Technik dentystyczny to osoba, która zajmuje się wykonywaniem protez zębowych szyn dentystycznych, a także aparatów ortodontycznych. Taki specjalista współpracuje ze stomatologiem i ortodontą. Praca jest pełna wyzwań, ale zarobki mogą być atrakcyjne. 

Technik dentystyczny uznawany jest za bardzo dobrą profesję, na którą praktycznie zawsze będzie zapotrzebowanie. Ludzie coraz bardziej dbają o swoje zęby, a obecnie wiele osób dorosłych decyduje się na aparaty ortodontyczne, nakładki, protezy zębowe. Praca technika dentystycznego jest urozmaicona i ciekawa. 

Jak zostać technikiem dentystycznym?

Technik dentystyczny to zawód regulowany prawnie, co oznacza, że trzeba spełnić specjalne wymagania, aby móc go wykonywać. Do pracy potrzebne jest wykształcenie średnie, chociaż oczywiście można dodatkowo kształcić się na studiach. Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, najpierw muszą ukończyć szkołę średnią. Może być to liceum, technikum, szkoła branżowa (nazywana wcześniej zawodową). Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie nauki w szkole policealnej na kierunku medycznym – technika dentystyczna. Czas trwania edukacji to dwa i pół roku. W tym czasie student uczy się zarówno teoretycznych, jak i praktycznych podstaw zawodu. Po zakończeniu edukacji konieczne jest zdanie egzaminu. Na tej podstawie można otrzymać świadectwo z drukiem MEN, wraz z kodem i opisem zawodu. Dodatkowym atutem jest ukończenie kursu z projektowania CAD, ponieważ technik dentystyczny musi wiedzieć, w jaki sposób tworzyć różne modele szczęki. Zwykle do rozpoczęcia pracy w zawodzie wymagany jest przede wszystkim egzamin oraz odbycie praktyki. W kolejnych latach rozwoju na tym stanowisku pracy można uczyć się oraz doszkalać podczas różnych kursów i szkoleń.

przeczytaj też: kim jest chiropraktyk i jak nim zostać? zadania w pracy i zarobki

951.jpg
951.jpg

Obowiązki technika dentystycznego

Technik dentystyczny w codziennej pracy nie przebywa w gabinecie stomatologicznym, tylko w osobnym pomieszczeniu lub zupełnie innym miejscu. Absolwent szkoły policealnej może znaleźć zatrudnienie zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach. Do głównych zadań technika dentystycznego należy:

  • wykonywanie protez zębowych i aparatów ortodontycznych zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • wykonywanie protez pooperacyjnych;
  • naprawianie protez, szyn i aparatów. 

Praca opiera się na zdolnościach manualnych, wiedzy oraz doświadczeniu. Szczególne znaczenie ma organizacja pracy własnej oraz umiejętność skrupulatnego i precyzyjnego wykonywania poszczególnych czynności.

przeczytaj też: facylitator – opis zawodu, obowiązki, zarobki 

Zarobki i możliwości rozwoju w zawodzie

Technicy dentystyczni mogą pracować zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej, a także w ramach własnej działalności gospodarczej. To ostatnie rozwiązanie zwykle wybierają najbardziej doświadczone osoby, które otwierają swoje gabinety. Średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 4 tysięcy złotych brutto, przy czym należy zaznaczyć, że osoby z własną działalnością gospodarczą mogą mieć znacznie wyższe dochody. Pod względem wynagrodzenia znaczenie ma także miejsce pracy oraz rodzaj umowy. Najczęściej przez kilka czy kilkanaście pierwszych lat pracy technik dentystyczny pracuje w gabinetach publicznych lub prywatnych, gdzie zarobki nie należą do najwyższych. Zazwyczaj wynagrodzenie wynosi od 2600 do 3500 złotych netto. Później jednak wraz z rozwojem działalności można otworzyć własną firmę i zapewnić sobie dużo wyższe wynagrodzenie. Technik dentystyczny może rozwijać swoje umiejętności na różnych szkoleniach i kursach, a także poszerzać wiedzę w trakcie codziennej pracy.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę