Po okresie trudności, których dostarczył nam rok 2020, wiele firm spogląda na rok 2021 z optymizmem i nadzieją, że przyniesie on więcej szczęścia i lepsze warunki rynkowe.

Choć są powody, by przypuszczać, że rok 2021 będzie mniej wymagający niż miniony, bezpiecznie jest założyć, że firmy w większości branż nadal będą się borykać z szeregiem wyzwań.

Jeżeli chcesz, by Twoja firma nie tylko przetrwała, ale i rozkwitła w 2021 roku, wykwalifikowani pracownicy powinni stanowić najważniejszy element misji przedsiębiorstwa. Współpraca z oddanym, doświadczonym partnerem HR pozwoli podnieść wydajność i osiągnąć maksymalną wartość z angażowania pracowników dzięki optymalizacji planu zatrudnienia.

Pobierz przewodnik Randstad, z którego dowiesz się więcej na temat możliwości pozyskania wykwalifikowanych pracowników.

pobieram

planowanie zatrudnienia na wyższym poziomie

Planowanie zatrudnienia jest kwestią ważną zawsze – niezależnie od warunków zewnętrznych czy priorytetów wewnętrznych, które warunkują określone funkcjonowanie firmy w danym czasie. Okazuje się ono jednak wyjątkowo istotne w okresach trudności, niepewności czy zmian, na przykład takich, z którymi firmy mierzą się obecnie na skutek pandemii COVID-19.

W obliczu takich wyzwań jak gwałtowne wahania popytu ze strony klientów czy wymuszone zmiany w trybie pracy, efektywne planowanie zatrudnienia staje się priorytetem. Dzięki niemu można:

 • optymalizować koszty pracy;
 • zapewnić maksymalne wykorzystanie dostępnych w organizacji kompetencji w celu generowania wartości dla przedsiębiorstwa;
 • zapobiec nadmiernemu obciążeniu personelu, co przełoży się na zadowolenie pracowników i zmniejszenie rotacji;
 • dostrzec możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji oraz rozwoju osobistego.

potrzeba elastyczności

Innym pojęciem, które przybrało na znaczeniu w ostatnich latach i obecnie stanowi istotną kwestię dla wszystkich pracodawców, jest elastyczność. Stała się ona ważnym tematem w świecie pracy, na co zwracamy uwagę w artykule o pracy tymczasowej i opartej na niej gospodarce – tzw. „gig economy”. Według badania przeprowadzonego przez Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy North Highland więcej niż sześć na dziesięć firm oczekuje, że w nadchodzących latach zakres korzystania przez nie z elastycznych form zatrudnienia wzrośnie. Niemal trzy czwarte (73%) respondentów przyznało, że są w trakcie transformacji, i podkreśliło potrzebę elastyczności, a dwie trzecie musiało się dostosować do zmieniających się warunków biznesowych.

Strategia pozyskiwania pracowników w formie elastycznego zatrudnienia i korzystania z ich pracy wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, przyniesie pozytywne rezultaty, w tym między innymi:

 • oszczędność kosztów, ponieważ pracodawca może skuteczniej dysponować i zarządzać zasobami;
 • pozyskanie kompetencji do konkretnych projektów lub w związku z krótkoterminowymi potrzebami;
 • możliwość dostosowania się.

Z doświadczonym partnerem HR u boku masz pewność, że Twoja firma odpowiednio podchodzi do planowania zatrudnienia, w pełni wykorzystując zalety elastyczności.

oszczędność czasu i pieniędzy

Większość przedsiębiorstw – szczególnie te mniejsze – dysponuje ograniczonym budżetem, wobec czego musi podejmować bardzo ostrożne decyzje odnośnie wydatków w obszarze HR. Dotyczy to zarówno nakładów finansowych, jak i czasu poświęcanego na rekrutację.

Publikacja ogłoszenia, które będzie cieszyć się popularnością wśród kandydatów, wiąże się z koniecznością poświęcenia mnóstwa czasu na selekcję CV i wyłowienie najbardziej odpowiednich osób, które warto będzie zaprosić do kolejnego etapu. I to jeszcze zanim dojdzie do rozmów kwalifikacyjnych i oceny, które mogą być równie czasochłonne.

Współpraca z firmą specjalizującą się w rekrutacji to jeden z najbardziej niezawodnych sposobów na optymalizację wydatków i ograniczenie nieefektywnych działań w procesie zatrudnienia i w innych aspektach obszaru HR. Otrzymasz wsparcie profesjonalistów, którzy wielokrotnie uczestniczyli już w takich procesach i wiedzą, jak zwiększyć ich efektywność.

Partner HR jest na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, które mogą zrewolucjonizować sposób zatrudnienia w Twojej firmie. Analizy pokazują na przykład, że tylko czatboty pozwalają obniżyć koszty obsadzenia jednego stanowiska nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnych metod kontaktu.

Pierwszą rzeczą, od której zaczynamy w Randstad współpracę z nowym klientem, jest gruntowne poznanie jego działalności oraz najważniejszych celów, priorytetów i wyzwań. Dzięki temu potrafimy rozpoznać możliwości optymalizacji działań związanych z rekrutacją, oszczędzając czas i obniżając koszty.

jak partner hr może pomóc w optymalizacji planowania zatrudnienia
jak partner hr może pomóc w optymalizacji planowania zatrudnienia

doświadczenie i wiedza specjalistyczna

Dla małych firm perspektywa przeszukiwania rynku pracy, aby znaleźć wykwalifikowanych pracowników, weryfikacja kandydatów i włączenie do zespołu właściwych osób może nastręczać wielu trudności. Nie należy jednak lekceważyć tych zadań, ponieważ zatrudnienie niewłaściwej osoby może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje dla firmy.

Zlecenie procesu zatrudnienia firmie rekrutacyjnej to dobry ruch, jeśli firma nie czuje się na siłach przeprowadzić go samodzielnie. Zewnętrzny partner poświęci czas, aby poznać działalność i potrzeby firmy, a bazując na swoim doświadczeniu, znajdzie osoby o odpowiednich kompetencjach, pasujące do kultury organizacyjnej pracodawcy.

Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem HR, Twoja firma zyskuje dostęp do innowacyjnych metod oceny i zaawansowanych technologii HR.

Współpraca z partnerami o dużym doświadczeniu w danym sektorze i dysponującymi wiedzą na temat najważniejszych obowiązujących w nim trendów – związanych z technologiami czy preferowanym trybem pracy – daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Randstad ma za sobą 60 lat doświadczenia we wspieraniu pracodawców z różnych branż w zakresie rekrutacji utalentowanych pracowników.

pozyskiwanie rzadkich talentów

Wypełnianie luk związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników stanowi obecnie poważne wyzwanie dla wielu firm; według niektórych szacunków niedobór kompetentnych pracowników do 2030 roku może w skali globalnej doprowadzić do powstania 85 mln wakatów i rocznych przychodów mniejszych o 8,5 bln dolarów.

Problem ten może być szczególnie dotkliwy dla mniejszych firm, których zasoby finansowe nie pozwalają na konkurowanie o kandydatów z większymi organizacjami. Z badania przeprowadzonego przez LinkedIn wynika, że 84% firm zatrudniających mniej niż 200 pracowników jako największe wyzwanie w obszarze zatrudnienia wskazuje trudność w znalezieniu wystarczającej liczby odpowiednich kandydatów.

Nawiązanie współpracy z firmą rekrutacyjną o ugruntowanej pozycji zapewni dostęp do olbrzymiej i zróżnicowanej bazy wykwalifikowanych pracowników, co pozwoli łatwiej znaleźć potrzebnych ludzi w krótkim czasie.

Ta kwestia może być istotna dla przedsiębiorstw, które chcą się przygotować na nadejście zmian i wykorzystać okazje, jakie przyniesie przyszłość, np. poprzez zabezpieczenie kompetencji niezbędnych dla działalności firmy i branży. Stanowiska, których znaczenie w najbliższych latach wzrośnie, to między innymi:

 • Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
 • Inżynier rozwiązań w chmurze
 • UX Designer
 • Inżynier SI/przetwarzania języka naturalnego

Jeżeli szukasz utalentowanych pracowników, którzy zwiększą szanse Twojej firmy na sukces w 2021 roku, zachęcamy do pobrania przewodnika Randstad dotyczącego zatrudniania, z którego dowiesz się więcej na temat możliwości pozyskania wykwalifikowanych pracowników i wsparciu oferowanym w tym zakresie przez Randstad.

Jeżeli szukasz utalentowanych pracowników, którzy zwiększą szanse Twojej firmy na sukces w 2021 roku, zachęcamy do pobrania przewodnika Randstad dotyczącego zatrudniania, z którego dowiesz się więcej na temat możliwości pozyskania wykwalifikowanych pracowników i wsparciu oferowanym w tym zakresie przez Randstad.

pobieram
o autorze
Katarzyna Ślipka
Katarzyna Ślipka

Katarzyna Ślipka

specjalista ds. rekrutacji w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się