Animator to ogólna nazwa zawodu związanego z planowaniem i organizowaniem czasu oraz różnego typu działań. W jego ramach można specjalizować się w wielu zagadnieniach. Najpopularniejsze odmiany tej profesji to animator czasu wolnego na wakacjach, animator kultury oraz animator dla dzieci. Na czym w praktyce polegają te zajęcia?

Animator, bez względu na swoją specjalizację, pracuje z ludźmi. Musi więc odznaczać się odpowiednimi cechami i predyspozycjami, w tym doskonałą komunikatywnością. Oprócz tego powinien być kreatywny i mieć pozytywne nastawienie. Jego głównym zadaniem jest bowiem najczęściej zapewnianie innym rozrywki w czasie wolnym.

Animator czasu wolnego na wakacjach i jego obowiązki

Jedną z najpopularniejszych odmian tego zawodu jest profesja animatora czasu wolnego. Taka osoba bardzo często pracuje w turystycznych miejscowościach. Wówczas jest też znana jako animator hotelowy. Jej podstawowym zadaniem jest zadbanie o samopoczucie urlopowiczów i sprawienie, by dobrze bawili się podczas swoich wakacji. W tym celu animator organizuje  m.in. różnego typu zabawy, podejmuje działania mające na celu integrację gości, prowadzi konkursy oraz zajęcia charakterze muzycznym, artystycznym czy sportowym.

przeczytaj też: kim jest bloger, ile zarabia i jak nim zostać?

Aby zostać animatorem w hotelu, trzeba lubić pracę z ludźmi, mieć dużą wyobraźnię, a także wyróżniać się poczuciem humoru, łatwością nawiązywania kontaktów, charyzmą oraz dobrą kondycją fizyczną. Zawód ten często wykonują osoby, które ukończyły studia na kierunku turystyka i rekreacja, jednak takie wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym. Przyszły animator czasu wolnego może też np. odbyć specjalny kurs przygotowujący do objęcia takiej posady. Najważniejsze są jednak pozytywne nastawienie i odpowiednie umiejętności miękkie.

Na czym polega praca jako animator dla dzieci?

Ciekawą specjalizacją jest animator zabaw dla dzieci. Taka osoba pracuje oczywiście z najmłodszymi i zachęca ich do brania udziału w przygotowanych rozrywkach. Jej zadaniem jest dokładne zaplanowanie programu animacyjnego, a następnie zrealizowanie go. W jego ramach organizuje ona różnorodne gry, zabawy i atrakcje, które są dostosowane do wieku dzieci. Oprócz tego taki pracownik odpowiada za pilnowanie i zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznych. Ze względu na charakter zajęć profesję animatora dla dzieci często wykonują osoby, które ukończyły studia z zakresu pedagogiki lub psychologii.

Co ważne, zawód ten można wykonywać nie tylko w hotelu, lecz także chociażby w popularnych salach zabaw. Taki pracownik często bywa też wynajmowany przez osoby prywatne na różnego typu przyjęcia i wydarzenia. Popularne rozwiązanie to np. animator na urodziny dziecka organizowane w domu czy w restauracji. Odpowiada on za poprowadzenie całej imprezy.

Można także wykupić usługi animatora na wesele. W takiej sytuacji do pracownika należy dbałość o to, aby dzieci nie nudziły się podczas imprezy dla dorosłych. Jego obecność stanowi odciążenie dla rodziców maluchów.

Czym wyróżnia się animator kultury?

Jeszcze innym zajęciem jest praca jako animator kultury. Wykonują ją najczęściej osoby, które ukończyły studia pedagogiczne lub kulturoznawcze. Przedstawiciel tego zawodu może być zatrudniony w wielu różnorodnych miejscach. Są to przedszkola i szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawczo-oświatowe, biblioteki, organizacje pozarządowe, muzea, domy kultury, kina, teatry czy samorządy.

przeczytaj też: ile zarabia stewardessa? jak nią zostać?

Głównym zadaniem, przed którym staje taki animator, jest popularyzacja i upowszechnianie kultury. Przy wykorzystaniu odpowiednich metod i narzędzi ma on zainteresować społeczeństwo jej przejawami i zaspokoić jego potrzeby w tym względzie. Oprócz tego zachęca ludzi do współtworzenia i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Tym samym pełni on wiele funkcji, w tym przede wszystkim informacyjną, edukacyjną, adaptacyjną i komunikacyjną.

Wynagrodzenie na tym stanowisku zależy od doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Rynkowa mediana zarobków animatorów kultury wynosi prawie 4000 zł brutto miesięcznie.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę