24% pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku – wynika z najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Randstad. Branże, które mogą spodziewać się odpływu pracowników to: budownictwo, finanse, hotelarstwo i gastronomia. Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę są lepsze zarobki i warunki pracy. Najbardziej popularne kraje to: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Na Polskim rynku pracy w III kw. br. odsetek osób, które zmieniły zatrudnienie w ostatnim półroczu, wzrósł do 22%. Główną motywacją Polaków do podejmowania decyzji zawodowych była chęć rozwoju, a nie jak w zeszłym kwartale możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia. Deklaracje pracowników wskazują też na spadek zadowolenia z wykonywanej pracy.
pracownicy planują wyjazd za granicę za wyższymi pensjami
Blisko jedna czwarta badanych pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Częściej wyjazd za granicę w celach zarobkowych rozważają osoby z najmłodszej grupy wiekowej, osoby z wykształceniem podstawowym, pracownicy fizyczni – zarówno wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani, a także inżynierowie. Branżami, które mogą spodziewać się odpływu pracowników są przede wszystkim budownictwo, branża finansowa oraz hotelarstwo i gastronomia. Głównymi kierunkami są natomiast dla pracowników Niemcy (27%), Wielka Brytania (21%) i Holandia (12%).
Powodem, dla którego zatrudnieni przede wszystkim rozważają emigrację jest chęć otrzymania lepiej płatnej pracy, na lepszych warunkach. Aspekt ten dodatkowo zyskuje na znaczeniu wraz z wiekiem. Prawie jedna trzecia wyjeżdżając chce zmienić swój styl życia. Nieco mniej chce sprawdzić własne możliwości, umiejętności. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o emigracji jest chęć nauki języka obcego.