Polskie przepisy prawa pracy przyznają pracownikom możliwość skorzystania z płatnych dni urlopu wypoczynkowego. Związane z tym kwestie są ściśle uregulowane. Nie zawsze są jednak oczywiste, zwłaszcza dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy i jeszcze się w nim nie odnalazły. Często zastanawiają się one, ile urlopu za miesiąc pracy im się należy. Co na ten temat mówią przepisy?

Kwestia tego, ile urlopu za przepracowany miesiąc przysługuje pracującym, jest wyznaczona przez konkretne przepisy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które podjęły pierwsze w życiu zatrudnienie, a inaczej pracowników z dłuższym stażem pracy.

kto ma zagwarantowany urlop wypoczynkowy i jaki jest jego wymiar?

Płatny urlop wypoczynkowy jest zagwarantowany prawnie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia jej rodzaj – może to być umowa na czas próbny, określony, nieokreślony lub na zastępstwo. Podstawą do jego uzyskania jest zawarcie stosunku pracy. Nie przysługuje więc on osobom wypełniającym obowiązki zawodowe w ramach umów o charakterze cywilnoprawnym. Choć udzielenie im płatnych dni wolnych wciąż jest możliwe, wynika wyłącznie z dobrej woli zleceniodawcy. Nie jest on bowiem do tego zobligowany przepisami prawa.

Aby dowiedzieć się, ile dni urlopu na miesiąc przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, warto wiedzieć, jaki jest wymiar wolnego w skali roku kalendarzowego. Pod tym względem istnieją dwie opcje:

  • 20 dni urlopu wypoczynkowego dla pracowników ze stażem pracy mniejszym niż 10 lat;
  • 26 dni urlopu wypoczynkowego dla osób, których staż pracy wynosi więcej niż 10 lat.

Warto przy tym pamiętać, że do stażu pracy wliczają się nie tylko lata zatrudnienia, lecz także edukacji. Osoby, które mają dyplom szkoły wyższej, dostają 8 lat do stażu pracy, absolwenci szkół policealnych – 6, średnich ogólnokształcących – 4, średnich zawodowych – 5, natomiast zasadniczych zawodowych – 3. Okresy te nie ulegają zsumowaniu. Liczy się ostatnia ukończona szkoła.

Sprawdź też: Pracownicy chcą więcej zarabiać: co drugi liczy na podwyżkę, a co trzeci sam zamierza złożyć o nią wniosek.

ile dni urlopu za miesiąc w przypadku pierwszego zatrudnienia?

To, ile dni urlopu po miesiącu pracy przysługuje pracownikom, jest wyjątkowo interesujące dla osób, które po raz pierwszy w życiu podjęły zatrudnienie. W takiej sytuacji wolne dni nalicza się „od dołu”. Robi się to w sposób proporcjonalny do przepracowanego okresu. Jak to działa w praktyce? Osoby zatrudnione po raz pierwszy otrzymują prawo do urlopu dopiero wtedy, gdy przez minimum miesiąc wykonują obowiązki zawodowe. Płatne dni wolne przysługują im bowiem w wymiarze 1/12 całego, rocznego urlopu (a więc w ich przypadku 20 dni) za każdy kolejny miesiąc pracy. Wystarczy zatem wykonać proste obliczenie. 20 dni urlopu należy podzielić przez 12 miesięcy. Tym samym otrzymuje się 1,66 dnia wolnego po miesiącu pracy. Pracodawca nie musi zaokrąglać go do 2 pełnych dni.

Zobacz również: Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Porady

Analogicznie wygląda kwestia tego, ile urlopu przysługuje za miesiąc pracy na niepełny etat. W przypadku jego połowy pracownikowi przysługuje 10 dni wolnych rocznie. Należy podzielić je na 12 miesięcy. Tym samym za każdy kolejny miesiąc pracy ma się możliwość skorzystania z 0,83 dnia wolnego, co daje 6 godzin i 40 minut.

Zobacz również: Nowe rekrutacje częściej niż redukcje, w niemal co drugiej firmie pracownicy mogą spodziewać się podwyżek.

ile urlopu po miesiącu pracy dla pracowników po pierwszym roku zatrudnienia?

Osoby, które mają za sobą pierwszy rok zatrudnienia, nie muszą zastanawiać się, ile przypada im urlopu na miesiąc. Dni wolne otrzymują bowiem „z góry”, na początku roku kalendarzowego. Mogą nimi dysponować w dowolny sposób, oczywiście ustalając uprzednio terminy urlopu z pracodawcą