Aby świadczyć wysokiej jakości usługi i realizować zamówienia klientów, w dużych organizacjach konieczne jest zapewnienie wydajnego zespołu, zarówno pod względem kwalifikacji, jak i liczebności. W rezultacie koszty pracy stanowią znaczną część wydatków firmy, które są konieczne, jeżeli pracodawca chce przyciągać odpowiednio wykwalifikowaną i kompetentną kadrę, oferując konkurencyjne wynagrodzenie.

Poza oczywistymi kosztami, związanymi z rekrutacją i wynagrodzeniem pracowników, pracodawca powinien liczyć się z kosztami wynikającymi ze spadku produktywności, który może być spowodowany nieobsadzonymi wakatami oraz zatrudnieniem osób o niewystarczających kompetencjach.

hand

Pobierz nasz przewodnik dla działów zakupów: „5 sposobów na oszczędności w procesach HR.”

pobierz

Aby kontrolować koszty zatrudnienia pracowników, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z branży HR, którzy zajmują się tym na co dzień. Oto kilka najlepszych sposobów na to, aby zoptymalizować koszty związane z działaniami w tym obszarze.

unikanie zatrudnienia osób o nieodpowiednich kwalifikacjach

Zatrudnienie niewłaściwej osoby to scenariusz, którego każdy chce uniknąć. Angaż kogoś, kto okazuje się nie pasować do organizacji albo nie jest w stanie wykonywać pracy na wymaganym poziomie jest stratą czasu, pieniędzy i energii dla wszystkich stron. Może to również mieć negatywny wpływ na atmosferę całego zespołu.

Badania wskazują, że zatrudnienie niewłaściwej osoby z perspektywy czysto finansowej to koszt na poziomie 30% zarobków pracownika w ciągu pierwszego roku jego pracy.

Jedną z największych korzyści ze współpracy z partnerem HR jest znaczne zwiększenie jakości procesów rekrutacyjnych. Specjaliści z branży HR mają doświadczenie w rekrutacji odpowiednich osób na określone stanowiska. Sięgają przy tym po sprawdzone sposoby selekcji, analizy i weryfikacji aplikacji kandydatów.

Dodatkowo, w procesie rekrutacji z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie. Korzystanie z takich narzędzi jak Checkster, może okazać się niezwykle przydatne.

mniejsze wydatki na ogłoszenia

Ogłoszenia o pracę w różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych generują koszty dla pracodawcy. Niestety, duża liczba ogłoszeń nie zawsze gwarantuje sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Szeroka promocja wolnych stanowisk w ogromnej liczbie kanałów komunikacyjnych zawsze naraża pracodawcę na znaczne koszty, często niewspółmierne z efektami, które przynoszą.

Skorzystanie z doświadczenia partnera HR może być szybszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Liderzy branży HR posiadają bazy sprawdzonych i zweryfikowanych kandydatów.

Sam proces rekrutacji może być wymagający, zwłaszcza gdy poszukujemy pracowników o wysokich kwalifikacjach. Partner z agencji zatrudnienia może wspomóc wewnętrzne działy HR czy managerów, poszukujących pracowników do swoich zespołów i wyposażyć ich w sprawdzone narzędzia, ułatwiające proces rekrutacji. Dzięki temu, będą oni mogli skoncentrować się na zadaniach, generujących większą wartość i zyski dla firmy.

Sprawdź, jak możesz wykorzystać analizę w marketingu rekrutacyjnym.

mniejsze obciążenia administracyjne

Zarządzanie zespołem wymaga wiele pracy administracyjnej, od planowania harmonogramów pracy po zarządzanie nadgodzinami i listą płac. W przypadku dużych firm z liczną i zróżnicowaną kadrą te czynności mogą stać się bardzo skomplikowane, co kosztuje działy HR mnóstwo czasu i pieniędzy.

Współpraca z agencją zatrudnienia, daje możliwość przekazania dostawcy znacznej części tych obowiązków administracyjnych. Zewnętrzny partner może przeanalizować umiejętności członków zespołu, wyszukiwać i pozyskiwać kandydatów, a także nadzorować procesy wdrażania nowych pracowników, czy zarządzać obszarem kadrowo-płacowym.

Jeżeli poszukujesz rozwiązań dopasowanych do unikalnych potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed Twoją firmą, zewnętrzny partner HR może zaoferować świadczenie usług na miejscu, na terenie zakładu, co może okazać się wyjątkowo skuteczne w przypadku potrzeby kompleksowych rozwiązań czy konieczności zatrudnienia znacznej liczby pracowników w krótkim czasie.

redukcja kosztów zatrudnienia
redukcja kosztów zatrudnienia

większa elastyczność

W przypadku wielu branż – z czego jednym z najlepszych przykładów jest sektor produkcyjny – sezonowe tendencje i wahania popytu decydują o wynikach firmy i w rezultacie o zapotrzebowaniu na personel.

Jeśli chcesz jak najwydajniej angażować swoich pracowników, elastyczność powinna być kluczowym elementem zarządzania kadrą. Usługi i wiedza specjalistyczna partnera HR mogą pomóc zoptymalizować elastyczne zatrudnianie i dopasować dostępność pracowników o właściwych kompetencjach do cyklów produkcyjnych.

Dzięki elastycznemu podejściu do zatrudniania, firma może zredukować koszty związane z nadgodzinami oraz szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na personel.

Ponadto, zmniejsza się ryzyko przekroczenia terminów albo niezrealizowania zleceń z powodu niedostatecznej liczby pracowników.

rozwiązania cyfrowe

Nowoczesne technologie pomagają w nieustającej ewolucji procesów HR. Wiele firm przekonuje się do nowych rozwiązań, ponieważ odnoszą wymierne korzyści z wdrożenia innowacyjnych systemów w celu zoptymalizowania kluczowych procesów zatrudniania i zarządzania kadrą.

Jeśli chodzi o optymalizację kosztów, rozwiązania takie jak elektroniczny obieg dokumentów rozliczeniowych i automatyzacja kluczowych zadań, np. selekcji kandydatów, sprawdzania referencji i weryfikacji kandydatów, mogą dać pracownikom więcej czasu na skoncentrowanie się na bardziej istotnych zadaniach. Procesy te zmniejszają również ryzyko ludzkiego błędu, który może mieć konsekwencje finansowe.

Agencja zatrudnienia, która na co dzień korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych w branży, pomoże wybrać i wdrożyć te z nich, które przyniosą największe korzyści pracodawcy w przypadku Twojej firmy.

hand

Pobierz nasz przewodnik dla działów zakupów: „5 sposobów na oszczędności w procesach HR.”

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się