co to jest C++?

 

Praca jako programista C++ to ciekawe i przyszłościowe zajęcie. Myśląc o podjęciu w zatrudnienia na takim stanowisku, trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono konkretnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności programistycznych. Można je zdobyć na wiele sposobów. Warto więc wiedzieć, co powinien potrafić programista C++ i jak może rozwijać swoje kompetencje zawodowe.

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest C++. Mianem tym określa się jeden z języków programowania o ogólnym zastosowaniu. Wspiera on paradygmat o charakterze imperatywnym i obiektowym, a także programowanie generycznego typu. Choć jest on dość specyficzny, wciąż cieszy się dużą popularnością w branży technologii informacyjnej.

Cechą charakterystyczną C++ jest to, że uważa się go za język o niskopoziomowej specyfice. Oznacza to, że ma on elementy wspólne z tzw. językiem binarnym, co z jednej strony może utrudniać pisanie kodów, natomiast z drugiej daje szerokie możliwości.

Warto przy tym pamiętać, że język C++ powstał na bazie wcześniejszego języka, czyli C. Tym, co go od niego różni, jest możliwość projektowania o charakterze obiektowym. C++ stanowi więc przy tym język wieloparadygmatowy. Dodatkowo jest on kompilowany, przez co bardzo szybko pracuje.

Ważnym wyróżnikiem języka C++ jest też to, że przy jego stosowaniu samemu należy zarządzać pamięcią. Pisząc w nim kod, trzeba więc bazować na działaniu procesora i ustalać, ile pamięci należy przeznaczyć na zapisanie danej zmiennej. Stosujący go developerzy muszą też pamiętać, że stworzony w nim kod jest niemożliwy do odczytania przez komputerowy procesor – najpierw należy przetworzyć go na język maszynowy przy pomocy odpowiedniego kompilatora.

Ze względu na to, że język C++ jest dość specyficzny, wiele osób zastanawia się, czy warto właśnie od niego rozpoczynać naukę programowania. Opinie w tym względzie są podzielone. Pewne jest to, że C++ pozwala na dobre poznanie działania sprzętu i systemów, na których pisze się kody. W ten sposób można uzyskać solidne podstawy wiedzy i umiejętności związanych z programowaniem. Ponadto ze względu na popularność C++ bez trudu można zyskać dostęp do dużej liczby otwartych bibliotek. Język ten odznacza się także sporą wszechstronnością, co daje duże możliwości.

W porównaniu z innymi językami programowania może jednak wydawać się początkującym bardziej skomplikowany. Jeżeli jednak przyszły programista C++ poświęci odpowiednio dużo czasu i zaangażowania na jego naukę, na pewno przyniesie mu to wymierne korzyści.

Przeczytaj również: Zawód: programista – co warto wiedzieć

aktualne oferty pracy
1

do czego można wykorzystać język C++?

Język C++ ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go przede wszystkim w projektach, w których kluczowy jest odpowiedni poziom wydajności przy zachowaniu kontroli oraz niskiego zużycia zasobów sprzętowych. Co to oznacza w praktyce? Język C++ bardzo często stosuje się do tworzenia gier komputerowych. To jednak nie jedyna opcja. Ponadto jest on używany w celu pisania bibliotek o charakterze programistycznym, a także popularnych systemów operacyjnych. Programiści C++ mogą też pracować nad tworzeniem aplikacji lub sterowników sprzętowych wykorzystywanych w tychże systemach. Znajomość tego języka daje więc szerokie możliwości pisania kodów. Ze względu na jego specyfikę i duży poziom wyspecjalizowania pozwala on na zajmowanie się ciekawymi projektami i zrobienie interesującej kariery w branży IT. 

Smiling man sitting at his dining table with a drink and his laptop. Looking away. Kitchen in the background.
Smiling man sitting at his dining table with a drink and his laptop. Looking away. Kitchen in the background.
2

kto to jest programista C++?

Programista C++ jest wyspecjalizowanym pracownikiem z branży technologii informacyjnej. Zajmuje się oczywiście pisaniem kodów przy wykorzystaniu przede wszystkim języka C++. Alternatywną nazwą jego zawodu jest developer C++. Takie określenie można spotkać zwłaszcza w ofertach pracy publikowanych przez międzynarodowe firmy.

Pracownik zatrudniony jako programista C++ jest ważnym członkiem zespołu informatycznego wielu przedsiębiorstw. Staje bowiem przed wieloma złożonymi zadaniami. W zależności od wiedzy, doświadczenia i stopnia zaawansowania może odpowiadać za mniej lub bardziej skomplikowane zagadnienia dotyczące projektowania oraz procesów wdrażania aplikacji, programów czy systemów, a także ich optymalizacji, modernizacji i ulepszania. Nawet początkujący, młodszy programista C++ musi jednak wyróżniać się odpowiednimi kwalifikacjami oraz szeroką wiedzą, które pozwalają na sprawne i poprawne wypełnianie codziennych obowiązków.

3

ile zarabia programista C++?

Zatrudnienie w sektorze IT zawsze przynosi atrakcyjne zarobki. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku programowania C++. Praca w tej specjalizacji jest dobrze opłacana. Wysokość miesięcznej pensji zależy jednak od konkretnego pracodawcy (w tym profilu jego działalności czy wielkości firmy, którą prowadzi) oraz od samego developera (jego wiedzy, doświadczenia i stopnia w hierarchii zawodowej).

Aby orientacyjnie dowiedzieć się, ile zarabia programista C++, warto odwołać się do dostępnych informacji na temat rynkowej mediany wynagrodzeń na tym stanowisku. Zgodnie z nimi pracownicy mogą liczyć na:

  • 6570 zł brutto miesięcznie w pracy jako młodszy programista C++,
  • 9470 zł brutto miesięcznie w przypadku zatrudnienia jako regularny programista C++,
  • 13 620 zł brutto miesięcznie na stanowisku starszego programisty C++.

Stawki oferowane przez pracodawców są więc naprawdę wysokie. W praktyce najlepsi programiści C++ otrzymują nawet 16 180 zł brutto w skali miesiąca i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

4

jak zostać programistą C++?

Aby podjąć pracę jako programista C++, warto ukończyć studia techniczne na kierunku związanym z informatyką lub pokrewnym. Podczas nauki na uczelni wyższej można bowiem zdobyć podstawy wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Uzyskanie dyplomu nie zawsze jest jednak warunkiem koniecznym (choć oczywiście jest mile widziane przez wielu pracodawców). Innym pomysłem jest wówczas samodzielne zgłębianie tajników programowania C++ poprzez korzystanie z literatury branżowej, materiałów internetowych czy udział w płatnych kursach specjalizacyjnych. Najważniejsze są bowiem umiejętności praktyczne. Niektórzy pracodawcy oczekują także wcześniejszego doświadczenia zawodowego związanego z kodowaniem w C++. Warto więc zawsze pomyśleć o rozpoczęciu przygody z tym zawodem od stażu.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.