Współcześnie coraz więcej firm decyduje się na przekazanie części swoich zadań zewnętrznemu podmiotowi. Robią to poprzez nawiązanie współpracy z firmami zajmującymi się outsourcingiem. Mogą one świadczyć usługi z rozmaitych obszarów. Co wyróżnia firmy outsourcingowe, czym dokładnie się zajmują?

Outsourcing, m.in. kadrowo-płacowy, to opłacalne rozwiązanie, które wielu firmom pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Podmioty zajmujące się świadczeniem tego typu usług zatrudniają pracowników, którzy są specjalistami w swoim fachu. Czasami nazywa się ich outsourcerami, co podkreśla charakter ich pracy. Warto wiedzieć, co robią i czym wyróżniają się takie osoby.

kto to jest outsourcer?

Outsourcer to po prostu osoba, która jest zatrudniona przez firmę outsourcingową w celu realizowania zadań dla klientów takiego przedsiębiorstwa. W praktyce więc taki specjalista świadczy usługi na rzecz podmiotu, którego nie jest bezpośrednim pracownikiem. Za kwestie jego wynagrodzenia, benefitów, świadczeń czy zadbanie o wszelkie przywileje pracownicze odpowiada przedsiębiorstwo outsourcingowe, które przekazuje mu zadania do wykonania na rzecz innych firm.

W ten sposób outsourcer może współpracować z różnymi firmami z wielu sektorów i branż – zarówno dużymi korporacjami, jak i mniejszymi przedsiębiorstwami. Wszystko zależy od tego, kto zdecyduje się na podjęcie współpracy z podmiotem outsourcingowym.

Co ważne, outsourcer musi być wysoko wykwalifikowanym specjalistą, dobrze znającym meandry konkretnego zawodu, który wykonuje i jest chętny do ciągłego rozwoju swojej wiedzy i kompetencji w tym zakresie. Firmy outsourcingowe kładą bowiem duży nacisk na jakość usług, które świadczą swoim klientom. Dodatkowo takie przedsiębiorstwa często biorą odpowiedzialność za wszelkie popełnione przez siebie błędy czy uchybienia, dlatego outsourcerzy muszą być uważnymi i skrupulatnymi profesjonalistami.

Jeśli szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy, zachęcam do kontaktu z nami poprzez formularz. Porozmawiamy o szczegółach dotyczących outsourcingu kadrowo - płacowego

skontaktuj się
kto to jest outsourcer
kto to jest outsourcer

w czym może specjalizować się outsourcer?

To, czym zajmuje się outsourcer, zależy oczywiście od charakteru usług dostarczanych przez firmę outsourcingową. Takie przedsiębiorstwa mogą specjalizować się w różnym zakresie. Najpopularniejsze rozwiązania, które są dostępne na rynku, to m.in.:

 • outsourcing kadr i płac,
 • outsourcing finansowo-księgowy,
 • outsourcing IT,
 • outsourcing produkcyjny,
 • outsourcing marketingu,
 • outsourcing magazynowy,
 • outsourcing transportowy,
 • outsourcing sprzedaży,
 • outsourcing zakupowy.

Jak widać, outsourcerami są więc specjaliści z wielu branż i zawodów. Warto przyjrzeć się bliżej fachowcom z zakresu obsługi kadrowo-płacowej, ponieważ korzystanie z ich usług staje się coraz popularniejsze.

czym zajmuje się outsourcer w firmie świadczącej usługi z zakresu kadr i płac?

Outsourcera kadrowo-płacowego nazywa się najczęściej specjalistą ds. kadr i płac. Taki pracownik zajmuje się zagadnieniami związanymi z obszarem human resources, a więc zasobów ludzkich. W tym kontekście określenie to oznacza szereg procesów i działań, które podejmuje się w związku z zatrudnianiem pracowników w danej firmie. Zamiast tworzyć w tym celu własny, odrębny dział, wiele przedsiębiorstw decyduje się właśnie na outsourcing takich obowiązków. Outsourcer zajmuje się wówczas sprawami związanymi z tzw. twardym HR-em, który dotyczy dopełniania różnego typu formalności w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Zgodnie z nazwą outsourcer pracujący w firmie świadczącej usługi kadrowo-płacowe zajmuje się dwoma konkretnymi obszarami. W przypadku zadań związanych z kadrami może odpowiadać m.in. za:

 • tworzenie i zarządzanie teczkami pracowniczymi,
 • dbałość o kwestie dotyczące nieobecności pracowników (urlopów, L4),
 • przygotowywanie dokumentów dla GUS-u,
 • wysyłanie pracowników na okresowe badania lekarskie oraz szkolenia BHP,
 • tworzenie raportów kadrowych,
 • dostarczanie dokumentów i zaświadczeń dotyczących zatrudnienia.

To oczywiście wybrane obowiązki outsourcera z zakresu kadr. Z kolei zagadnienia płacowe, z którymi mierzy się specjalista, to przede wszystkim:

 • poprawne wyliczanie miesięcznych zarobków pracownikom,
 • przygotowywanie dokumentów i rozliczeń dla urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • wydawanie tzw. pasków wynagrodzeniowych,
 • tworzenie raportów związanych z płacami,
 • obsługa programów płacowych.

Outsourcer ds. kadrowo-płacowych ma więc przed sobą szereg wymagających i złożonych obowiązków. Musi dołożyć wszelkich starań, aby zrealizować je terminowo i poprawnie. W zagadnieniach kadrowo-płacowych nie ma miejsca na błędy, dlatego trzeba odznaczać się doskonałą znajomością najnowszych przepisów prawnych oraz umiejętnością obsługi specjalistycznego oprogramowania.

Jeśli szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy, zachęcamy do pobrania naszego e-booka, który przybliża szczegółowo wszelkie zagadnienia dotyczące outsourcingu kadrowo - płacowego.

pobierz ebook
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się