Sezon wakacyjny to naturalny moment, kiedy pracodawcy zamierzają sięgać po pracowników tymczasowych. Powodów jest wiele. W niektórych branżach to okres zwiększonej liczby zamówień lub zapotrzebowania na usług, np. w hotelarstwie, turystyce, gastronomii, części branży spożywczej. Są też sektory, w których to naturalny czas szczytów produkcyjnych. Jest tak chociażby w branży rolno-spożywczej w związku z letnimi zbiorami płodów rolnych. Jest też wcale niemała grupa firm, która potrzebuje rąk do pracy, bo stała załoga korzysta w tym okresie z urlopów.

pełny raport z badania »

Rokrocznie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych utrzymuje się na podobnym poziomie. W tym roku miejsca pracy dla nich zamierza przygotować 15% polskich pracodawców (bez zmian rok do roku). Najczęściej tymczasowo zatrudniać będą firmy ze wschodnich i zachodnich województw (18%), w których szczególnie obecny jest sektor rolno-spożywczy. Poniżej krajowej średniej odsetek pracodawców planujących zatrudnienie pracowników sezonowych wyniósł natomiast w południowych rejonach kraju. W województwach małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim zaledwie 11% przedsiębiorców zamierza rekrutować pracowników tymczasowych w najbliższym półroczu.

091_pasek.jpg
091_pasek.jpg

w których branżach najbardziej potrzeba pracowników sezonowych?

Sezonowych pracowników najczęściej poszukiwać będą firmy z branży budowlanej (22%), przemysłu (16%), handlu (15%) i logistyki (15%). W ogóle z takiego wsparcia nie skorzystają firmy z sektorów finansowego oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Pracownicy tymczasowi potrzebni będą przede wszystkim we wsiach oddalonych od aglomeracji (23%), wsiach w okolicach dużych metropolii (18%) i najmniejszych miastach do 20 tysięcy mieszkańców (18%).

pracownicy sezonowi potrzebni letnim szczycie produkcyjnym

Dla 67% firm, które zamierzają zatrudniać pracowników sezonowych, jest to rozwiązanie, które pomoże w szczycie produkcyjnym (przed rokiem deklarowało tak 58% ankietowanych firm). 17% przedsiębiorców zamierza zatrudnić pracowników elastycznie, w tym także w formule pracy tymczasowej, aby w ten sposób reagować na zmiany w zapotrzebowaniu na produkty i usługi (podobnie jak przed rokiem). Spadł natomiast do 16% odsetek pracodawców, którzy szukają pracowników sezonowych na zastępstwo za korzystających z urlopu pracowników zatrudnionych na stałe (przed rokiem ten odsetek wyniósł 26%).

poznaj pełny raport z badania plany pracodawców »