Zawód kuriera cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Jeśli chodzi o przewóz przesyłek samochodem, mogą to robić pracownicy w każdym wieku. Warto więc dowiedzieć się, jak zostać kurierem. Profesja ta może być zarówno zajęciem stałym, jak i tymczasowym.

Na rynku pracy zapotrzebowanie na usługi kurierskie stale rośnie. Zatrudnienie w tej branży można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Zastanawiając się, jak zostać podwykonawcą firmy kurierskiej, trzeba jednak pamiętać o konieczności spełnienia kilku określonych wymogów.

Czym zajmuje się kurier?

Najogólniej mówiąc, zawód kuriera polega na transporcie towarów z punktu A do punktu B. Głównym zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest więc odbieranie przesyłek i dostarczanie ich w wyznaczone miejsce. Oprócz tego, do obowiązków kuriera może należeć:

  • kontaktowanie się z odbiorcami paczek w celu ustalenia szczegółów dostawy;
  • realizowanie zleceń z zachowaniem ochrony danych osobowych;
  • dbałość o bezpieczeństwo przesyłek i dokumentów;
  • wystawianie faktur i przyjmowanie płatności (w przypadku przesyłek za pobraniem);
  • raportowanie przyczyn niedoręczenia paczek;
  • utrzymywanie dobrych relacji z klientami;
  • budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa kurierskiego.

 

Kurierzy wykonują swoje obowiązki na określonym terenie i poruszają się np. w obrębie jednego miasta lub dzielnicy. Narzędziem ich pracy jest wybrany środek transportu – najczęściej samochód lub, nieco rzadziej, rower albo skuter.

Jak zostać kurierem z własnym samochodem?

Aby zostać kurierem z własnym autem, trzeba mieć ważne prawo jazdy kategorii B. Pozwala ono na kierowanie pojazdami o wadze do 3,5 tony. Niektórzy pracodawcy zwracają też uwagę na to, jak długo kandydaci legitymują się takim dokumentem – ważne jest więc doświadczenie oraz bezwypadkowa jazda. Należy oczywiście mieć samochód o odpowiednich gabarytach.

Aby zostać podwykonawcą firmy kurierskiej, nie trzeba legitymować się specjalnym wykształceniem. Niepotrzebne są też żadne dodatkowe kursy i szkolenia ani specjalistyczne umiejętności. Kurier powinien jednak odznaczać się określonymi cechami charakteru i mieć odpowiednie predyspozycje. Musi być odpowiedzialny i cierpliwy, a także wyróżniać się wysoką kulturą osobistą oraz umiejętnością dobrej organizacji i zarządzania czasem. Ponieważ praca ta wymaga kontaktów z klientami, powinien być komunikatywny, cechować się otwartością oraz umieć rozwiązywać problemy. Niektóre firmy kurierskie oczekują też przynajmniej podstawowej znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego.

przeczytaj też: czym zajmuje się logistyk i jak wygląda jego praca?

Zastanawiając się, jak zostać kurierem z własnym samochodem, trzeba również pamiętać, że zawód ten wymaga bardzo dobrej orientacji w terenie. Mimo że współcześnie pomaga w tym nowoczesna technologia i lokalizatory GPS, warto, aby kandydat doskonale znał topografię danego miasta lub jego dzielnicy.

Jak zostać kurierem rowerowym?

Bardzo podobnie to wygląda w przypadku, gdy chce się zostać kurierem rowerowym. Oczywiście wówczas nie trzeba mieć prawa jazdy, chociaż wciąż jest konieczna znajomość przepisów ruchu drogowego. Oprócz tego, aby wykonywać ten zawód, należy odznaczać się dobrą kondycją fizyczną. Z tego względu kurier rowerowy to zajęcie wybierane głównie przez osoby młode, które prowadzą aktywny tryb życia.

Ile zarabia kurier?

Zarobki kuriera uzależnione są od wielu kwestii. Wpływ na ich wysokość ma m.in. rodzaj i wielkość firmy, miasto, w którym ona funkcjonuje, a także typ podpisanej umowy. Należy przy tym pamiętać, że wiele przedsiębiorstw kurierskich współpracuje jedynie z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą.

przeczytaj też: praca bez doświadczenia – w Polsce, za granicą. jak ją znaleźć?

Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to około 4000 zł brutto miesięcznie. W przypadku kurierów z własnym samochodem zarobki znacząco rosną i wynoszą 6000–8000 zł brutto lub więcej.

mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych.

poznaj nasze oferty pracy