praca jako inżynier jakości

 

Wysoka jakość produktów jest kluczowa bez względu na to, co wytwarza dane przedsiębiorstwo. W dzisiejszych czasach nie można pozwolić sobie na żadne niedopatrzenia. W każdej firmie dostarczającej na rynek jakieś towary powinna zatem być zatrudniona osoba, która kontroluje procesy produkcyjne. Jest nią inżynier jakości. W praktyce taki pracownik ma przed sobą również wiele innych wyzwań. Profesja ta jest odpowiedzialna, a przy tym bardzo przyszłościowa i rozwojowa. Warto więc wiedzieć, na czym polega praca jako inżynier jakości i jakie daje perspektywy zawodowe.

sprawdź oferty pracy
1

kim jest inżynier jakości?

Inżynier jakości (znany też czasem jako inżynier kontroli jakości) to specjalista, którego głównym zadaniem jest zapewnianie odpowiedniej jakości procesów produkcyjnych (a czasami także usługowych) oraz ich finalnych efektów w postaci wytworzonych towarów. Dzięki jego działaniom przedsiębiorstwo funkcjonuje we właściwy sposób, a dostarczane przez nie produkty spełniają odpowiednie standardy i normy.

W codziennej pracy inżynier jakości odpowiada za szereg złożonych zadań. Jej najważniejsze elementy skupiają się na zagadnieniach związanych z planowaniem standardów jakościowych oraz procedur dotyczących kontrolowania jakości, zarządzaniem procesami wytwórczymi i ich nadzorowaniem, analizowaniem finalnych produktów oraz certyfikacją wyrobów. Inżynier jakości odgrywa więc bardzo ważną rolę w wielu firmach. Profesjonalne przedsiębiorstwa muszą bowiem zadbać o to, aby ich produkty spełniały nie tylko odpowiednie normy, lecz także oczekiwania samych klientów, a za związane z tym zagadnienia odpowiada właśnie taki pracownik. Ze względu na duży stopień odpowiedzialności stanowisko inżyniera kontroli jakości mogą objąć wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym.

 

mamy dla Ciebie pracę

Sprawdź aktualne oferty pracy w kategorii Inżynier jakości i aplikuj już dziś! 

szukam pracy
2

jak wygląda praca jako inżynier jakości?

Inżynier jakości wykonuje swoje codzienne obowiązki służbowe w formie stacjonarnej. Pracuje w siedzibie danego przedsiębiorstwa (choć czasami konieczne mogą być wyjazdy służbowe), najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. Jego głównym miejscem pracy jest biuro, choć część czasu musi też spędzać, np. w hali produkcyjnej czy w hangarze magazynowym. Do wypełniania swoich zadań wykorzystuje odpowiedni sprzęt – poza komputerem ze specjalistycznym oprogramowaniem może stosować różnorodne narzędzia kontrolno-pomiarowe.

Praca inżyniera jakości ma w dużej mierze indywidualny charakter, dlatego wymaga dużej samodzielności. Jednocześnie taki specjalista często kontaktuje się z innymi osobami zatrudnionymi w danej firmie. Są to nie tylko podwładni, lecz także inni inżynierowie (nie tylko jakości, lecz także np. logistyki czy produkcji), projektanci oraz członkowie odrębnych działów (np. zakupów). Ponadto inżynier jakości może współpracować bezpośrednio z dostawcami i klientami firmy. W pracy podlega przełożonym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich.

3

ile zarabia inżynier jakości?

Kwestia tego, ile zarabia inżynier jakości, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zarobki zależne są od konkretnego przedsiębiorstwa i jego wielkości, przedmiotu specjalizacji, liczby zatrudnianych osób czy wreszcie lokalizacji. Ważne przy tym, czy dany region jest mocno uprzemysłowiony i czy trudno w nim znaleźć specjalistów ds. jakości.

Ponadto na kwotę wynagrodzenia wpływa poziom stanowiska danego pracownika oraz jego kwalifikacje, doświadczenie i staż pracy. Warto więc przyjrzeć się danym, które ilustrują, ile zarabia inżynier jakości z uwzględnieniem jego stopnia w hierarchii zawodowej. Rynkowa mediana pensji prezentuje się w następujący sposób:

  • młodszy inżynier jakości – 4840 zł brutto miesięcznie,
  • inżynier jakości – 6510 zł brutto miesięcznie,
  • starszy inżynier jakości – 7700 zł brutto miesięcznie.

Najbardziej doświadczeni pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach oferujących najwyższe zarobki mogą liczyć na pensje rzędu 9470 zł brutto miesięcznie i więcej. Zawód inżyniera jakości gwarantuje zatem satysfakcjonujące wynagrodzenia.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Na co oprócz pensji może liczyć inżynier jakości?

Osoby wykonujące zawód inżyniera jakości często mogą też liczyć na różnego typu dodatki. W wielu firmach stanowią one standard, zwłaszcza że znalezienie, zatrzymanie i odpowiednie zmotywowanie pracowników to współcześnie duże wyzwanie dla przedsiębiorstw. Różnego typu bonusy mają więc potencjał przyciągania kandydatów do pracy, a gdy zdecydują się oni na podjęcie zatrudnienia – motywowania ich do odpowiednich starań.

W niektórych firmach obowiązuje system premiowy. Wówczas inżynierowie jakości otrzymują dodatkowe pieniądze, np. w systemie miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Zależy to od osiąganych przez nich wyników oraz zaangażowania.

Większość przedsiębiorstw oferuje też atrakcyjne benefity pozapłacowe. Najczęstsze z nich to prywatna opieka medyczna, karnety sportowe i rekreacyjne oraz dodatkowe ubezpieczenie na życie. Niektórzy pracodawcy gwarantują także chociażby dofinansowanie posiłków, a także dostęp do darmowych szkoleń, które pozwalają na zwiększanie swoich kompetencji.

Przeczytaj również: Szkolenia dla pracowników – rozwijają i uczą nowych kompetencji

 

aktualne oferty pracy
4

jak zostać inżynierem jakości?

Aby wykonywać zawód inżyniera jakości, trzeba zdobyć stosowne wykształcenie. Obowiązkowe są studia wyższe na jednej z uczelni technicznych. Preferowanymi kierunkami są oczywiście inżynieria jakości lub zarządzanie jakością. Aby uzyskać tytuł inżyniera, wystarczy ukończyć studia I stopnia. Warto jednak też pomyśleć o kontynuacji nauki na studiach II stopnia, czyli magisterskich. Osoby, które poważnie myślą o swojej karierze, powinny także brać udział w dodatkowych kursach czy szkoleniach i zdobywać różnego typu uprawnienia i certyfikaty. Będą one stanowiły oficjalne potwierdzenie ich umiejętności. Odpowiednie kompetencje twarde są bowiem kluczowe w pracy inżyniera jakości. W każdej ofercie zatrudnienia można znaleźć listę wymaganych przez dane przedsiębiorstwo umiejętności.

Poza wykształceniem kierunkowym i konkretnymi kwalifikacjami wielu pracodawców oczekuje także wcześniejszego doświadczenia zawodowego wyniesionego z sektora, w którym działa ich firma. Dobrze bowiem, aby specjalista miał szeroką wiedzę na temat danej branży – na pewno pomoże mu to w codziennej pracy.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.