Od kilku tygodni sukcesywnie poruszam na naszym blogu różne tematy związane z outsourcingiem kadr i płac. Wspominałam już o tym jakie korzyści niesie wprowadzenie tego rozwiązania w Twojej firmie, wymieniałam również główne aspekty, które koniecznie należy przeanalizować decydując się na outsourcing. Być może moje wpisy przekonają Cię, że warto przeanalizować temat usługi outsourcingu kadr i płac, a czy to rozwiązanie rzeczywiście może być zastosowane u Ciebie, wiesz najlepiej Ty. Cykl moich artykułów kończę case study, czyli przykładem z „życia wziętym”, z którym firmy takie jak Randstad Payroll Solutions spotykają się na co dzień. Zachęcam do przeczytania o sytuacji pana Jana, który wybrał opcję zewnętrznej obsługi kadr i płac nie dlatego że chciał, ale dlatego że musiał. Obecnie jednak nie wyobraża sobie innego modelu współpracy.

176.jpg
176.jpg

dowiedz się więcej o outsourcingu kadr i płac z bezpłatnego e-booka Randstad Payroll Solutions >>

jednoosobowy dział kadr i płac w firmie

Pan Jan, właściciel warszawskiej firmy zajmującej się sprzedażą samochodów używanych, z roku na rok odnotowywał rosnące zyski. Firma rozwijała się doskonale, dlatego mógł sobie pozwolić na otwarcie filii w Krakowie i Wrocławiu oraz zatrudnianie kolejnych pracowników. Starał się zapewnić im jak najlepsze warunki: wszystkich zatrudniał na etat, dobrze płacił, pracownicy na Święta dostawali specjalne dodatki, a wkrótce planował również wprowadzić benefity, takie jak karta sportowa czy prywatna opieka medyczna.

Niestety przyszedł kryzys i przedsiębiorstwo pana Jana odnotowało spadek zysków. Wydawało się jednak, że sytuacja jest pod kontrolą. Tymczasem pracownicy zaniepokojeni brakiem ruchu zaczęli się martwić o stabilność zatrudnienia. Z tego powodu praktycznie z dnia na dzień zwolniła się pani Gabriela, czyli jednoosobowy dział kadr i płac w firmie pana Jana. Kadrowa była osobą zaufaną, pracowała od początku istnienia firmy i znała osobiście każdego zatrudnionego pracownika. Pan Jan ufał jej bezwzględnie, dlatego nie spodziewał się, że zechce ona zmienić miejsce zatrudnienia. Kadrowa oświadczyła, że planuje przejść do dużej korporacji, która zaoferowała jej prawie trzykrotnie wyższą stawkę i stanowisko managerskie. Sytuacja wyglądała poważnie. Nikt nie był w stanie zastąpić pani Gabrieli.

nieoczekiwane zmiany

Nieoczekiwane zwolnienie jedynej osoby odpowiedzialnej za kadry i płace może okazać się fatalne w skutkach. Wyszkolenie nowego pracownika zajmuje miesiące, a mało kto myśli o zabezpieczeniu na wypadek zaistnienia danej sytuacji. Przytoczona historia wydarzyła się jednak naprawdę. Pan Jan planował zatrudnienie nowego pracownika, jednak po długim procesie rekrutacji nie znalazł nikogo, kto byłby odpowiedni na to stanowisko. A czas uciekał… Ostatecznie zwrócił się do firmy zewnętrznej. Znalazł specjalistów ds. outsourcingu kadr i płac, wkrótce podpisał umowę i rozpoczął współpracę.

efekty wprowadzenia usługi outsourcingu kadrowo-płacowego

Czasu było niewiele, outsourcer miał 10 dni na przeniesienie danych z systemu i zapoznanie się z zasadami panującymi w firmie pana Jana. Na szczęście każdy pracownik otrzymał wynagrodzenie na czas. Co się zmieniło? Wkrótce właściciel salonu z używanymi samochodami przekonał się, że powierzanie wszystkich danych dotyczących zatrudnionych pracowników jednej osobie, było nie tylko rozwiązaniem nieroztropnym, ale również niebezpiecznym. Uświadomił sobie, że jego firma nie była w stanie w odpowiedni sposób zabezpieczyć danych, a w razie chociażby ataku hakerskiego, właściciel miałby poważne kłopoty. W dodatku okazało się, że współpraca z outsourcerem w dłuższej perspektywie okazała się tańsza od zatrudniania pracownika na stałe. Współpraca przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a w trakcie kontroli z ZUS, firma zewnętrzna od początku do końca reprezentowała pana Jana. Współpraca ta trwa zresztą z doskonałym skutkiem do dziś.

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chcesz dowiedzieć się więcej o outsourcingu kadr i płac, gorąco zachęcam do pobrania naszego e-booka:

wallet

dowiedz się więcej o outsourcingu kadr i płac

pobierz

Materiał ten przybliży Ci szczegółowo wszelkie zagadnienia dotyczące outsourcingu kadrowo - płacowego, a jeżeli uznasz, że jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie i Twojej firmy, zapraszam do kontaktu z Randstad Payroll Solutions.

Zobacz również: 3 korzyści outsourcingu kadrowo-płacowego.

o autorze
Sylwia Krajewska
Sylwia Krajewska

Sylwia Witkowska

senior sales manager w randstad payroll solutions

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się