czym zajmuje się pracownik budowlany?

 

Pracownik budowlany, nazywany także budowlańcem, to osoba, która może wykonywać wiele różnych czynności. Pojęcie to odnosi się więc do całej grupy zawodowej, w skład której wchodzą pracownicy zajmujący się sprzątaniem budowy, murowaniem, noszeniem, czyszczeniem, wyburzaniem lub układaniem kostki brukowej. Praca ta wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej, chęci do wykonywania obowiązków przez wiele godzin dziennie, a także siły fizycznej oraz dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Warto wiedzieć o tym, że pracownicy budowlani są obecnie zawodem deficytowym, ponieważ niewiele osób decyduje się na tak trudne warunki pracy. Spora część budowlańców to przyjezdni z krajów wschodnich, którzy emigrują z powodów zarobkowych. Codzienne zadania pracownika budowlanego są zróżnicowane i zależą od miejsca pracy, a także wskazań kierownika budowy lub kierownika robót. Do najważniejszych obowiązków budowlańca można zakwalifikować:

 • tapetowanie;
 • malowanie ścian;
 • układanie kostki brukowej;
 • sprzątanie placu budowy i czyszczenie sprzętu;
 • prace wykończeniowe;
 • pomoc we wznoszeniu konstrukcji;
 • kopanie dołów;
 • przenoszenie sprzętów i narzędzi;
 • czytanie rysunków technicznych;
 • wylewanie stropów;
 • montowanie różnych elementów;
 • wykonywanie prac remontowych i rozbiórek. 

Konkretne zadania zależą głównie od tego, gdzie pracuje taki robotnik. Zwykle pracownicy budowlani są przez jakiś czas na jednej budowie, a następnie pracodawca przenosi ich do kolejnego miejsca. Właśnie dlatego zadania wykonują w dużej mierze na zewnątrz, także w deszczu, śniegu i upale. Zwykli pracownicy budowlani nie zajmują się zwykle bardziej złożonymi czynnościami takimi jak murowanie, praca w koparce lub spycharce. Zdecydowanie nie pełnią też roli operatorów dźwigów lub innych maszyn, ponieważ w tym celu musieliby przejść specjalny kurs. Pracownicy budowlani współpracują jednak z innymi specjalistami na budowie, na przykład hydraulikami i elektrykami. Podlegają brygadziście (zwłaszcza gdy pracują w firmie podwykonawczej), kierownikowi robót, a wyżej inżynierowi lub kierownikowi budowy. Zwykle nie nadzoruje ich kierownik kontraktu ani dyrektor firmy, ponieważ zajmuje się innymi sprawami.

aktualne oferty pracy
1

jak zostać pracownikiem budowlanym?

Pracodawcy poszukują zwykle osób sprawnych fizycznie, najlepiej z wykształceniem budowlanym, czyli np. po szkole zawodowej (lub branżowej) albo technikum budowlanym. Niektórzy pracownicy budowlani mają tylko wykształcenie podstawowe, a inni średnie. Przeważająca część osób, wykonujących ten zawód, to mężczyźni. Wynika to m.in. ze statystyk ze stycznia 2022 roku, opublikowanych na portalu wynagrodzenia.pl. Zgodnie z tymi danymi 97% pracowników budowlanych to panowie. Największe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia w zawodzie mają osoby, które zdobyły już pewne doświadczenie zawodowe, np. w trakcie praktyk wakacyjnych w okresie szkolnym.

Doświadczenie jest tak naprawdę podstawą w tym zawodzie, ponieważ im więcej wie i umie dany pracownik, tym mniej trzeba mu pokazywać i tłumaczyć, a to korzyść dla kierownika budowy, który może wówczas zająć się innymi sprawami. Praca na budowie jest zwykle dobrą opcją dla osób, które nie zamierzają dalej się kształcić np. na studiach. Na to stanowisko przyjmowane są jednak nie tylko młode osoby, od razu po szkole, lecz także panowie w średnim wieku i starsi. Niektórzy pracownicy budowlani wykonują swoje obowiązki aż do emerytury. Oczywiście wiele zależy od predyspozycji fizycznych oraz chęci do tak ciężkiej, fizycznej pracy.

2

gdzie można znaleźć pracę jako pracownik budowlany?

Osoby poszukujące pracy na takim stanowisku powinny przede wszystkim wysłać swoje CV do firm budowlanych lub po prostu skontaktować się z pracodawcami telefonicznie. Od pracowników budowlanych nie wymaga się zbyt wiele, więc próg wejścia do zawodu jest niski. Jednocześnie kandydaci powinni zastanowić się dobrze nad wyborem konkretnej firmy. W niektórych przedsiębiorstwach od razu otrzymają umowę o pracę i wszystkie benefity z tym związane, a w innych dostaną tylko umowę-zlecenie. Ważne jest także zwrócenie uwagi na renomę pracodawcy. Duże firmy oferują umowę o pracę i przelew wynagrodzenia na konto, z kolei te mniejsze mogą niestety płacić gotówką oraz nie zapisać pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przypadków, jednak pracodawcy zwykle oszczędzają właśnie na osobach na najprostszych stanowiskach. 

Dobrze wiedzieć o tym, że pracę jako budowlaniec można znaleźć nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Dobre kierunki pod względem finansowym, to Niemcy, Holandia oraz Norwegia, zwłaszcza że te kraje należą do Unii Europejskiej.

3

ile zarabia pracownik na budowie?

Zgodnie z danymi portalu wynagrodzenia.pl ze stycznia 2020 roku pracownik budowlany otrzymuje 3149 zł brutto, czyli niewiele powyżej minimalnej krajowej. Co ciekawe, średnie zarobki wynoszą od 2645 do 3742 zł brutto. W styczniu 2023 roku nastąpi jednak znaczna podwyżka płacy minimalnej, więc wzrośnie także wynagrodzenie budowlańców. Niewykwalifikowani pracownicy budowlani zarabiają niezbyt dużo, jednak ich płace można porównać z wynagrodzeniami części pracowników handlu, nauczycieli oraz niektórych pracowników biurowych. Warto przy tym zaznaczyć, że większe firmy płacą zwykle budowlańcom wyższe kwoty, dzięki czemu ich zarobki są znacznie lepsze. Dodatkowo wraz ze zdobywaniem doświadczenia i nabywaniem nowych umiejętności pracownicy budowlani mogą starać się o awans zawodowy.

Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie kursu operatora maszyn lub zdobycie stanowiska hydraulika albo elektryka. Należy wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu pracownicy budowlani zwykle byli zatrudniani w ramach umowy-zlecenie i zarabiali od 6 do 10 zł na godzinę, jednak obecnie ich warunki pracy znacznie się polepszyły. Wykwalifikowani i samodzielni pracownicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą zarobić sporo na remontach domów i mieszkań. W takich przypadkach ich zarobki wynoszą nawet 10000–15000 zł miesięcznie. Za granicą wynagrodzenia są jeszcze wyższe. W Niemczech stawka minimalna wynosi 12 euro za godzinę, a to daje około 9000 brutto miesięcznie. O takiej płacy w Polsce może pomarzyć wiele osób. Niemieckie umowy są także dosyć stabilne i bezpieczne, gwarantują zatrudnienie, a często przyznawane są dodatki płacowe. W Holandii zarobki są zbliżone do tych w Niemczech i również wynoszą od 10 do 14 euro za godzinę pracy.

Zobacz też: Zaświadczenie o niekaralności – jak i gdzie można je zdobyć?

4

zalety i wady pracy na budowie

Stanowisko pracownika budowlanego nie cieszy się zbytnią renomą i prestiżem. Dzieje się tak, ponieważ budowlańcy to zwykle osoby z niewielkim wykształceniem, bez dodatkowych zdolności i konkretnych umiejętności. Przez większą część życia muszą pracować w trudnych warunkach, jednocześnie zarabiając niewiele. Jednocześnie jedną z zalet tej pracy jest właśnie niski próg wejścia, co oznacza, że nie trzeba specjalnie się uczyć, zdobywać wykształcenia, dbać o oceny ani też czytać i rozwijać się. Dużo większe znaczenie mają predyspozycje fizyczne, przede wszystkim siła i sprawność, a także chęć do wykonywania obowiązków w trudnych warunkach atmosferycznych. Teoretycznie w budownictwie pracę może rozpocząć każdy, kto ma siłę i chęci. Istnieje niewiele podobnych opcji kariery, które pozwalają na zarabianie pieniędzy praktycznie od zaraz, nawet bez dyplomu szkoły średniej. Taka opcja jest więc idealna dla osób, które nie przepadają za nauką. Kolejną zaletą może być czas pracy. Zwykle pracownicy budowlani na etatach pracują 8 godzin, od 7.00 do 15.00, a to oznacza, że mają sporo czasu po południu. W niektórych przypadkach wymagana jest jednak praca przez więcej godzin, na przykład 9 lub 10. W takich sytuacjach pracownicy budowlani otrzymują wyższe pensje, a to także stanowi spory plus. W sumie zarobki na stanowiskach typowo prostych również nie należą do najgorszych, zwłaszcza w przypadku bardziej wykwalifikowanych pracowników. Inna zaleta to posiłki regeneracyjne, przysługujące od początku listopada do końca marca, które są bezpłatne. Zwykle organizuje je firma i cechują się wysoką zawartością kaloryczną oraz tym, że składa się na nie wiele dań mięsnych czy tradycyjnych. Ostatnią zaletą jest duże zapotrzebowanie na pracowników, a to oznacza, że bez problemu można znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Robotnicy budowlani zwykle mogą szukać także pracy za granicą, ponieważ w wielu przypadkach wystarczy tylko ogólna znajomość języków. 

Niestety z pracą w tym zawodzie wiążą się też pewne wady. To właśnie pracownicy budowlani ulegają wypadkom, dlatego tak ważne jest szkolenie BHP, a także posiadanie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Budowlańcy narażeni są na działanie czynników niebezpiecznych i toksycznych, co skutkuje reumatyzmem, problemami z kręgosłupem, częstymi przeziębieniami przez pracę w śniegu i deszczu, problemami z płucami przez wdychanie toksycznych substancji, urazami. Właśnie dlatego w tym zawodzie ważne jest mierzenie sił na zamiary, a więc zwracanie uwagi na to, czy dana osoba rzeczywiście poradzi sobie w trudnych warunkach pracy. Niestety na budowie mogą pojawić się poważne wypadki, a nawet katastrofy budowlane, co wiąże się z możliwością utraty zdrowia, a nawet życia. Chociaż większość wypadków nie jest bardzo groźna, zdarzają się także takie, które prowadzą do konieczności pobytu w szpitalu i renty, a tym samym utraty dotychczasowej ścieżki zatrudnienia. Taka praca zdecydowanie nie jest polecana osobom, które lubią siedzieć w cieple, spokojnie odpoczywać, pić w pracy kawę i wykonywać zadania na komputerze. Robotnicy budowlani muszą spędzać czas na zimnie, zwykle mają niewiele przerw i są zmuszeni do wykonywania bardzo ciężkich fizycznie zadań. 

Kolejną wadą jest brak możliwości pracy na pół etatu oraz takiego benefitu jak elastyczny czas pracy. Wszyscy robotnicy przychodzą na daną godzinę i wykonują swoje obowiązki aż do końca dnia pracy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonywanie ich przez 10 godzin, np. w sytuacji, gdy na budowę przyjeżdża beton w godzinach popołudniowych i trzeba się tym zająć jak najszybciej. Dodatkowo zdarza się konieczność pracowania w soboty. Kolejną wadą jest praca bez względu na pogodę. W Polsce ma to kluczowe znaczenie, ponieważ przez większą część roku jest zimno, deszczowo i mroźnie, a w miesiącach letnich mogą pojawić się bardzo wysokie temperatury. Oznacza to, że trudne warunki atmosferyczne towarzyszą budowlańcom praktycznie cały czas i mogą powodować choroby, nadmierne zmęczenie i utrudnienia. Kolejnym problemem jest kwestia koniecznej koncentracji, ponieważ wiele zadań na budowie ma ogromne znaczenie dla innych ludzi. Przykładowo, źle ułożona konstrukcja grozi zawaleniem, co może wiązać się z konsekwencjami dla zdrowia i życia innych. Także zwykli pracownicy budowlani ponoszą więc odpowiedzialność za swoje działania, chociaż w większości przypadków nie jest to odpowiedzialność prawna. 

Można jednak uznać, że zatrudnienie jako pracownik budowlany to doskonała opcja dla osób, które nie mają konkretnych zdolności i nie lubią się uczyć. Taka praca jest co prawda męcząca fizycznie i nie daje dużych perspektyw rozwoju, ale umożliwia uzyskanie stałej pensji. Dla wielu osób zaletę zawodu stanowi satysfakcja i możliwość dostrzegania efektów swojej pracy praktycznie od razu, a po czasie mogą powstać zupełnie nowe mieszkania, pięknie wykończone domy, a także ciekawe budynki architektoniczne. Warto pamiętać o tym, że zawód ten jest popularny, jednak brakuje specjalistów. Właśnie dlatego świetnym rozwiązaniem jest zdobycie nowych umiejętności, zrobienie kursów lub zapisanie się do szkoły budowlanej. Dla osób, które chcą zmienić swoje życie, zacząć lepiej zarabiać i mieć prestiżowy zawód, dobrą opcją są studia na kierunku budownictwo. Po nich można zostać inżynierem budowy, a po uzyskaniu kwalifikacji (potwierdzonych egzaminem) kierownikiem budowy, co wiąże się z dobrymi zarobkami. 

Przeczytaj również: Czym jest holakracja? Specyfika modelu zarządzania firmą bez szefa

thank you for subscribing to your personalised job alerts.