Kierowanie przedsiębiorstwem nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ponoszenia różnych wydatków. Warto więc wiedzieć, jak optymalizować koszty prowadzenia działalności. Dobrym sposobem na to, jak to zrobić, jest postawienie na outsourcing.

Stałe i bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej to coś, czego nie da się uniknąć bez względu na to, czy prowadzi się jednoosobową firmę, czy zatrudnia się wielu podwładnych. Aby jednak nieco zaoszczędzić, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomagają w optymalizacji wydatków. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest outsourcing kadr i płac.

koszty prowadzenia działalności gospodarczej – na czym polega ich optymalizacja?

Poznaj najważniejsze kwestie związane z outsourcingiem kadr i płac. Pobierz darmowego ebooka.

Stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej należy ponosić co miesiąc. Warto jednak odpowiednio je zoptymalizować. Co to oznacza w praktyce? Optymalizacją nazywa się działania, które mają na celu obniżanie wydatków związanych z funkcjonowaniem firmy. Jednocześnie nie mogą one negatywnie wpływać na jakość świadczonych przez przedsiębiorstwo usług czy produkowanych przez nie towarów, a także nie powinny odbijać się na zadowoleniu czy to klientów i kontrahentów, czy pracowników danego podmiotu. Taki stan rzeczy można osiągnąć na wiele sposobów.

o czym pamiętać, decydując się na optymalizację stałych i bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Zarówno optymalizacja kosztów prowadzenia działalności jednoosobowej, jak i przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników musi przebiegać według odpowiedniego planu. Tylko wtedy ma szansę przynieść dobre rezultaty bez niepotrzebnych strat. Przygotowując się do przeprowadzenia takiego procesu, trzeba więc w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować sytuację firmy i opracować stosowny raport na ten temat. Dopiero na tej podstawie należy dostosować propozycje konkretnych działań, które mają na celu obniżyć koszty w danych obszarach.

Następnie warto stworzyć strategię działania o charakterze długoterminowym i stopniowo wdrażać jej poszczególne założenia. Konieczne jest także przygotowanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na bieżące monitorowanie realizacji zaplanowanego programu.

jak optymalizować koszty w firmie
jak optymalizować koszty w firmie

outsourcing kadr i płac, czyli jak można optymalizować koszty prowadzenia firmy

Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczą różnych aspektów funkcjonowania firmy. Co zatem można zoptymalizować? Pod tym względem wybór sposobów działania jest dość szeroki. „Wrzucanie” wydatków w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, korzystanie z usług tańszych dostawców czy ograniczenie kosztów utrzymania biura to dość oczywiste rozwiązania. Wyjątkowo ciekawym pomysłem wydaje się jednak outsourcing kadr i płac. Może on przynieść naprawdę wymierne rezultaty.

W tym przypadku outsourcing polega na oddelegowaniu zewnętrznemu podmiotowi zadań z zakresu kadrowo-płacowego. Oznacza to, że to firma outsourcingowa dba o wszystkie sprawy związane z twardym HR-em. Należy do nich m.in. przygotowywanie raportów, prowadzenie akt pracowniczych, naliczanie płac, rozliczanie urlopów, tworzenie deklaracji PIT itp. Największa optymalizacja kosztów prowadzenia firmy, jaka wynika z takiego rozwiązania to oczywiście ograniczenie kosztów zatrudnienia. Decydując się na outsourcing, nie trzeba tworzyć oddzielnego, własnego działu HR. Rekrutacja specjalistów z tego zakresu zajmuje nierzadko wiele czasu, a do tego jest kosztowna, nie mówiąc już o wydatkach związanych z utrzymaniem ich stanowisk. Zlecenie zadań z zakresu kadr i płac jest o wiele tańsze. Długoterminowo przynosi więc naprawdę duże oszczędności i doskonale pozwala optymalizować koszty prowadzenia firmy. Zasady rozliczania się z zewnętrznym przedsiębiorstwem są przy tym proste.

Kolejną zaletą związaną ze skorzystaniem z usług outsourcingowych jest to, że świadczą je firmy zatrudniające prawdziwych, doświadczonych ekspertów, którzy są na bieżąco z wszelkimi zmianami prawnymi. Daje to pewność, że nie popełnią żadnego, potencjalnie kosztownego błędu, a jeśli do tego dojdzie – to zewnętrzne przedsiębiorstwo będzie za niego odpowiedzialne. Taka sytuacja sprawia, że firma korzystająca z outsourcingu nie musi inwestować w ciągłe doszkalanie własnych pracowników, co również jest sporą oszczędnością i pomaga w odpowiednim zoptymalizowaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

dlaczego warto optymalizować koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Zakładając firmę, wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wydatki bywają naprawdę duże, dlatego bezsprzecznie warto dążyć do ich optymalizacji. Dzięki niej poprawia się ogólna sytuacja przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, jego pozycja na rynku. Optymalizacja kosztów prowadzenia firmy pozwala także na szybszy i bardziej efektywny rozwój danego podmiotu. Z kolei w przypadku problemów finansowych firmy, podjęcie odpowiednich działań może pomóc jej przetrwać i powrócić do równowagi.

O pełnym wachlarzu możliwości, jakie daje outsourcing kadr i płac możesz dowiedzieć się z naszego bezpłatnego e-booka:

pobieram
o autorze
Katarzyna Plucińska
Katarzyna Plucińska

Katarzyna Plucińska

dyrektor zarządzający randstad payroll solutions

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się