Punkt procentowy dzieli tegoroczny odsetek pracodawców, którzy planują podwyżki w Nowym Roku, od zeszłorocznego rekordowego wyniku w historii badania. 43% przedsiębiorców w najnowszej edycji „Planów Pracodawców” – sondażu realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad – sygnalizuje, że zamierza zwiększyć wynagrodzenia w swoich firmach. W kwestii zwiększania zatrudnienia te sygnały są zdecydowanie słabsze, szczególnie gdy porównujemy grudniowe wyniki z analizami publikowanymi przez Randstad w poprzednich kwartałach.

pobierz pełny raport »

Od początku historii badania „Plany Pracodawców” to właśnie na początku roku firmy najczęściej deklarują podwyżki wynagrodzeń. Taką prawidłowość obserwujemy bez względu na rynkową koniunkturę. Jednak sama liczba pracodawców, którzy zamierzają zwiększać pensję w swoich zespołach, trzeci rok z rzędu przekracza kolejne bariery. W tym roku 43% przedsiębiorców sygnalizuje podwyżki, to zaledwie 1 p.p. mniej niż w rekordowej pod tym względem zeszłorocznej edycji.

firmy wyhamowują z tworzeniem nowych miejsc pracy

Rekord w obszarze zatrudnienia notowaliśmy w poprzednim kwartale. To już za nami, bo z Nowym Rokiem wyraźnie spadnie liczba przedsiębiorstw, które decydują się na uruchamianie procesów rekrutacyjnych. Różnica jest wyraźna – ten odsetek spadł o 9 p.p. do 31% i to największe takie wyhamowanie tworzenia nowych miejsc od czterech lat.

– Wyraźnie widać już świadomość pracodawców, że trudne jest zapełnienie wszystkich wakatów w firmach. – zauważa Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska. Jak dodaje, przedsiębiorcy dokładnie liczą koszty i niewykluczone, że działania rekrutacyjne w obliczu trudności z pozyskaniem pracowników, mogą być znacznie droższe niż pierwotnie zakładali. Skłaniają się zatem bardziej do podwyżek dla swoich obecnych zespołów, aby zminimalizować ryzyko odejść spowodowanych niezadowoleniem z poziomu wynagrodzenia.

przedsiębiorcy z optymizmem o polskiej gospodarce, z entuzjazmem o własnej sytuacji

30% sięgnął w najnowszym badaniu „Plany Pracodawców” odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują w Polsce wzrost gospodarczy. Po bardziej pesymistycznych prognozach, z którymi mieliśmy do czynienia od połowy 2015 roku, przyszedł czas na poprawę nastrojów. Konsekwentnie postępuje ona od drugiego kwartału tego roku (wzrosty od 2-3 p.p.).

Poprzednia edycja sondażu przyniosła nieco słabszą ocenę przedsiębiorców co do kondycji swojego biznesu. Spadek liczby pracodawców, którzy postrzegają ją jako dobrą lub bardzo dobrą, okazał się chwilowy. W najnowszym  badaniu ten odsetek wrócił do poziomu z zakresu od 66% do 68%, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić od połowy 2015 roku. W najnowszej edycji sięgnął 67%.

pobierz raport »

Szczegółową analizę wyników najnowszej edycji badania Plany Pracodawców znaleźć można także w naszej informacji prasowej »