kim jest full-stack developer?

 

Oferty zatrudnienia w sektorze technologii informacyjnej często dotyczą programistów specjalizujących się w jednym obszarze. Coraz częściej można jednak też trafić na ogłoszenia przeznaczone dla fachowców, którzy kompleksowo zajmują się tworzeniem stron internetowych i aplikacji mobilnych i tym samym potrafią zastąpić kilku pracowników. Dla nich przeznaczone jest stanowisko full-stack developera, który jest prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Warto wiedzieć, czym zajmuje się taki programista, ponieważ jego profesja jest bardzo przyszłościowa i zapewnia doskonałe warunki pracy i płacy.

Full-stack developer bywa nazywany programistą od wszystkiego. W tym określeniu jest sporo prawdy. Aby zrozumieć charakter tego zawodu, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, czym jest tzw. stack. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do stosu technologicznego, który oznacza liniową strukturę danych. W informatyce mianem tym nazywa się różnorodne elementy, które składają się na oprogramowanie. Wśród nich znajdują się np. systemy operacyjne, serwery aplikacji, bazy danych czy narzędzia, za pośrednictwem których możliwe jest zarządzanie tzw. środowiskiem.

Jak można zauważyć, stack łączy w sobie kwestie związane zarówno z front-endem, jak i z back-endem. Łatwo z tego wywnioskować, że full-stack developer jest specjalistą odpowiedzialnym za zagadnienia z obu tych obszarów. W swojej pracy łączy więc obowiązki front-end developera i back-end developera. Dodatkowo może pełnić obowiązki testera oraz administratora serwera i bazy danych. Dzięki temu, jeśli zaistnieje taka potrzeba, sam może stworzyć całą stronę internetową lub aplikację mobilną. Odpowiada wówczas za wszystkie etapy projektowania i programowania. Przygotowuje m.in. zaplecze i mechanikę oraz logikę działania witryny lub apki, a także dba o administrację i konfigurację serwera, interakcje z bazami danych, integrowanie systemów czy wreszcie to, jak prezentuje się gotowy produkt pod względem wizualnym.

Osoby, które pracują jako full-stack developer, muszą więc mieć bardzo szeroką wiedzę, która umożliwia im jednoczesne projektowanie zarówno struktury produktu, jak i jego designu. Z tego względu powinni znać wiele technologii potrzebnych do przygotowywania stron i aplikacji. Nie oznacza to jednak, że muszą być prawdziwymi ekspertami w każdej z nich. Full-stack developerzy wciąż specjalizują się np. w konkretnych językach programowania, jednak wymaga się od nich, aby znali przynajmniej podstawy różnych technologii. Najważniejsze, aby umieli sprawnie poruszać się w kilku obszarach.

sprawdź oferty pracy
1

jakie obowiązki ma full-stack developer?

Jako człowiek-orkiestra full-stack developer ma przed sobą wiele wyzwań w codziennej pracy. Zakres obowiązków wyznacza mu firma, w której jest zatrudniony. Wszystko zależy więc od jej wymagań, a także stopnia złożoności konkretnych projektów, nad którymi ma pracować specjalista. Przykładowe zadania full-stack developera to:

 • rozwój aplikacji oraz projektowanie, implantowanie i utrzymywanie nowych,
 • kompleksowe przygotowywanie oprogramowania (składa się na nie m.in. zajmowanie się kwestiami związanymi z serwerem i strukturą, jak również wizualną prezentacją produktu),
 • dbałość o funkcjonalność aplikacji,
 • utrzymywanie środowisk aplikacji,
 • przeprowadzanie testów wytworzonego oprogramowania,
 • projektowanie i wprowadzanie potrzebnych zmian,
 • eliminowanie ewentualnych błędów i problemów,
 • optymalizowanie i aktualizowanie oprogramowania,
 • przygotowywanie raportów i dokumentacji o charakterze technicznym,
 • analizowanie wymagań ze strony biznesu,
 • współpracowanie z innymi pracownikami działającymi w ramach zespołów projektowych.

Zakres obowiązków uwarunkowany jest także stopniem zaawansowania danego pracownika. Rośnie on wraz ze stażem pracy i poziomem doświadczenia. Warto przy tym podkreślić, że w ramach zadań zawodowych full-stack developer powinien też ciągle się uczyć i rozwijać oraz pozostawać na bieżąco z coraz to nowymi technologiami. Dotyczy to każdego etapu kariery.

Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Full-stack developer

Woman working on her desktop computer. China. Primary color: blue.
Woman working on her desktop computer. China. Primary color: blue.
2

jak wygląda praca jako full-stack developer?

Obowiązki full-stack developera przez większość czasu wymagają oczywiście pracy przed komputerem. Może się ona odbywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Możliwość wykonywania codziennych zadań online, a więc z dowolnego miejsca, to bardzo popularne rozwiązanie, które jest niezwykle cenione przez wielu specjalistów IT.

Warto przy tym pamiętać, że full-stack developer może pracować w zespołach o różnej wielkości. Często są one niewielkie i składają się tylko z kilku pracowników. Czasami specjalista zatrudniony jako full-stack może nawet pracować w dziale IT sam – wówczas samodzielnie odpowiada za całokształt wytwarzania produktu. Takie rozwiązanie stosowane bywa w małych przedsiębiorstwach. Z drugiej strony, w dużych korporacjach struktura organizacyjna może być bardzo złożona. Wówczas full-stack developer pracuje w rozbudowanych działach zatrudniających wielu specjalistów.

3

ile zarabia full-stack developer?

Jako kompleksowy specjalista odpowiadający za szereg złożonych zadań full-stack developer jest bardzo dobrze opłacany. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że tacy pracownicy są w deficycie, dlatego starają się zaproponować im jak najbardziej atrakcyjne wynagrodzenia. Dzięki temu mogą nie tylko zachęcić ich do podjęcia zatrudnienia w danej firmie, lecz także zmotywować ich do pozostania w niej na dłużej.

Ostateczna wysokość pensji full-stack developera zależy m.in. od zakresu jego obowiązków oraz od tego, na jakim stanowisku jest obsadzony. Ważna jest także forma zatrudnienia wybrana przez specjalistę. Dane wskazują, że średnie zarobki prezentują się następująco:

 • junior full-stack developer – specjalista pracujący na podstawie umowy o pracę zarabia 5600-8600 zł brutto, natomiast w przypadku B2B między 6000 a 9000 zł netto (+VAT),
 • mid/regular full-stack developer – pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzymuje między 9600 a 15 300 zł brutto, natomiast współpraca B2B przynosi zarobki rzędu 13 100-19 000 zł netto (+VAT),
 • senior full-stack developer – programista wykonujący obowiązki zawodowe w ramach umowy o pracę zarabia 13 700-19 100 zł brutto, natomiast przy B2B dostaje 18 000-23 500 zł netto (+VAT).

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za nofluffjobs.com

Kwestia tego, ile zarabia full-stack developer, uwarunkowana jest także tym, w jakich konkretnych technologiach specjalizuje się dana osoba. Ważna jest także lokalizacja firmy, w której pracuje fachowiec – wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wielkość miasta, a także to, czy w danym regionie jest duży deficyt specjalistów IT. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wielkość samego przedsiębiorstwa i to, ilu podwładnych zatrudnia.

4

jak zostać full-stack developerem?

Aby wykonywać zawód full-stack developera, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Oczywiście studia informatyczne mogą okazać się bardzo przydatne, ponieważ pozwalają na zdobycie wiedzy z różnorodnych obszarów. Nie są jednak warunkiem koniecznym. W tej profesji kluczowe są posiadane umiejętności praktyczne. Można je zdobyć również w inny sposób.

Warto pamiętać, że zawód full-stack developera często wykonują osoby, które wcześniej pracowały jako programiści od front-endu lub back-endu. Aby zmienić profesję, muszą dokształcić się w zakresie zagadnień, którymi się wcześniej nie zajmowały. Istnieje też możliwość dojścia do zawodu full-stack developera „od zera”. Wymaga to jednak o wiele większego zaangażowania.

Przeczytaj: Czy możliwa jest praca w IT bez doświadczenia?

Chcąc zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy jako full-stack developer, można zdecydować się na samodzielną naukę. Pomocne okażą się materiały dostępne w Internecie (filmiki video, blogi, fora internetowe) oraz książki. Dobrym rozwiązaniem jest też udział w warsztatach, konferencjach i innych wydarzeniach branżowych.

Oczywistą metodą nauki jest też uczestnictwo w kursach czy bootcampach. Jako że zawód full-stack developera jest złożony, najczęściej trzeba wziąć udział w kilku szkoleniach (np. przekazujących wiedzę z zakresu front-endu i back-endu). Dostępne są też bardziej kompleksowe kursy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z wydatkami. Biorąc pod uwagę przyszłe zarobki full-stack developera, taka inwestycja może okazać się opłacalna.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.