Spadek wydajności pracowników - mogą o nim świadczyć spadki w realizacji wskaźników KPI czy niewielka liczba nowych klientów. Niska efektywność może przełożyć się na wyniki finansowe. Warto działać szybko, jednak znalezienie odpowiedniego rozwiązania może być wyzwaniem. Mniejsza wydajność może być także oznaką większego problemu związanego z zaangażowaniem pracowników. To z kolei może wkrótce doprowadzić do rotacji. Aby zidentyfikować i zająć się głównymi obszarami, które mogą wpływać na efektywność, warto wykonać następujące kroki.

Rozważasz współpracę z Randstad? Pobierz ten przewodnik i sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie.

rozpocznij od liderów

Gdy efektywność w firmie spada, pierwszymi osobami, do których powinieneś się udać są liderzy zespołów. Uważnie obserwują codzienną pracę, która napędza produkcję i mogą podzielić się cennymi spostrzeżeniami. Jednak czasami, to właśnie menedżerowie mogą być powodem niskiego zaangażowania Twoich pracowników.

Aby dowiedzieć się, czy powodem niskiej produktywności jest właśnie zarządzanie przez liderów, przeprowadź w zespołach, w których obserwujesz największe spadki anonimową ankietę, w której zapytasz pracowników o ich odczucia związane właśnie z tym aspektem.

popraw komunikację

Wśród problemów interpersonalnych, które mogą wystąpić w zespole i niskiej wydajności, np. w wyniku niejasnego dla pracowników kierunku, w którym podąża firma, poprawa sposobu komunikacji w organizacji może przynieść oczekiwany zwrot, w postaci poprawy efektywności. 

Warto, aby przykład szedł z góry. Niech menedżerowie nadają ton komunikacji i będą dla swoich podopiecznych pozytywnym przykładem. Zapytaj także swój zespół o to, jakie kanały komunikacji preferują - kiedy wolą korzystać z poczty elektronicznej czy czatu, a kiedy preferują spotkanie, np. w formie wideokonferencji. Spróbuj określić wytyczne dotyczące kanałów, których będziecie używać, dzięki czemu wyeliminujesz wszelkie wątpliwości.

jak randstad może Ci pomóc
jak randstad może Ci pomóc

dopasuj osoby do zadań

Role, które mają dziś Twoi pracownicy mogą różnić się od tych, do których pierwotnie zostali zatrudnieni, na co oczywiście mogły wpłynąć ostatnie miesiące i to, w jakim otoczeniu funkcjonują przedsiębiorstwa. Warto przyjrzeć się temu, czy obowiązki spoczywające na barkach poszczególnych pracowników nie wykraczają poza zakres ich mocnych stron. Zapewnij także możliwości podnoszenia umiejętności i udziału w szkoleniach nie tylko w obszarach, w których zaobserwowałeś luki.

rozważ współpracę z zewnętrznym partnerem

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w identyfikacji i rozwiązywaniu obszarów, które mogą wpływać na efektywność lub po prostu nie masz wystarczających zasobów (ludzkich czy czasu), aby wykonać to zadanie samodzielnie, rozważ współpracę z zewnętrznym partnerem. Firmy świadczące usługi HR mogą opracować dla Ciebie odpowiednią strategię, która pomoże zwiększyć zaangażowanie pracowników. Mogą także wesprzeć Cię w pozyskaniu odpowiednich osób, dopasowanych do kultury organizacyjnej.

people.png

w jaki sposób randstad może pomóc twojej firmie?

pobierz przewodnik
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się