne sposoby motywują ich do pracy i zachęcają do pozostania w danej firmie na dłużej. Wśród typowych świadczeń najpopularniejsze są: dostęp do prywatnej opieki medycznej, karnety sportowe i na wydarzenia kulturalne, dofinansowanie nauki języka obcego, możliwość skorzystania z firmowej biblioteczki oraz szansa na udział w bezpłatnych kursach i wydarzeniach branżowych. Za benefity uznawane bywają też możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy.

znajdź pracę dla siebie
5

jak zostać front-end developerem?

Aby zostać front-end developerem, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Pomocne oczywiście może okazać się ukończenie studiów wyższych na kierunku informatyka i zdobycie tytułu licencjata lub magistra. Wiele firm jednak tego nie wymaga. Najważniejsze są bowiem odpowiednie umiejętności i predyspozycje.

Chcąc zostać front-end developerem, należy więc zdobyć stosowne kompetencje. Poza uczęszczaniem na studia jest to możliwe poprzez:

 • samodzielną naukę – warto czytać branżowe książki, a także materiały dostępne w Internecie, w tym artykuły, blogi i fora dla front-end developerów. W sieci można także znaleźć wiele przydatnych filmików video, które przybliżają tajniki tego zawodu. Ważne jest, aby nie poprzestawać na zdobyciu wiedzy teoretycznej – w tej branży kluczowa jest praktyka, dlatego od początku warto próbować pisać kody i tworzyć projekty na własne potrzeby. Później mogą one stanowić podstawę portfolio. Jeżeli zdobędzie się podstawowe umiejętności w ramach samodzielnej nauki, warto później postarać się o staż front-end developera;
 • uczestnictwo w kursie lub bootcampie – udział w szkoleniu pod okiem profesjonalistów to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne. Wiąże się to jednak z poniesieniem kosztów – cena profesjonalnego i złożonego kursu wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po jego zakończeniu otrzymuje się certyfikat, który może być pomocny podczas poszukiwania pracy. Oczywiście istnieją też darmowe kursy programowania, jednak obejmują ograniczony zakres materiału.

Zostanie junior front-end developerem, a następnie pięcie się po szczeblach kariery na pewno wymaga odpowiedniego zaangażowania. Jeśli jednak programowanie jest czymś, co daje satysfakcję, nauka i przyswajanie nowych informacji będzie przyjemnością, a nie czymś uciążliwym.

Zobacz: Kariera w IT, czyli jak zostać programistą?

thank you for subscribing to your personalised job alerts.