Sektor SSC/BPO to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Praca tymczasowa jest odpowiedzią na dynamiczne zmiany w przedsiębiorstwach, a dzięki niej firmy zyskują możliwość szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby biznesowe. Coraz częściej spotykamy się z usługą pracy tymczasowej w pracy biurowej, nierzadko jest to dobry sposób na podjęcie współpracy ze specjalistami i kadrą menedżerską oraz osobami młodymi, które rozpoczynają swoją karierę zawodową. Niesie to wiele korzyści dla obu stron, a brak stałego miejsca zatrudnienia dla części profesjonalistów jest świadomą formą kariery. Jakie zalety zatem możemy wyróżnić, czy praca tymczasowa rzeczywiście oznacza brak związania z określonym pracodawca, a w końcu, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na implementację pracy tymczasowej w sektorze SSC/BPO? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

praca tymczasowa w ssc zyskuje coraz większą popularność
praca tymczasowa w ssc zyskuje coraz większą popularność

wsparcie ekspertów 

Dynamiczny rynek i mała liczba pracowników o odpowiednich kompetencjach jest jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorstwami, które realizują założone procesy i plany. Jedną z usług agencji pracy, jaką jest praca tymczasowa, pozwala wyeliminować ten podstawowy problem. Agencja pracy jest partnerem, który na czas wspiera klientów w odpowiednio wczesnej reakcji na zmiany, które mogą związane być np. ze wzmożonym okresem zamówień, czy rozliczeń. Doświadczenie i odpowiednie przygotowanie ekspertów pozwala na pozyskanie dopasowanych pracowników na czas. 

elastyczność zatrudnienia

Praca tymczasowa dobrze sprawdzi się m.in w przypadku gdy pracodawca użytkownik potrzebuje osoby na zastępstwo. Agencja pracy jest w stałym kontakcie z wyspecjalizowanymi pracownikami, którzy świadczą lub świadczyli podobną pracę dla innych pracodawców. Dzięki temu jest w stanie w danym momencie wesprzeć klienta, do którego przychodzi osoba posiadająca niezbędne kompetencje. Praca tymczasowa może być odpowiedzią na tymczasowe zastąpienie jednego lub kilku pracowników w danej firmie, ale może przekształcić się również w wielomiesięczną współpracę przy ciekawych projektach. Często osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę tymczasową są cennym odciążeniem dla struktur przedsiębiorstwa, które dostaje szansę na realizację lub dokończenie projektu przy pomocy wyspecjalizowanych pracowników.

Coraz częściej obserwujemy również na rynku SSC/BPO, że firmy planując określony wzrost zatrudnienia, uwzględniają w liczbie pracowników osoby zatrudnione w ramach pracy tymczasowej. Pozwala to zachować im założony headcount lub nawet go przewyższyć. Nasze doświadczenia pokazują, że dobrze przygotowana oferta oraz jasna komunikacja do kandydatów pozwala zatrudnić w ramach pracy tymczasowej nie tylko osoby z sektora blue collars, ale i wysoko wykwalifikowaną kadrę ekspercką.

Oczywiście przy planowaniu zatrudnienia kadry specjalistycznej musimy wziąć pod uwagę ograniczoną pulę kandydatów. Rekruterzy kontaktując się z wybraną ze względu na kompetencje grupą osób i proponując im zatrudnienie, mogą często trafiać na pracowników zatrudnionych już podstawie kodeksowej umowy o pracę. Będą to osoby dostępne zgodnie z ustawowymi okresami wypowiedzenia i mające już stabilne zatrudnienie.
Musimy wziąć więc pod uwagę, że jeśli chcemy zatrudnić w sektorze SSC/BPO specjalistów, których nie ma wielu na rynku – należy pamiętać o stworzeniu oferty, która uwzględni coś “extra”. Może to być np.  wyższy bonus roczny lub bonus otrzymywany po przepracowaniu określonego czasu.

najmłodsi pracownicy a możliwość zdobycia doświadczenia

Kandydaci coraz chętniej rozpatrują oferty pracy tymczasowej, widząc w nich szansę na zdobycie cennego doświadczenia. Często jest to dla nich okazja do udziału w interesujących i rozwijających projektach oraz pracy w dynamicznym środowisku. Możliwość podjęcia pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach to szansa na wyróżnienie się na rynku pracy ciekawym doświadczeniem. W wielu przypadkach dobra współpraca podczas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową daje szansę na pozostanie w strukturach firmy na stałe, jest to niewątpliwie dodatkowy atut takiego zatrudnienia. Coraz częściej zauważamy trend, w którym to praca tymczasowa jest jednym ze szczebli w ścieżce rozwoju w danym przedsiębiorstwie. Jest to niewątpliwie duża szansa dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę i chcą rozwijać się w różnorodnych środowiskach.

Zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej nie oznacza bowiem gorszego startu w ramach wybranej organizacji. Jest po prostu inną formą zatrudnienia.

Podsumowując, praca tymczasowa, też w sektorze SSC/BPO, jest odpowiedzią na zmieniające się podejście kandydatów do życia i potrzeby organizacji. Jest rozwiązaniem, które dobrze zaplanowane i wdrożone może przynieść wiele korzyści zarówno dla firmy, jak i jej pracowników. Z roku na rok widzimy też coraz większe zapotrzebowanie firm na tę usługę.

Jeżeli poszukujesz specjalistów z obszarów finansów, księgowości, bankowości, obsługi klienta, zakupów czy IT w ramach Shared Service Centre i Business Process Outsourcing zaufaj ekspertom Randstad. Znajdziemy dla Ciebie pracowników, którzy pomogą w rozwijaniu prawdziwego potencjału Twojej firmy.

dowiedz się więcej
o autorze
Aleksandra Jamrocha
Aleksandra Jamrocha

Aleksandra Jamrocha

recruitment coordinator ssc/bpo w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się