co to jest Android?

 

Android to nazwa jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych, który posiada jądro Linux. Wykorzystywany jest w urządzeniach mobilnych. Opiera się na nim działanie m.in. smartfonów, tabletów czy netbooków. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie ta platforma daje o wiele większe możliwości. Istnieją więc również takie rozwiązania, jak chociażby Android Auto będący asystentem podróży samochodowych, Android TV przeznaczony dla takiego sprzętu, jak telewizory, dekodery oraz soundbary czy Wear OS na smartwatche. Ten system operacyjny ma zatem bardzo szerokie zastosowanie.

System Android pozwala przy tym na rozbudowywanie funkcjonalności danego sprzętu. Jest to możliwe za sprawą instalowania różnego typu aplikacji. Tworzą je programiści, którzy specjalizują się w pracy z tą platformą.

1

kto to jest Android developer?

W branży IT funkcjonuje wiele różnorodnych profesji. Współcześnie wyjątkowo ważny jest zawód programisty aplikacji mobilnych. Może on specjalizować się w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego na sprzęt z jednym z popularnych systemów operacyjnych. Wyjątkowo ciekawym zawodem jest więc Android developer. Osoby, które go wykonują, mają przed sobą świetlaną przyszłość. Platforma Android ma bardzo szerokie zastosowanie, a wyposażone w nią urządzenia odznaczają się dużą dostępnością, przez co są popularne i mają ugruntowaną pozycję na rynku. W kolejnych latach nie powinno więc zabraknąć pracy dla Android developerów. Warto zatem wiedzieć, na czym ona polega i jakie daje możliwości.

Android developer (inaczej programista Android) jest jednym z twórców aplikacji mobilnych (tzw. mobile developerów lub architektów mobilnych). Jego celem jest zatem przygotowywanie estetycznych i funkcjonalnych aplikacji na sprzęt mobilny z systemem operacyjnym Android, które spełniają rosnące wymagania i oczekiwania klientów. Odpowiada on zarówno za tworzenie projektów, jak i rozwijanie i aktualizowanie dostępnego oprogramowania oraz przeprowadzanie testów kodu, które sprawdzają m.in. jego użyteczność oraz wydajność.

Aby odpowiednio wypełniać codzienne zadania, Android developer musi posiadać szeroką wiedzę i umiejętności związane z wykorzystaniem odpowiednich języków programistycznych oraz z funkcjonowaniem środowiska dedykowanemu systemowi operacyjnemu Android. Wymaga to dużego zaangażowania w naukę oraz chęci zgłębiania szybko zmieniających się rozwiązań technologicznych. Jest to jednak bardzo opłacalne. Liczba sprzętu z systemem Android cały czas rośnie, co daje bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Potencjał zawodu Android developera jest więc duży.

oferty pracy dla Ciebie
2

jak wygląda praca w charakterze Android developera?

Android developer zazwyczaj stanowi część większego zespołu, którego członkowie razem pracują nad konkretnymi zleceniami i projektami. Musi więc umieć odpowiednio komunikować się i podejmować efektywną współpracę zarówno z innymi programistami, jak i z przełożonymi (np. Project managerami). Choć praca Android developera w dużej mierze ma charakter zespołowy, wymaga też od niego samodzielności. Wiele zadań musi on bowiem wykonywać indywidualnie. Co ważne, w jego pracy raczej nie ma miejsca na rutynę. W zależności od firmy ma on szansę pracować nad różnorodnymi projektami. Aby mieć silną pozycję na rynku, musi też pozostawać na bieżąco z nowinkami ze świata aplikacji mobilnych.

Miejscem wypełniania obowiązków zawodowych Android developera jest siedziba przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Wykonuje on bowiem typową pracę biurową – większość czasu spędza przed monitorem komputera. W branży IT dużą popularnością cieszy się też praca zdalna. Nie inaczej jest w przypadku Android developerów – wiele przedsiębiorstw zapewnia im możliwość realizacji zadań służbowych z domu lub z innego, dowolnego miejsca, co daje programistom dużą elastyczność i swobodę. Wówczas specjaliści kontaktują się z pozostałymi członkami zespołu projektowego za pośrednictwem narzędzi internetowych. Niektóre firmy oferują też model hybrydowy, który łączy pracę stacjonarną z wypełnianiem obowiązków w trybie online.

Zobacz: Home office – co to znaczy? Jak zorganizować?

 

3

na jaką pensję może liczyć Android developer?

Android developer to jeden z bardzo dobrze opłacanych zawodów, podobnie jak inne profesje z branży technologii informacyjnej. Poziom zarobków zależy jednak od stażu pracy, wykształcenia oraz doświadczenia konkretnego specjalisty. Ważna jest także chociażby wielkość przedsiębiorstwa, a także region, w którym się ono znajduje oraz rodzaj umowy, którą podpisał dany pracownik.

Warto jednak przyjrzeć się uśrednionym danym dotyczącym stawek na stanowisku Android developera. Uwzględniają one różne poziomy stanowisk. Według dostępnych informacji na temat wynagrodzeń ich rynkowa mediana wynosi:

  • 5680 zł brutto miesięcznie w przypadku młodszego Android developera,
  • 9220 zł brutto miesięcznie w przypadku regularnego specjalisty obejmującego posadę Android developera,
  • 11 930 zł brutto miesięcznie w przypadku starszego Android developera.

Pracownicy, którzy zarabiają najlepiej, mogą liczyć z kolei na 14 760 zł brutto miesięcznie lub więcej. Profesja specjalisty od aplikacji mobilnych na urządzenia z systemem Android daje więc bardzo dobre perspektywy finansowe.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

 

sprawdź oferty pracy
4

jak zostać Android developerem?

W zawodzie Android developera może przydać się wykształcenie wyższe z obszaru informatyki lub inżynierii oprogramowania. Ukończenie studiów nie zawsze jest jednak wymagane przez pracodawców, choć na pewno jest mile widziane (podobnie jak studia podyplomowe). Kluczową kwestię w tej branży stanowią jednak konkretne umiejętności. Można zdobyć je nie tylko w toku edukacji na uczelni wyższej. W praktyce wiele osób uczy się więc samodzielnie, np. poprzez korzystanie z materiałów dostępnych w Internecie (artykuły, filmiki wideo, fora internetowe) czy z branżowej literatury, a także udział w konferencjach, szkoleniach i bootcampach. Te dwie ostatnie opcje są zazwyczaj najbardziej kompleksowe. Co prawda kursy i bootcampy wiążą się ze sporymi wydatkami, jednak pozwalają na zdobycie wielu ważnych kompetencji pod okiem doświadczonych fachowców.

Na stanowisku samodzielnego Android developera większość firm wymaga także wcześniejszego doświadczenia związanego z projektowaniem aplikacji mobilnych. Podobnie jak w przypadku innych zawodów z branży IT, nieodzowna jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Warto wiedzieć: Język angielski w pracy najważniejsza kompetencją

 

5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy na stanowisku android developer.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.