Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, dotyczą dotychczasowego doświadczenia zawodowego, ścieżki edukacji, mocnych i słabych cech, a także dyspozycyjności i oczekiwań finansowych wobec firmy. Zdarza się, że w trakcie całego procesu rekrutacji pojawią się trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które powiązane będą z wywiadem behawioralnym lub motywami dotyczącymi odejścia z poprzedniego miejsca pracy.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

W wielu wypadkach pytania na rozmowie kwalifikacyjnej można przewidzieć, ponieważ pytania się powtarzają. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są najczęstsze? Zwykle dotyczą one doświadczenia zawodowego i motywacji do pracy, a także oczekiwań finansowych kandydata. W trakcie rozmowy o pracę na początku zwykle pojawiają się pytania rozluźniające, które mają uspokoić kandydata. Dotyczą one ogólnego samopoczucia lub problemów z dojazdem w dane miejsce. Już na tym etapie kandydat powinien przedstawić się jako osoba otwarta, bezproblemowa i pełna entuzjazmu. Podstawowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle dotyczą dotychczasowej edukacji lub doświadczenia zawodowego. Bardzo ważne jest podanie tutaj wielu szczegółowych informacji, które będą wykraczały poza to, co zostało zamieszczone w CV. Kolejną grupą typowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej są pytania dotyczące motywacji do pracy, ambicji i rozwoju zawodowego. Najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle dotyczą cech charakteru, tj. mocnych i słabych cech, a także oczekiwań finansowych. Właśnie dlatego dobrze jest już wcześniej przygotować sobie odpowiedź na te pytania. Jeśli chodzi o zalety i wady, to dobrym pomysłem jest stworzenie sobie listy na dzień przed rozmową, natomiast w przypadku pytania o wynagrodzenie najlepiej jest przygotować sobie widełki płacowe. Na koniec rozmowy może pojawić się kwestia pytań ze strony kandydata. Jakie zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Kandydat może zapytać o ścieżkę kariery, typowy dzień pracy lub możliwość elastycznej lub zdalnej pracy.

Przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Każde pytanie na rozmowie o pracę ma na celu sprawdzenie pewnych cech kandydata, przy czym nie zawsze chodzi o wiedzę, ale także o kompetencje miękkie. Wśród standardowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej można wymienić:

●     Co Pan wie o naszej firmie?

●     Dlaczego zdecydował się Pan aplikować na to stanowisko?

●     Jakie są Pana największe osiągnięcia zawodowe?

●     Jakie są Pana zalety i wady? Proszę wymienić po 3.

●     Proszę opisać swoje doświadczenie zawodowe

●     Jakie są Pana oczekiwania finansowe?

●     Jakie są Pana zainteresowania?

●     Od kiedy może Pan zacząć pracę?

●     Dlaczego właśnie Pana powinna zatrudnić nasza firma?

Warto pamiętać, że w przypadku rekrutacji do międzynarodowych firm, takich jak Google lub Apple, mogą pojawić się dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. W ten sposób kandydaci są sprawdzani pod kątem szybkości myślenia, sprawności procesów poznawczych i myślenia analitycznego. Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą wiązać się z policzeniem czegoś bardzo szybko, z zadaniem logicznym, albo opisaniem tego, co kandydat chciałby zmienić w poprzedniej firmie. Warto jednak pamiętać o tym, że podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się dosyć rzadko i tylko wtedy, jeśli w grę wchodzi rekrutacja na wyższe stanowisko. Właśnie dlatego najlepiej przygotować się na najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, takie jak te opisane w artykule.