Start-up czy duża korporacja – która opcja to najlepszy wybór, jeśli szukasz pracy? Obie mają swoje zalety, dlatego decyzja może okazać się niełatwa. Dlatego warto dokładnie przemyśleć ją pod kątem swojej obecnej sytuacji zawodowej i długoterminowych planów. Pytanie też, która z tych form spełni Twoje oczekiwania.

Chcemy Ci pomóc w tych rozważaniach, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci właściwy wybór.

pomyśl o dłuższej perspektywie

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak mogłaby wyglądać Twoja zawodowa przyszłość, praca w start-upie może Ci pomóc to określić. Pracownicy w mniejszych firmach mają z reguły szerszy zakres obowiązków niż Ci pracujący w korporacjach. Dzięki temu masz szansę podjąć się nowych wyzwań, odkrywać elementy swojej specjalizacji, których dotąd nie było okazji poznać, a które możesz polubić.

Avery Augistine, dziś manager marketingu, tak opisuje swój zakres obowiązków z czasów, gdy pracowała w start-upie: „zarządzałam zespołem, tworzyłam podręczniki szkoleniowe, projektowałam ulotki, rekrutowałam pracowników, a to tylko namiastka moich zadań.”

Z drugiej strony, gdy masz jasno określoną ścieżkę kariery, to logicznym wyborem może okazać się korporacja, w której wąska specjalizacja to bardziej powszechne zjawisko. Dla Avery Augustine taką cechą charakterystyczną początków jej pracy w korporacji było zawężenie zakresu zadań – musiała skupić się na konkretnych zadaniach, a wszystkie niezwiązane bezpośrednio z jej stanowiskiem odeszły na dalszy plan.

pomyśl o wpływie, jaki chcesz mieć na firmę

Gdy decydujesz o typie firmy, w której chcesz pracować, warto pomyśleć, o tym, jaki wpływ możesz wywierać na jej działalność. Czy chcesz wejść przebojem i od razu mieć udział w kierunku, w którym podążą, czy może potrzebujesz w spokoju rozwijać skrzydła?

Zdaniem Avery Augustine w korporacjach pomysły pojedynczych pracowników nie zawsze przekładają się na działalność firmy w sposób, w jaki dzieje się to w start-upach. Jeśli więc sypiesz jak z rękawa sposobami na usprawnienie codziennej pracy, rewolucyjnymi patentami na rozwój biznesu, to właśnie mniejsze firmy mogą być najlepszym miejscem dla Ciebie – podkreśla Nikola Otasevic, współzałożycielka Refdash. Jak dodaje, w start-upie przychodzisz z nowym pomysłem, wieczorem działa on już w praktyce i służy klientom.

Cechą charakterystyczną korporacji procesy zachodzą wolniej, dlatego na realizację pomysłów trzeba czasem dłużej poczekać. Ale to nie musi być wada. To, że proces decyzyjna ma kilka etapów, oznacza, że pomysł będzie lepiej przemyślany, a potknięcia mniej prawdopodobne.

pomyśl, co da Ci satysfakcję

Wybór pomiędzy start-upem a korporacją to także kwestia tego, co pracodawca może Ci zaoferować. Liczysz na wskazówki, porady starszych stażem kolegów? Chcesz postawić na swoją własną inicjatywę?

Na większe wsparcie możesz zwykle liczyć w większej firmie, w której przełożeni mogą Cię wspierać w różnych projektach, czy na przykład wysłać Cię na szkolenie. Jest to więc miejsce znacznie lepiej dopasowane do potrzeb pracowników, którzy wolą bezpieczną atmosferę silnego zespołu i doświadczonego lidera. Ponieważ na stanowiskach występuje wysokie wyspecjalizowanie, łatwiej jest znaleźć eksperta, który może nam pomóc, służyć swoją wiedzą.

Jeśli jednak wolisz samodzielnie stawiać czoła wyzwaniom, podkreślając w ten sposób swoje miejsc e w zespole, środowisko start-upu to miejsce dla Ciebie stworzone. Mniejsze firmy często nie mają tyle doświadczenia, by być w gotowości do rozwiązywania każdej trudności, a więc może to stać się polem do popisu dla Ciebie. 

Dyrektor ds. strategii i marketing w EMC Information Intelligence Group, Jeetu Patel, doradza jednak przede wszystkim, aby przyglądać się samemu funkcjonowaniu firmy, bez względu na to, czy jest to start-up czy korporacja. To najlepszy sposób oceny, czy kultura organizacyjna i wartości firmy będą pasować Tobie.

poszukaj pracy z nami »

Tekst powstał na podstawie artykułu "The startup vs the corporate giant: which is right for you?", który ukazał się na stronie randstad.com.